Paprašėme bekelės (trail) ir ultrabėgimų rekordininkės Viktorijos Tomaševičienės įvertinti Salomon produktus tikromis bėgimo sąlygomis bekele ir kalnuose. Ji maloniai sutiko ir pateikė savo apžvalgą. Tikimės, kad profesionalės pateiktos įžvalgos padės kitiems ištvermės sporto entuziastams pasirinkti tinkamą aprangą ir avalynę varžyboms ir treniruotėms.
Salomon ADV SKIN 5 SET (3) kuprinė. Tikras gėris ilgųjų trail bėgimų metu, kai su savimi norisi ir reikia pasiimti vandens, maisto, telefoną, raktus, gal net ploną striukytę ar dar kažką. Kartu tai yra ir nepamainomas bet kokių ultra trail varžybų aksesuaras, kuomet netgi varžybų reglamente būna nurodyta, kad reiks neštis su savimi nemažą „krūvą” daiktų. Taigi, jei jau planuoji ar bent pradedi galvoti apie ultra trail varžybas, tai jau pats laikas pradėt galvoti ir apie bėgimui skirtą kuprinę. Ir geriausia ne apie bet kokią rinkoje pigiausią randamą versiją, o iš karto apie geresnę, patogesnę, apie tokią, kurios nesinorės ir nereikės keisti po pirmų kelių bėgimų supratus, kad prasta kuprinė trukdo bėgti ir labai labai nervina :).
Kuo skiriasi „gera” nuo „prastos” bėgimo kuprinės?
Atsakysiu keliais punktais:
– pirmiausia geros kuprinės nejauti ant savęs. Tai tarsi antra oda, kuri patogiai priglunda prie kūno ir apie ją nebegalvoji viso bėgimo metu, nes nereikia jos taisytis, reguliuoti bėgimo metu;
– ji „kvėpuojanti” ir greitai džiūstanti: iš pralaidžios orui medžiagos ir nekaitina net kai į nugarą kelias valandas šviečia saulė ir greitai džiūna, jei tenka trasoje „susitikti“ su lietumi;
– gerai apgalvotos kišenės ir visos kitos talpos. Svarbiausi daiktai bėgimo metu turi būti pasiekiami ranka nenusiimant kuprinės. Tokie svarbiausi daiktai būna vanduo ir maistas, dar telefonas (priklausomai nuo situacijos :));
– apgalvotos kišenės smulkiems ir stambiems daiktams: raktams, pinigams, maistui, vandeniui, kt. Juk nesinorėtų visko sumesti į vieną didelę kišenę ir viso bėgimo metu girdėti kaip skambčioja raktai besidaužantys į metalinius eurus ar panašiai.
– yra kaip pritvirtinti bėgimo-ėjimo lazdas. Jei jų kol kas nenaudoji, tai dar nereiškia, kad ateityje nepradėsi naudoti, jei nuspręsi dalyvauti ilgose kalnų ultra trail varžybose;
– yra talpos priekyje gertuvėms ir/arba nugaroje „hydropackui” – o geriausia jei yra ir tas, ir tas;
– žinoma, lengva, nes jei jau prireikė bėgimo kuprinės, tai matyt ilgieji bėgimai trunka 3 valandas ir daugiau, o tiek bėgant tikrai nesinori nešti nė vieno nereikalingo gramo, aš jau nekalbu apie kilogramus :).
Taigi visus šiuos kriterijus puikiai atitinka Salomon Advanced skin 5 set kuprinė. Išbandyta 6 ir 4 valandų ilguosiuose bėgimuose temperatūrai esant virš trisdešimties laipsnių. Jos nesijaučia, nekaitina, yra kur patogiai susidėti daiktus, kad jie nesipurtytų, neskambėtų ir būtų pasiekiami nenusiimant kuprinės. Yra galimybė neštis 1,5 litro vandens, o norint galima būtų neštis ir daugiau. Ilgųjų bėgimų gėris. Sustojus tikrai nėra noro jos kuo greičiau nusiimti, nes apie ją lengva pamiršti. Tai tarsi patogus drabužis į kurį patogiai galima susitapinti visus „išgyvenimui” ultroje reikalingus daiktus ir dar vietos šiek tiek liks.
