Dar 2013-ųjų metų spalį Norvegijos futbolo federacijos prezidentas Yngve Hallenas patvirtino, jog vyksta derybos dėl trečio didelio masto futbolo turnyro Europos šalių nacionalinėms rinktinėms. Po mažiau nei pusmečio susitarimas pasiektas ir jau 2018-aisiais sulauksime sezono metu vyksiančios UEFA Nacijų lygos.
Turnyro grupių etapas vyks rudenį (rugsėjo – lapkričio mėnesiais), o finalinis ketvertas – jau 2019 metų birželį.
Formatas
- 55 dalyvausiančios rinktinės (įskaitant ir neseniai prie UEFA prisijungusį Kosovą) pirmaisiais metais bus suskirstytos į keturis divizionus – A, B, C ir D – pagal UEFA koeficientą (šis nustatomas pagal trijų paskutinių čempionatų kvalifikacinių ir finalo etapo pasiekimus).
- A ir B divizionai susidarys iš keturių grupių po tris komandas.
- C divizione – viena trijų komandų grupė ir trys keturių komandų grupės.
- D divizione – keturios grupės po keturias komandas.
- Pasibaigus grupių etapams, pirmos komandos kiekvienoje B, C ir D diviziono grupėje bus automatiškai perkeltos į aukštesnį divizioną, o prasčiausiai pasirodžiusios A, B ir C komandos nukris į žemesnį.
- Finalinio ketverto metu susikaus kiekvienos A diviziono grupės nugalėtojai ir čia jau galios atkrintamųjų varžybų formatas (pusfinaliai ir finalai).
Kvalifikacija į Europos čempionatą
Nepaisant šios naujai įkurtos lygos, dalis kvalifikacijos į Europos čempionatą nesikeičia – rinktinės kvalifikaciniame etape bus suskirstytos į dešimt grupių tradiciniu krepšelių metodu ir dvidešimt iš jų pateks į finalinį etapą.
Iš 24 vietų lieka dar keturios, kurias rinktinės iškovos gerai pasirodžiusios Nacijų lygos grupių ir atkrintamųjų etape:
- A, B, C ir D divizionų kiekvienos grupės geriausia komanda iškovos teisę žaisti atkrintamosiose varžybose (Viso jų bus 16).
- Kadangi šios atkrintamosios vyks jau pasibaigus tradicinei kvalifikacijai į Europos čempionatą, jei tarp 20 užsitikrinusių vietą komandų bus ir atkrintamosiose žaisianti komanda, ji vietą užleis grupių etape pozicija žemiau likusiai rinktinei.
- Dėl kelialapio komandos toliau varžysis su savo diviziono komandomis, tai reiškia, jog iš Nacijų lygos į senojo žemyno pirmenybes pateks po vieną A, B, C ir D diviziono komandą.
Lietuvos rinktinės šansai Nacijų lygoje
Lietuviai pagal UEFA koeficientą Nacijų lygą pradės C arba D divizione. Jeigu turnyras prasidėtų dabar, divizionai atrodytų taip:
- A divizionas: Ispanija, Vokietija, Šveicarija, Anglija, Italija, Prancūzija, Belgija, Portugalija, Kroatija, Lenkija, Airija, Ukraina.
- B divizionas: Nyderlandai, Rusija, Islandija, Vengrija, Velsas, Bosnija ir Hercegovina, Švedija, Graikija, Slovakija, Austrija, Izraelis, Slovėnija.
- C divizionas: Šiaurės Airija, Rumunija, Čekija, Turkija, Albanija, Danija, Juodkalnija, Serbija, Bulgarija, Škotija, Norvegija, Lietuva, Azerbaidžanas, Kipras, Suomija.
- D divizionas: Estija, Baltarusija, Gruzija, Armėnija, Latvija, Farerų salos, Kazachstanas, Moldova, Liuksemburgas, Makedonija, Kosovas, Lichtenšteinas, Malta, Andora, San Marinas, Gibraltaras.
Kiek blogesnis pasirodymas likusiame atrankos etape į 2018 metų Pasaulio čempionatą galėtų Lietuvą nukelti į D divizioną ir ten varžovai būtų kur kas mažiau bauginantys nei „Premier“ lygos žvaigždes savo gretose turinčios Danijos, Serbijos ar Škotijos rinktinės.
Kol kas turime pripažinti, jog kitais metais startuosianti Nacijų lyga – vienintelė Lietuvos rinktinės galimybė prasibrauti į Europos čempionatą. Užimta pirmoji vieta keturių ar trijų komandų grupėje leistų lietuviams toliau kovoti su to paties diviziono ekipomis jau atkrintamosiose varžybose, visiškai nesibaiminant dėl ženkliai aukštesnio lygio rinktinių, tokių kaip Anglijos ar Ispanijos, su kuriomis lietuviai rungtyniavo įvairiuose Pasaulio ar Europos čempionatų kvalifikaciniuose etapuose.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Getty Images