Pasaulio futbolo čempionatas pagal žiūrimumą ir susidomėjimą konkuruoja ir su vasaros olimpinėmis žaidynėmis. Šiemet rengiamos jau 21-osios pirmenybės istorijoje ir pirmosios, kurios vyks Rusijoje jau birželio 14 – liepos 15 dienomis. Tai svarbiausias šių metų sporto renginys.
Planetos pirmenybių dalyvės žais vienuolikoje Rusijos miestų: Maskvoje, Kazanėje, Sankt Peterburge, Volgograde, Rostove, Sočyje, Žemutiniame Naugarde, Kaliningrade, Jekaterinburge, Samaroje ir Saranske.
Čempionatas prasidės Maskvoje vyksiančiomis atidarymo rungtynėmis, kuriose susitiks šeimininkė Rusija ir Saudo Arabija, o tame pačiame Lužnikų stadione vyks ir turnyro finalas.
Bilietai
FIFA skelbia, kad į rinką buvo paleista apie 350 tūkst. bilietų, tiesiogiai skirtų sirgaliams. Kiti bilietai atiteko federacijoms, šalių delegacijų nariams, rėmėjams ir partneriams. Pigiausio bilieto kaina – šiek tiek mažesnė nei 20 eurų, tiesa, tokių bilietų galėjo įsigyti tik Rusijos piliečiai ir leidimą šioje šalyje gyventi turintys žmonės.
„Norime užtikrinti, kad bilietų kainos būtų prieinamos kuo didesniam Rusijos žmonių ratui“, – ėmus prekiauti bilietais sakė FIFA generalinė sekretorė Fatma Samoura.
Visiems kitiems pigiausias bilietas į grupės etapo rungtynes kainavo beveik 85 eurus, beveik 135 eurus vidutinio matomumo zonoje ir arti 170 eurų geriausiose vietose. Kainos dar šoktelėjo į atidarymo ir atkrintamąsias rungtynes. Atidarymo mačą galima pamatyti už 180–440 eurų, ketvirtfinalio kovą už 140–295 eurus, apsilankyti pusfinalio mače atsieina 230–600 eurų, finale – 370–900 eurų. Net neabejojama, kad artėjant kiekvienoms rungtynėms atsiras vis daugiau perpardavinėtojų.
Čempionato organizatoriai pasistengė, kad futbolo gerbėjai į Rusiją čempionato metu galėtų atvykti be vizų. Tam sirgaliai turėjo užpildyti „Fan ID“ akreditaciją, kurioje reikia surašyti asmeninius duomenis. Ir Rusijos piliečiai, ir užsieniečiai, atvykę į čempionatą organizuojančius miestus, laminuotas sirgalių kortelės gali įsigyti specialiuose svečių aptarnavimo centruose arba tą padaryti savo šalyse. Lietuvos futbolo sirgaliai „Fan ID“ akreditacijas galės atsiimti vizas išduodančiose įstaigose. Pateikę gautas svečio korteles sirgaliai galės traukiniais nemokamai keliauti į visus Rusijos miestus, kuriuose vyks rungtynės.
Kaliningradas
Vilnių ir Kaliningradą skiria 390 kilometrų, o Klaipėdą ir šį Rusijos miestą – vos 135 km. Kaliningrado stadione, dar kitaip vadinamame „Arena Baltika“, kuris buvo pradėtas statyti 2015 m., o baigtas 2018-ųjų pradžioje, telpa 35 tūkst. žiūrovų. Jame bus sužaistos ketverios rungtynės: Nigerija – Kroatija, Serbija – Šveicarija, Ispanija – Marokas ir Anglija – Belgija.
Pasaulio čempionate dalyvausiančių valstybių spauda skelbia, kad Kaliningrade gyvens ir ruošis rungtynėms tik Serbijos rinktinė, kuri pasirinko „Royal Falke Resort ir SPA“ viešbutį Svetlogorsko vietovėje. Apie galimybę gyventi Kaliningrade galvojo ir Kroatijos futbolo federacija, tačiau šios minties atsisakė. Likusių pasaulio čempionato dalyvių pažintis su arčiausiai Lietuvos esančiu planetos pirmenybių miestu nevilioja. Komandos apsistos kituose Rusijos regionuose ir atvyks tik į rungtynes.
Preliminariai naujojo Kaliningrado stadiono kaina siekė 12 mln. eurų, o jame reikėjo pastatyti ne tik pagrindinę areną su žiūrovų tribūnomis, bet ir įrengti patogias erdves pasaulio čempionato dalyviams ir žiūrovams. Projektas „Kaliningrad Stadium“ susietas su salos tarp senosios ir naujosios Priegliaus vagų plėtros koncepcija – kuriama visiškai nauja šios teritorijos transporto ir įrenginių infrastruktūra. Visiems projektavimo ir statybų darbams numatyta beveik 1 mlrd. eurų. Beveik pusė investicijų skiriama stadiono ir viešbučių statybai, privažiavimo keliams, Chrabrovo oro uostui rekonstruoti, kad jame galėtų kilti ir leistis didžiausi keleiviniai laineriai.
