Dalintis „Teniso treneris V. Pinko: „Labiausiai motyvuoja vaikų emocijos““

Teniso treneris V. Pinko: „Labiausiai motyvuoja vaikų emocijos“

Tenisas – viena populiariausių sporto šakų pasaulyje, pasižyminti milžiniška konkurencija. Tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse sportuoja daugybė jaunų žmonių, o teniso aukštumas pasiekia tik maža dalis jų. Dėl to tenisininkai yra ugdomi nuo pat mažens.

Vilniaus teniso akademijoje (VTA) vaikus treniruojantis Vadimas Pinko papasakojo apie vaikų treniravimo ypatybes, sąlygas ir atskleidė svarbiausias savybes, reikalingas darniam trenerio ir jo auklėtinių darbui.

Kokio amžiaus geriausia pradėti lankyti tenisą?

Geriausia pradėti nuo 5-6 metukų. Tokiame amžiuje vaikai jau sugeba atlikti daug pratimų ir pajusti malonumą nuo teniso užduočių. Yra nemažai pavyzdžių, kuomet vaikai susipažino su tenisu būdami 8-9 metų ir šiandien laimi profesionalų turnyrus. Jeigu vaikas sportiškas ir imlus, jis greitai pasivys bendraamžius, kurie galėjo pradėti treniruotis ženkliai anksčiau. Reikia suprasti, kad svarbiausias faktorius yra valandų kiekis per mėnesį.

Vadimas Pinko

Dėl karantino turime atvejus, kada tėveliai sako, jog vaikas pradėjo žaisti tenisą nuo 5 metų ir jis jau sportuoja 3 metus, bet iš tikro, jei yra daromos didelės pauzės (pavyzdžiui, vasarą), tai vaikus atėjus, prireiks nemažai laiko vėl viską iš naujo atsiminti. Pastovumas yra vienas iš svarbiausių faktorių vaikams iki 9 metų, ypač norint pakilti iki nacionalinio lygio.

Kaip keičiasi treniruotės pradedant nuo pačių mažiausių?

Mažiausi mūsų sportininkai pradeda nuo didelio balto kamuolio, kuri mokosi valdyti ir stengiasi suprasti teniso koordinaciją. Jis yra didesnis už raketę ir vaikai visada smagiai į jį pataiko. Po metų vaikai pereina prie ženkliai mažesnio violetinio kamuolio. Su juo vaikai be didelių apribojimų išmoksta mušti po atšokimo ir stengiasi kuo daugiau pataikyti judant bei gaudant kamuolį kuo arčiau savęs.

6-7 metų vaikai jau žaidžia per vadinamąją mini aikštelę, kurioje yra naudojamas mažas tinkliukas ir raudonas kamuoliukas. Jis yra 75 proc. minkštesnis už įprastą geltoną. Tai leidžia vaikui kurti ir suprasti taktiką. Kitas etapas (8 metų) – yra žaidžiama su oranžiniu 50 proc. minkštesniu kamuoliuku ir jau kiek didesnėje aikštelėje.

9-10 metų vaikai jau žaidžia visoje aikštelėje su žaliu kamuoliuku, kuris yra 25 proc. minkštesnis už standartinį geltoną kamuoliuką. Šie kamuoliukai ir aikštelių pamažinimai leidžia ne tik mušti kamuoliuką per tinklą, bet ir išpildyti svarbiausius žaidimo elementus – vertinti, derintis ir taktiškai apžaisti savo varžovą. Žaidžiant iškart su geltonu kamuoliuku, vaikai vienas su kitu, deja, gali permušti labai mažai smūgių, nekalbant apie skirtingas taktines situacijas.

pexels.com nuotrauka

Kaip treneriui, kas labiausiai patinka dirbant su vaikais? Kas motyvuoja?

Didžiausia trenerių motyvacija yra vaikų noras siekti pergalės bei noras išmokti kažką naujo. Vaikai yra labai atviri ir jų emocija teniso metu mus labai motyvuoja. Manau, kad didelis privalumas yra tai, kad  individuali sporto šaka leidžia vaikui geriau susipažinti su savimi, todėl trenerio ryšys ir bendravimas su vaikais yra svarbiausias momentas ugdant gerą tenisininką.

O kas yra kas sunkiausia treniruojant vaikus?

Kaip ir kitose sporto šakose – kantrybė, tėveliai ir nesėkmės varžybose. Šiais laikais vaiko darbštumas ir charakteris jau yra kaip talentas. Tenisas yra sportas, kuris reikalauja iš vaikų daug drausmės, dėmesio ir kantrybės. Netgi patys gabiausiai vaikai ne visada atlaiko tėvų spaudimą, nesėkmes varžybose ir kantriai gali atlikti valandomis tą pačią techninę užduotį.

Kada galima pastebėti vaiko talentą? Ar keičiasi darbas su tokiais, kurie iškart rodo didesnį talentą, gabumus?

Talentas padeda vaikui greičiau susipažinti su paprastais elementais žaidime ir, žinoma, atriša trenerių rankas treniruotėse. Visgi dažnas atvejis, kai vaikai dėl savo gabumų neišmoksta ateityje kantriai dirbti arba jo charakteris varžybose neatitinka jo gebėjimų jausti ir matyti žaidimą.

Šiai dienai, sakyčiau, gabumas ir talentas yra geras pagalbininkas tik vaikų tenise (iki 12 metų). Vėliau yra labai svarbu nepamiršti bei stengtis treniruoti kitus sportininko bruožus, kad ateityje jam būtų lengviau pereiti į jaunių tenisą.

Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: pexels.com; iš asmeninio archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Kauno maratono dalyviai sieks tiek asmeninių, tiek trasos rekordų

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį