Mūsų pokalbis su 29-erių Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Stebėsenos ir analizės skyriaus vyriausiuoju specialistu Arminu Mockevičiumi truko ilgiau nei įprastas interviu. Iš Marijampolės kilęs, bet jau dešimtmetį Vilniuje gyvenantis vaikinas turėjo tiek daug papasakoti: kai, atrodo, baigdavo vieną istoriją, tuoj pridurdavo ką nors verčiančio iš koto. Sveikuolis, aktyvistas, politikas – Arminas viską spėja ir dar turi krūvą neįgyvendintų svajonių.
Įkvėpė dėdės pavyzdys
Jo kelionė sveikos gyvensenos link prasidėjo nuo tada, kai kartą žaisdamas krepšinį su 15-mečiu pusbroliu pasijuto itin pavargęs.
„Tuomet man buvo 21-i. Nebūtų buvę nieko keista, bet pasijutau išsekęs jau po kokių penkių minučių žaidimo. Pagalvojau, kad kažkas ne taip, – juk lankausi sporto salėje, judu. Pradėjau ieškoti sprendimų, kaip pakeisti situaciją, tačiau ne iš karto supratau, kad kalta mityba“, – prisipažino pašnekovas.
Kaip tik tuo metu Armino dėdė susidomėjo tradicine Indijos medicina ir gyvenimo būdu – ajurveda ir per šeimos susitikimus vis dažniau pasakodavo apie vegetarizmą, alkoholio atsisakymą.
„Dėdės pavyzdys įkvėpė – jis mano akyse atjaunėjo dešimčia metų, pagerėjo jo savijauta, be to, verslas pradėjo geriau sektis. Nutariau ir aš atsisakyti mėsos bei alkoholio“, – apie sveikatinimosi pradžią pasakojo A. Mockevičius.
Ėmė stebėti produktų poveikį kūnui
Po maždaug poros mėnesių Arminas pajuto pirmuosius rezultatus.
„Tiesiog vieną dieną sporto salėje mindamas dviratį pajutau, kad numyniau daug daugiau nei įprastai ir net nepavargau. Tai mane dar labiau motyvavo. Pradėjau domėtis mityba, grūdinimusi“, – teigė pašnekovas. Ir pridūrė, kad pasikeitė net veido oda – jos būklė labai pagerėjo.
Arminas pradėjo stebėti, kokie maisto produktai gerina savijautą, o kokių suvalgęs apsunksta, darosi vangus.
„Atsisakiau majonezo ir fermentinio sūrio, vėliau – ir gaminių iš baltų miltų. Tiesiog pajutau, kad pavalgęs šių produktų jaučiuosi apsnūdęs. Cukrus labai greitai suteikia energijos, bet kai jo poveikis praeina, vėl jautiesi prastai“, – vardijo sveikuolis.
Marijampolietis ėmė dažniau valgyti vaisius, kruopas, atrado sėklas – mineralų šaltinį.
„Jei kasdien suvalai po truputį saulėgrąžų, moliūgų, sezamų sėklų ir linų sėmenų – gauni visų reikalingų mineralinių medžiagų. Atradau obuolius – pigus ir labai naudingas vaisius. Grikiai – vis dar favoritai tarp kruopų“, – savo valgiaraščiu dalijosi vaikinas.
Kraujo rodikliai visada geri
Arminas savo mitybą vadina veganiška, mat nevalgo jokių gyvūninių produktų, retais atvejais išimtį daro pieno produktams. A. Mockevičius pabrėžė, kad taip maitinantis jo kraujo rodikliai visada būna geri.
„Dažnai neatlygintinai duodu kraujo. Hemoglobinas visada geras. Žinoma, jei mažiau miegojau ar gėriau mažai vandens, rodikliai gali būti prastesni, tačiau niekada nebūna žemiau normos ribų“, – džiaugėsi Arminas.
Bėgimą iškeitė į treniruotes su savo kūno svoriu
Anksčiau mėgęs užsukti į sporto salę, dabar A. Mockevičius mankštinasi su savo kūno svoriu – atrado „Insanity P90X“ treniruočių programą.
„Septynis kartus per savaitę po valandą darau intensyvius pratimus ir jogą. Anksčiau dažniau rinkdavausi bėgimą, tačiau pastebėjau, kad nuo jo man skauda nugarą. Be to, jau esu nubėgęs tris ar keturis maratonus, galybę pusmaratonių, manau, gana. Dabar labai susižavėjau „Insanity“. Šie pratimai vilioja tuo, kad galima atlikti ir namie, ir gamtoje, nes nereikia jokios įrangos. Šiltuoju metų laiku stengiuosi rinktis antrą variantą, kitaip kaimynai skundžiasi ankstyvu mano bildesiu“, – juokavo sveikuolis.
