Graži ir šilta vasara Lietuvoje šiais metais vėl suteikė daug džiaugsmo ekstremalių vandens sporto šakų mylėtojams. Jau sunku suskaičiuoti ir Lietuvoje išaugusių vandenlenčių parkų skaičių, ir šiuo sportu užsiimančius arba vis naujai susidominčius žmones.
Viena geriausių Lietuvos vandenlenčių sportininkių Agnesė Šatavičiūtė nesistebi tokiu sparčiu populiarumo augimu, nes šis sportas labai įtraukiantis.
Ne vieną gražų laimėjimą savo karjeroje iškovojusi A. Šatavičiūtė vandenlentėmis susidomėjo dar studijų laikais. Studijuodama mediciną, ji vasaros metu išvyko į stažuotę Meksikoje. Ten išmoko plaukti banglente.
„Grįžusi jaučiau stiprų ryšį su vandeniu ir pamačiau skelbimą – buvo ieškoma administratorė darbui vandenlenčių parke Vilniuje. Atėjus į pokalbį, direktorius pirmiausiai pasiūlė prasiplaukti. Sekėsi tikrai gerai ir mane iškart priėmė į darbą“, – šypsojosi A. Šatavičiūtė.
Pasak jos, vandenlentės turi begalę naudų ir privalumų.
„Didžiausias privalumas – kad tai nėra sportas, tai – malonumas. Čia ateini ne kaip į treniruotę, o kaip į pramogų parką. Nuolatos peržengi savo baimes, tobulėji, labiau pasitiki savimi. Būni gamtoje, lauke, dienos šviesoje, nuostabių draugų apsuptyje, o kai išplauki – visiškai vienas, tyloje. Tai visiška terapija sielai, nes aplink – paukščiai, vaivorykštės iš purslų, kūnas visada įdegęs, kiekvieną dieną jaučiuosi stipresnė. Net jei ir labai bloga diena būtų – laikas ant vandens viską išgydo“, – pasakojo vandenlenčių entuziastė.
Pasako jos, tai nėra monotoniškas sportas kaip bėgimas ar važiavimas dviračiu. Plaukiant vandenlente, dirba viso kūno, ypač korpuso, raumenys.
„Taip pat labai svarbu plaukti abiem kojomis ir mokytis viską daryti simetriškai. Tik taip galime išvengti lėtinių traumų ir raumenų disbalanso – kiekvieno triuko metu dirba skirtingi raumenys, skirtingose pusėse. Šio sporto dėka sutvirtėja liemuo, nugara, pečiai, pilvo presas, kojos“, – pabrėžė A. Šatavičiūtė.
Ji džiaugiasi, kad Lietuvoje vandenlenčių parkai pasižymi gera kokybe, o kai kurie yra žinomi ne tik Lietuvoje.
Šalia Palangos esantis „313 Cable park“ yra laikomas vienu geriausių pasaulyje, čia yra rengiamos vienos didžiausių tarptautinių varžybų „Red Bull Wakeduel“, kasmet susilaukiančios daugybės pasaulinių žvaigždžių, kurie iš Lietuvos išsiveža geriausias emocijas bei atsiminimus.
„Lietuvoje sąlygos sportuoti yra tobulos. Ne veltui į Lietuvą vasaros metu atvykta vandenlenčių atstovai iš viso pasaulio, ypač iš Latvijos, Lenkijos, Vokietijos“, – teigė A. Šatavičiūtė.
Vandenlenčių parkai būna dviejų rūšių – 2.0 sistemos, kuriuose plauki vienas pirmyn-atgal, bei sistemos ratu, kuriuose vienu metu plaukia apie 8 žmones.
Tarp savo favoritų ji išskyrė „WakeWay“ parką Vilniuje, jau minėtą „313 Cable park“, taip pat naują „Vanduo Marse“ parką Kaune.
A. Šatavičiūtė pastebi, kad vandenlentės sparčiai populiarėja tarp merginų. Tiesa, į varžybas jos nesiveržia.
„Gerai plaukiančių merginų yra labai daug, tačiau varžybose jų dalyvauja nedaug. Žinoma, kiekvienose varžybose dalyvaujančių merginų lygis yra tikrai labai aukštas, jos nuolatos tobulėja ir įkvepia mus visas“, – sakė A. Šatavičiūtė, pridūrusi, kad yra vienas „bet“.
Jos teigimu, varžybos neturi būti skirtos vien pergalei pasiekti. Vien dalyvavimas renginyje suteikia neįkainojamas emocijas bei patirtį.
„Juk dalyvaudamos patiriame naujas emocijas, išbandome save, o tai labai motyvuoja pastūmėti save pirmyn bei išmokti dar kažką naujo. O svarbiausia – varžybų metu gali plaukti visame parke viena. Sistemoje ratu per varžybas plaukia vienas žmogus, nėra bangų, o tai tiesiog tobulas jausmas“, – pasakojo sportininkė.
Ji svarsto, kad galbūt ir treneriai per daug spaudžia merginas, tačiau bet kokiu atveju ragina merginas pasitikėti savimi bei mėgautis startais. Būtent atėjus pasimėgauti, o ne laimėti, dažniausiai ir nusišypso sėkmė.
A. Šatavičiūtė sako, jog norint plaukti vandenlentėmis aukštame lygyje, kaip ir kiekviename sporte, reikia pastovumo.
„Tada gal reikėtų ir gero trenerio, gero apšilimo, valios, treniruočių namuose, sporto salėje. Svarbūs yra mityba, miegas, kvėpavimo pratimai, ir aišku reikia geros lentos – vandenlenčių sporte tobulėti labai lengva, todėl nuo pat pirmų dienų kokybiška gera įranga yra labai svarbu“, – vardino A. Šatavičiūtė.
Pati A. Šatavičiūtė yra gydytoja kraujagyslių chirurgė. Nors šis atsakingas darbas atima daug laiko ir energijos, laisvalaikio be ekstremalių pojūčių ji neįsivaizduoja.
„Aš neįsivaizduoju kitokio gyvenimo – ar galėtų būti geresnis būdas po sunkaus budėjimo išsivalyti išgyventas kiekvieno sutikto paciento emocijas, pasportuoti, pabūti lauke. Galėčiau gulėti namuose ant sofos, kažką valgyti… o kaip reikėtų pailsėti psichologiškai? Alkoholis? Bijau net pagalvoti… Mano darbas – ypatingai atsakingas, su kiekvienais metais atsakomybės auga, ir būdama chirurgė aš turiu saugoti savo rankas, todėl mano požiūris į šį sportą yra kiek kitoks. Aš manau, kad viską galima išmokti labai mažais žingsneliais, ir nors tokiu būdu gal ir atsilieku nuo kitų, saugumas man yra svarbiausias“, – pabrėžė A. Šatavičiūtė.
Ji jau įrodė ir sau, ir kitiems, kad viskas yra įmanoma. A. Šatavičiūtė taip pat jau eilę metų treniruoja vaikus, turi savo vandenlenčių mokyklą „The Next Gen Wakeboardes“, kur su kitais treneriais moko ir mažuosius „raiderius“, ir nedrąsius suaugusius.
Šioje mokykloje sezonas su vasara nesibaigia, per rudens atostogas planuojamos kelionės į užsienį, kur galima bus prasitęsti vasaros malonumus.
„Labai smagu, kad pastaruoju metu ant vandens sutinku vis daugiau kolegų gydytojų. Vandens sportai tikrai populiarūs tarp traumatologų, tai ekstremalu – kaip ir mūsų kasdieninis darbas“, – šypsojosi A. Šatavičiūtė.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Red Bull; iš asmeninio archyvo