Salomon Lightning Wind Hoodie striukytė. Plona, lengva, striukytė skirta apsisaugoti nuo vėjo, kai lauke nėra žiema. Trail bėgikų bendruomenėje tokios striukytės vadinamos „vėjinukais”. Visa jos esmė, kad būtų kuo lengvesnė, netrukdytų patogiai judėti, t.y. bėgti, gerai izoliuotų nuo vėjo, bet kartu kažkiek ir vėdintųsi, nes „tirpti” po ja nesinorėtų. Idealus produktas kuomet lauke nėra šalta (t.y. ne žiema), bet vėjuota arba kai nežinai, kur tave ilgasis bėgimas nuves ar kaip tik žinai, kad būsi atvirose vietose, kur gali būti žvarbus vėjas arba grįši vėlai, kai jau bus atvėsę. Lengva, plona, gerai apsauganti nuo vėjo ir kartu kvėpuojanti, su kapišonu, susipakuoja į savo pačios kišenę ir užima labai mažai vietos. Trail bėgikui – tai „must have” produktas, kad nereiktų šalti pasikeitus orui ar atėjus vakarui, ar sustojus bėgimo metu draugų palaukti ar vaizdais pasigrožėti.
S-LAB Sense Ultra bėgimo bateliai. Lengvi, komfortiški, patogūs ir prisitaikantys prie pėdos bėgimo bateliai puikiai tinkantys ilgoms distancijoms trail bėgime. Salomon S-LAB Sense serijos bateliai ilgą laiką buvo linksniuojami kaip „kieti” batai, su kuriais toli gražu ne kiekvienas gali ilgai bėgti, nors norėjo juos išbandyti tikrai beveik kiekvienas nors kažką žinantis apie trail bėgimą ir su kuriais bėgioja vieni stipriausių, legendinių trail bėgikų. Ir štai S-Lab Sense serija pasipildo naujuoju Ultra modeliu, kuris išlaiko beveik visas labai vertinamas Sense serijos savybes, tokias kaip lengvumas, kvėpavimas, puikus prisitaikymas prie pėdos ir kt. tik yra minkštesnis, labiau amortizuojantis ir daugumai tiesiog patogesnis batas ilgesnėms distancijoms, kuomet bėgimo pagrindas yra kietas, t.y. kalnai, uolos ir pan. Apsiauni kaip amortizuojančią kojinę ir varai :). Jie patogūs, pakankamai minkšti ir amortizuojantys bėgant kietu pagrindu, bet kartu patogūs ir bėgant minkštesne danga (lauko takais, bekele, samanomis). Protektorius „vidutinio grubumo”, t.y. jis yra, bet jis nėra agresyvus, kas batą daro ypač gerai pritaikomą įvairiai dangai – tiek netechniškam paviršiui, tokiam kaip laukų ir miškų takai, akmenimis grįsti kalnų takai, stabilaus paviršiaus nuokalnės ir įkalnės. Su šiais batais „neskauda”, jei tenka dalį distancijos prabėgti netgi plentu, nes protektorius nėra agresyvus ir jis greitai nedyla, antra jie pakankamai amortizujantys. Skirti vidutinio platumo ar siauresniai pėdai.
S-LAB Sense Ultra jau išbandžiau ten, kur ir turi būti testuojami trail bėgimo bateliai, t.y. kalnuose. Tiksliau gal labiau didelėse kalvose, nei kalnuose, nes tai buvo vienos dienos išvyka į Karpatus, bet bateliai „paragavo“ visko – purvo, molio, minkštos žemės, akmenų, šiek tiek uolų bei slidžių ir neslidžių įkalnių ir nuokalnių. Bateliai buvo sėkmingai „įmerkti“ beveik iki pusės į purvą ir gera žinia yra ta, kad batelių audinys yra pakankamai tankus, kad nepraleistų purvo į batelio vidų, bet kartu ir pakankamai retas, kad pėda galėtų „kvėpuoti“. Vis dar tęsiant purvo temą smagi žinia yra ir ta, kad purvas (net išdžiuvęs) nuo batelių labai lengvai nusiplauna (iš audinio taip pat).
Bėgant trail įkalnės ir nuokalnės yra neišvengiama bėgimo dalis. Jei trail bėgimas vyksta kalnuose, tuomet įkalnės ir nuokalnės gali būti stačios, slidžios, šlapios, su akmenimis, šaknimis ir kt. bėgimą technišku darančiais elementais. Labai džiaugiuosi, kad jau pavyko išbandyti S-LAB Sence Ultra ir kalnuose. Tiesa, daug akmens ir uolų šiems bateliams dar neteko „paragauti“, bet atkarpų su laisvais judančiais akmenimis padegtais purvu buvo. Netgi šiek tiek nustebau, kad šie bateliai puikiai laikosi ant šlapių, purvu padegtų nuokalnių, t.y. jie neslysta (jei tik koja nestatoma ant kulno, bet čia jau bėgimo nuokalnėmis technikos klausimai). Tikrai labai neblogai valdoma situacija ant šlapios dangos, tiek įkalnėse, tiek nuokalnėse. Ne veltui Salomon Contragrip technologija su Premium Wet Traction guma paduose jų pačių vadinama net ne technologija, o filosofija, leidžiančia ignoruoti šlapią dangą – tai tiesa 😊. Žinoma, kai kalbama apie visišką molį, po kuriuo nėra nei akmenų, nei šaknų, tuomet slysta bet koks padas ir bet kokia guma, ir bet koks protektorius, bet jei dangoje yra už ko „kabintis“ tai Salomon S-LAB sense ultra kabinsis.
S-LAB Wings 8 SG bėgimo bateliai. Lengvi, komfortiški, patogūs, prisitaikantys prie pėdos bateliai skirti bėgti technišku ir sudėtingu patiršiumi, kur yra minkštos žemės ar biraus grunto. Trail bėgikai dažnai susiduria per treniruotes ir ypač per varžybas su technišku paviršiumi, t.y. stačios įkalnės ir nuokalnės, kuriose galima sutikti biraus grunto ar minkštos žemės atkarpų, purvo, molio ar pasvirusių į šlaito pusę takelių, kur ypač svarbus tampa batelių sukibimas su danga. Taigi, Wings 8 SG (soft ground) būtent tam skirti: patogūs bateliai su grubiu protektoriumi, kuris padės valdyti situaciją stačiose ir/ar slidžiose įkalnėse ir ypač nuokalnėse. Šie bateliai sukurti techniškam paviršiui – jų priekis stipriau nei kitų S-LAB serijos batelių apsaugotas, kas saugo bėgiko koją nuo pažeidimų ir patį batelio audinį nuo įdrėskimų – viskas paruošta tam, kad galima būtų bėgti per velniai žino ką nesirūpinant, kad gali grįžti be batų ar be kojų 🙂 Gerai apsaugantys, lengvi, greiti, bet kartu ir minkšti bėgimo bateliai, kas leidžia drąsiai juos rinktis ilgsnėms distancijoms. Skirti vidutinio platumo ar siauresniai pėdai.
Trumpas mano pastebėjimas, kuriuos batus kada rinksiuos. Jei bėgsiu man žinomu maršrutu ir/arba žinosiu, kad maršrute dominuija kieti takai ir akmenys arba netechniški miško takai tuomet rinksiuos S-Lab Sense Ultra. Jei bėgsiu man nežinomais takais, kur tikėtina sutikti bet kokią dangą, bet kokius dygliuotus viską drąskančius augalus ir išvis neaišku ką, tuomet rinksiuos S-Lab Wings 8.
Tekstas ir nuotraukos: Sportland Magazine