Šį savaitgalį, vasario 7 d., įvyks Laukinis trail bėgimas Neries regioniniame parke, Dūkštose. Pasak organizatorės Viktorijos Tamoševičienės – tai bus vienas gražiausių bėgimų Lietuvoje. Trasa drieksis per įspūdingus atokios gamtos kampelius ir kultūros paveldo objektus. Kalbiname Viktoriją, kuriai įdomu viskas, kas virš maratono, ir 50, 80, 86, 100 km – ne riba.
Trumpai papasakokite apie save.
Aš – ultra trail bėgikė mėgėja. Bėgimą atradau 2012 metais, kuomet iš prieglaudos pasiėmiau labai aktyvų šunį ir tam, kad jis išsikrautų, teko su juo bėgioti. Taip atstumai pradėjo ilgėti, trasos sudėtingėti. Šiuo metu mane labiausiai traukia ir domina ultra trail bėgimas – atrandu šio keisto ir specifinio bėgimo žavesį, druską ir cukrų ir noriu skleisti tai Lietuvoje. Dalyvauju trail varžybose užsienyje, teko atstovauti Lietuvai pasaulio trail čempionate.
Kaip kilo mintis organizuoti laukinį trail bėgimą?
Tai antrasis Laukinis trail bėgimas. Pirmasis vyko 2015 11 29 Verkių parke Vilniuje ir buvo gausiausias trail bėgimas Lietuvoje rudenį. Antrasis Laukinis trail bėgimas Dūkštose, tikiuosi, bus gausiausias trail bėgimas žiemos sezonu.
Iš trail varžybų užsienyje visada parsivežu stiprių įspūdžių ir tie įspūdžiai iš gražiausių trasų mane ilgai palaiko, ypač per treniruotes. Norėjau ir Lietuvoje padaryti ne mažiau vaizdingą bėgimą, kuriame dalyviai bėgtų gražioje gamtoje, skirtinga danga. Trasos šiame bėgime nebus techniškai itin sudėtingos, bet sukilimo šiek tiek yra – trasų reljefas banguotas, danga skirtinga, bet be itin stačių pakilimų ir nusileidimų.
Šis bėgimas bus išskirtinis ne trasos sudėtingumu, o vaizdingumu. Ieškojau vietos, kur nedidelėje teritorijoje būtų susikoncentravę daug gamtos ir kultūros paveldo objektų su panoramomis, piliakalniais, atodangomis, gražia gamta, upėmis ir ežerais ir kartu laukinės gamtos atkarpomis, nes bėgimas juk „laukinis”, tai turi būti kažkiek ir visiškai pamirštų gamtos kampelių. Šiuos kriterijus puikiai atitiko Neries regioninis parkas: ten yra du piliakalniai, vaizdingi pažintiniai takai, Neries upė, įspūdingas vingiuotas Dūkštos upelis, ežeras su savo pakrančių vaizdais, laukiniai Neries kranto šlaitai su žvėrių pramintais takais ir išgulėtais guoliais.
Trasos – labai vaizdingos ir nemonotoniškos, nes plačius parko takus keičia siauri miško takeliai, mediniai laipteliai, tilteliai, vėl platūs takai, kopimas į kalną ir pan., taigi, visai kaip kalnų trail bėgime, danga bus skirtinga, be to dar ir akis bus kur paganyti, nes aplinka taip pat labai keičiasi – nuo miško, kuriame nieko daugiau nesimato iki panoraminių vaizdų nuo piliakalnių, upės pakrantės su atodangomis, ežero vaizdai. Ilgosios trasos dalyviai dar aplankys senos koplytėlės ir skalbinių balyklos griuvėsius, kurie stūkso miške ir jokie platūs takai neveda prie jų.
Tiesiog myliu trail bėgimą, kuomet bėgimą galima sujungti su pažinimu, grožėjimusi gamta ir noriu populiarinti šį sportą Lietuvoje. Noriu parodyti, kad bėgti galima bet kokiu sezonu ir bet kur.
Kokia vasario 7 d. bėgimo Dūkštuose programa?
Dalyvių registracija ir numerių atsiėmimas prasideda 10:00 val.
12:00 val. startuoja 20 km distancijos bėgikai.
12:15 val. startuoja 10 km distancijos bėgikai.