Tačiau pabėgioti Arminui kartkartėmis tenka. Kiekvieno mėnesio pirmą penktadienį visoje šalyje rengiami bėgimai „Už blaivią Lietuvą“. Šį bėgimą Vilniuje kaip tik ir organizuoja aktyvus jaunuolis. Trijų su puse kilometro trasa prasideda prie katedros, tęsiasi iki Seimo ir baigiasi simboliškai – vėl prie katedros.
Mėgsta anksti keltis ir maudytis šaltame vandenyje
Maždaug ketverius metus Arminas rytą pradeda 5 valandą. Kaip pats sako, būtent tai ir maudynės šaltame vandenyje yra geros savijautos ir energijos paslaptis. Vaikinas stengiasi eiti miegoti iki 22 valandos, jei yra galimybė – 21 valandą. Sveikiausias miegas, Armino nuomone, yra iki vidurnakčio, todėl mes daug prarandame guldamiesi vėlai.
Maždaug ketverius metus Arminas rytą pradeda 5 valandą. Kaip pats sako, būtent tai ir maudynės šaltame vandenyje yra geros savijautos ir energijos paslaptis.
„Iš patirties galiu pasakyti, kad yra trys sunkiausi dalykai: eiti anksti miegoti, anksti keltis ir įlįsti į šaltą vandenį, bet nuolat bandau išeiti iš komforto zonos. Nuo liepos mėnesio pradėjau maudytis Neryje. Taigi pasportuoju, prasibėgu ir neriu į Neries vandenį“, – tęsė Arminas.
Už įprotį maudytis šaltame vandenyje A. Mockevičius turi būti dėkingas kasmetę vamzdynų patikrą atliekantiems darbininkams, mat būtent dėl dingusio karšto vandens pradėjo maudytis Neryje. Prieš tai trejus ketverius metus grūdinosi namie, keisdamas dušo srovę iš šiltos į šaltą.
Norintiems pradėti grūdintis siūlo susirasti bendraminčių
Arminas teigė, kad jei nenusimaudo po šaltu vandeniu, jaučiasi keistai: būna vangus ir apsnūdęs.
Grūdinimosi įpročių prieš septynerius metus išmoko Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidento, sveikatos mokytojo Dainiaus Kepenio vadovaujamoje Palangos sveikatos mokykloje.
„Nuvažiavau ten birželį, tačiau pasitaikė labai vėsus. Į jūrą lįsti tikrai nesinorėjo, bet nugalėjo bendrystės jausmas. Tiesą pasakius, tiems, kurie nori pradėti maudytis šaltame vandenyje, patariu susirasti bendraminčių kompaniją – taip bus daug lengviau“, – pasidalijo patirtimi.
Pamažu Arminas įsijungė į Lietuvos sveikuolių sąjungos veiklą: tapo jos nariu, ėmė dalyvauti šventėse, jau ketveri metai yra valdybos narys.
Noras išbandyti save varo į priekį
Per pokalbė Arminas nenustojo stebinti. Pasirodo, prieš maždaug ketverius metus savanoriškai užsirašė į kariuomenę. Ten tris mėnesius mokėsi pagal bazinę karinę programą: „Mityba kariuomenėje nebuvo gera, tačiau patirtis – neįkainojama.“
Taip pat jis yra Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos narys, aktyviai dalyvauja jos veikloje, priklauso Valstiečių ir žaliųjų sąjungai.
Arminas teigia, kad dar yra dalykų, kuriuos norėtų išbandyti, pavyzdžiui, išeiti į kalnus ar surengti kitokį ilgą žygį, galbūt net piligriminį, tik visoms svajonėms įgyvendinti trūksta laiko. Tačiau viltis ir vėl save išbandyti nuolat rusena.
Reportažas apie Lewiso Pughą –žmogų, nuplaukusį ilgiausią nuotolį Šiaurės ašigalyje
[alert color=”violet”]Įdomybė: Maudynes šaltame vandenyje ypač vertino Spartos kariai – anot jų, šiltas vanduo tinka tik silpniems.[/alert]
Tekstas – Karinos Sėrikovos
Nuotraukos – Vyganto Skaraičio ir iš asmeninio archyvo