Kaliningrade futbolo sirgaliams siūloma aplankyti ir senąjį „Baltika“ komandos stadioną – vokiečių palikimą. Tai XIX amžiaus pabaigoje statytas stadionas, kuris po karo buvo rekonstruotas ir yra vienas seniausių visoje Europoje. Anksčiau jis vadintas senuoju „Kionigsbergo-Karaliaučiaus“ vardu.
„Baltika“ ekipa, kurią anksčiau treniravo ir Lietuvos rinktinės strategas Benjaminas Zelkevičius, tris sezonus žaidė Rusijos aukščiausiojoje lygoje. Anksčiau „Baltika“ rungtyniavo antraeiliuose čempionatuose.
O šiaip lietuviai, po ilgos pertraukos atvykę į Kaliningradą, gali jo ir nepažinti. Per karą sugriautas filosofo Immanuelio Kanto miestas atgavęs savo veidą. Rekonstruota katedra Priegliaus saloje, atkuriami ir kiti senosios architektūros paminklai. Kaliningradas jau nusėtas reklamomis su futbolo čempionato simbolika.
„Užsienio turistams pasaulio futbolo čempionatas Kaliningrade – puiki proga iš arčiau susipažinti su pasikeitusiu miestu“, – žiniasklaidai sakė Rusijos generalinis konsulas Klaipėdoje Aleksandras Gračiovas.
Kosminės kainos
Tiesa, už nakvynę teks mokėti kosmines kainas. Jau dabar aišku, kad Kaliningrade visi viešbučiai perpildyti, o viešbučių sektorius jau išgarsėjo tuo, kad už nakvynę čia prašoma tris kartus brangiau nei Maskvoje ar kituose Rusijos didmiesčiuose. Valdininkai bando nutarimais reguliuoti beprotiškas kainas. Nustatyta nakvynės penkių žvaigždučių viešbučio leistina maksimali kaina negali viršyti 836 eurų. Paprastesniame viešbutyje be jokių žvaigždučių nakvynė kainuoja 35 eurus. Reguliuojamos ir butų nuomos kainos, tačiau nakvynės paslaugas siūlantys eiliniai gyventojai prašo nesuvokiamų sumų. Futbolo sirgaliams siūloma apsistoti kaimyniniuose kurortuose, tačiau jie įspėjami, kad ir ten viešasis sektorius nėra guminis.
Padėtimi mums kaimyniniame Kaliningrade ypač pasipiktinę Anglijos rinktinės gerbėjai. Štai metų pradžioje užsisakyti nakvynę svečių namuose „Meridian“ triviečiame kambaryje kainavo beveik 20 eurų, o birželio 28-ąją, kai mieste žais Anglijos ir Belgijos rinktinės, para nakvynės namuose atsieis 3500 eurų – skaičiuojant matematiškai paslauga pabrango 18 tūkst. proc.
„Rusai sumanė apiplėšti būtent anglus“, – skelbia Anglijos laikraščių antraštės.
Tačiau dar didesnę anglų nuostabą sukėlė siūloma nakvynė kempinge, kuris yra 15 km nuo stadiono. Ten norint pasistatyti dvivietę palapinę teks sumokėti kiek daugiau nei 70 eurų. „Booking.com“ portale šią vietą iliustruoja karo laikus menanti lauko virtuvė, geriamasis vanduo iš aptriušusio šulinio, o gamtiniai reikalai atliekami iš suspaustų medžio drožlių sukaltose būdelėse.
Kelionės
Planuojama, kad Lietuvos futbolo mėgėjai aplankys ne tik arčiausiai mūsų esantį Kaliningradą, bet ir kitus miestus. Ne itin tolima kelionė lauktų nusprendus vykti į Sankt Peterburgą (734 km) ar Maskvą (956 km). Sankt Peterburgo stadione, kuriame telpa 68 tūkst. žiūrovų, vyks ne tik ketverios grupių etapo rungtynės, bet ir trys atkrintamųjų varžybų mačai. Daugiausiai rungtynių vyks Maskvoje: didžiausias Lužnikų stadionas gali priimti 81 tūkst. žiūrovų, jame vyks net 12 mačų.
Toliausiai nuo Lietuvos yra Jekaterinburgas (2734 km), Sočis (2566 km), Samara (2000 km), Volgogradas (1916 km) ir Kazanė (1780 km).
Pinigai
FIFA skelbė, kad pasaulio čempionato dalyviai pasidalys kiek daugiau nei 320 mln. eurų prizinį fondą. Palyginti su 2014 m. pirmenybėmis Brazilijoje, fondas padidėjo beveik 12 proc. Solidžiausią premiją gaus pasaulio čempionai – jiems bus skirta 30 mln. eurų. Prieš ketverius metus čempionais tapusiems vokiečiams atiteko kiek daugiau nei 28 mln. eurų.
Pinigų dalybos (eurais):
VIETA | PREMIJA KOMANDAI (eurų) | IŠ VISO (eurų) |
Čempionai | ~30 mln. | ~30 mln. |
Vicečempionai | ~22 mln. | ~22 mln. |
Trečia vieta | ~19 mln. | ~19 mln. |
Ketvirta vieta | ~18 mln. | ~18 mln. |
5–8 vietos | ~13 mln. | ~52 mln. |
9–16 vietos | ~10 mln. | ~80 mln. |
17–32 vietos | ~6 mln. | ~96 mln. |
Iš viso | ~320 mln. |
Pasaulio futbolo čempionatas Rusijoje – vienas brangiausių šios šalies investicinių projektų, kurio vertė siekia 9 mlrd. eurų. Suplanuotas biudžetas viršija ankstesnių čempionatų Vokietijoje (2006) ir Pietų Afrikos Respublikoje (2010) kartu paimtas išlaidas.
Tačiau kainos stadionuose futbolo sirgalių labai nenustebins, nors bus kelis sykius brangiau nei paprastoje parduotuvėje. Sumuštiniai atsieis po 3–4 eurus, bokalas alaus – 3,5 euro. Suvenyrų kainos irgi panašios kaip daugumoje čempionatų. Už rinktinių marškinėlius teks pakloti apie 80 eurų, už specialius čempionato marškinėlius – 30 eurų.
Burtai
Burtų traukimo ceremonija vyko Kremliaus rūmų koncertų salėje, kurioje telpa 6 tūkst. žmonių. Ceremoniją pradėjęs prezidentas Vladimiras Putinas pakvietė visus atvykti į Rusiją ir mėgautis futbolo švente.
Per burtų traukimo ceremoniją buvo pristatyti keturi krepšeliai, iš kurių pirmame atsidūrė aukščiausią FIFA reitingą turinčios komandos, o paskutiniame – žemiausią. Dvi tos pačios konfederacijos rinktinės negalėjo patekti į tą pačią grupę, išskyrus UEFA, kuriai atstovauja daugiausiai – 14 komandų. Į tą pačią grupę galėjo patekti daugiausia dvi nacionalinės ekipos iš Europos.
Burtų traukimo ceremoniją vedė Anglijos futbolo legenda Garis Linekeris ir Rusijos sporto žurnalistė Marija Komandnaja, jiems talkino Fabio Cannavaro, Diego Forlanas, Diego Maradona, Cafu, Carlesas Puyolis, Laurent‘as Blancas, Gordonas Banksas ir Nikita Simonianas.
Skaičiai
1 – tiek valstybių, kada nors laimėjusių pasaulio čempionatą, šiemet jame nedalyvaus. Ir tai yra Italija.
2 – tiek rinktinių debiutuos pasaulio futbolo čempionate. Šios debiutantės – Islandija ir Panama.
5,38 – tiek vidutiniškai įvarčių per vieną mačą buvo pelnoma 1954 m. čempionate. 9:0, 8:3, 7:0, 7:2 – tai tik keletas įspūdingų šio turnyro rezultatų. Nerezultatyviausias čempionatas vyko 1990-aisiais, kai per mačą buvo pelnoma po 2,21 įvarčio.
13 – tiek įvarčių per vienas pirmenybes 1958 m. įmušė prancūzas Justas Fontaine‘as. Deja, tai buvo vienintelis jo čempionatas, nes būdamas 28-erių dėl nuolatinių traumų žaidėjas baigė karjerą.
16 – tiek įvarčių yra pelnęs rezultatyviausias visų laikų pasaulio čempionatų žaidėjas vokietis Miroslavas Klose. 2014 m. turnyre jis pralenkė iki tol pirmavusį Ronaldo. Iš tebežaidžiančių futbolininkų rezultatyviausias yra Thomas Mülleris, kurio sąskaitoje – 10 įvarčių.
32 – tiek komandų dalyvauja pasaulio futbolo čempionato finaliniame etape, nors pasigirsta kalbų apie FIFA norus išplėsti jį iki 48 komandų.
817 – tiek eurų už vieno kambario butą vienai nakčiai prašė kai kurie Kaliningrado gyventojai mačo tarp Anglijos ir Belgijos metu.
3000 – maždaug tiek kilometrų vienas nuo kito nutolę du šiame čempionate naudojami stadionai – Kaliningrado ir Jekaterinburgo.
199 854 – tiek žiūrovų, skaičiuojama, susigrūdo į garsųjį 1950 m. lemiamą mačą tarp Urugvajaus ir Brazilijos.
335 000 – tiek žmonių gyvena Islandijoje, tai yra mažiausia pagal gyventojų skaičių valstybė, kada nors patekusi į pasaulio čempionato finalinį etapą. Pagal šį rodiklį Islandija aplenkė 1,3 mln. gyventojų turintį Trinidadą ir Tobagą, kuris žaidė 2006 m. čempionate.
1 200 000 000 – maždaug tiek eurų kainavo brangiausias Sankt Peterburgo stadionas, kuriame žais šio čempionato dalyviai. Tai apskritai brangiausias stadionas pasaulyje.
Tekstas: Gediminas Žygelis, Paulius Ambrazevičius
Foto: „Scanpix“