Startai atskiri, nes trasa kai kur ves siaurais miško takeliais ir norima išvengti dalyvių spūsčių.
Varžybų centre, kur bus dalyvių startas ir finišas, finišavusių dalyvių lauks vaišės, arbata.
14:30 planuojama 10 ir 20 km trasų nugalėtojų apdovanojimų ceremonija bei loterija visiems dalyviams. Stengsimės padaryti ne tik gerą sportinį renginį, bet kartu ir trail šventę dalyviams.
Lietuvoje trail bėgimas žengia pirmuosius žingsnius. O kokie bėgimai rengiami kitose šalyse?
Užsienyje, ypač kalnuotose šalyse, trail bėgimas žinomas jau senai ir turi savo tradicijas, etiką ir pan. Pvz: trail etika skatina gerbti ir tausoti gamtą ir aplinką, kurioje bėgama, tai reiškia: nešiukšlinti (pvz.: plento bėgimuose yra įprasta vandens punkte pasiimtą vienkartinį indelį išmesti kur papuolė ant žemės, bet trail varžybose girdymo punkte sustojama, atsigeriama ir šiukšlė išmetama į šiukšlių dėžę, o ne kažkur pakeliui), nelaužyti augalų ir būtinai padėti kitiems bėgimo dalyviams, jei atrodo, kad jiems gali reikti pagalbos.
Ar yra kokie nors tarptautiniai tokio bėgimo renginiai? Jeigu taip, kaip juose sekasi mūsų šalies sportininkams?
Mūsų šalies žymiausias ir stipriausias trail bėgikas yra Gediminas Grinius, jis specializuojasi ultra trail diistancijose (100 km ir daugiau). 2015 metais pasaulio ultra trail čempionate Lietuvos vyrų rinktinė užėmė aukštą 8-tą vietą vyrų komandinėje įskaitoje. Nors Lietuva lygumų šalis, bet kalnų trail varžybose mūsiškiai sugeba tikrai gerai pasirodyti.
Šiam sportui tinka visi metų laikai. Vis dėlto, kuriuo sezonu sunkiausia įveikti trasą?
Trail bėgimui tikrai tinka visi metų laikai, – viskas priklauso nuo aprangos, avalynės, pasirengimo ir nusiteikimo. Bet kokią trail trasą sunkiausia įveikti žiemą, kai šalta ir daug sniego. Trail trasos niekada nėra valomos, bėgama tokia trasa ir tokia aplinka, kokia ji natūraliai yra, o per sniegą bėgti yra sunku, nes jis klampus ir slidus. Norėjau surengti žiemos trail bėgimą, bet panašu, kad turėsime tikrai pavasarinį orą, nes sniego jau nėra net miške ir panašu, kad jo neatsiras.
Kokių savybių reikia norint dalyvauti laukiniame trail bėgime?
Jokių specifinių savybių tikrai nereikia (šypsosi). Reikia tiesiog turėti noro bėgti skirtinga danga, nebijoti sušlapti kojų ir būti pasirengusiems, kad trasa pateiks staigmenų.
Ar nebuvo atvejų, kad bėgdami gamtoje renginio dalyviai pasiklystų?
Trail bėgimuose trasos niekada nėra užtveriamos tvorelėmis. Dalyviai turi patys stebėti trasos žymėjimą. Kartais nutinka taip, kad dalyvis nepastebi posūkio ir prabėga, bet visuomet grįžta į trasą, nes nemato toliau einančio trasos žymėjimo. Dar nebuvo taip, kad reiktų kažko ieškoti. Kiti dalyviai dažnai pašaukia nuklydusį – trail bėgimuose vyrauja draugiška atmosfera. Savo organizuojamuose bėgimuose aš visuomet į tinklapį, prie bėgimo trasos informacijos įkeliu trasų gpx failus, kuriuos dalyviai gali parsisiųsti ir įsikelti į savo sportinius laikrodžius ar telefonus ir taip, bet kuriuo metu trasoje pasitikrinti, ar nenuklydo nuo kelio.
Ačiū už pokalbį ir gražaus renginio!
Informacija apie renginį: http://laukinistrail.weebly.com/
Asmeninis blogas: http://begant.blogspot.lt/
Tekstas: Sportland Magazine
Nuotraukos: Viktorijos Tamoševičienės