Stilistas Kęstas Rimdžius spintoje turi daugiau nei dešimt porų sportinių batelių. „Mano darbas toks, kad jais mūvėti patogiausia“, – sako, bet tuojau pat priduria, jog kedai yra svarbi stiliaus dalis, o juos avėti galima ir sporto aikštelėje, ir gatvėje, ir ant raudono kilimo MTV apdovanojimuose.
Kostiumėlis ir sportiniai bateliai. Ar tai suderinama?
Žinote, dėl ko atsirado sportbačiai? Dėl patogumo. Sportinių batelių bumas prasidėjo daugiau nei prieš septynerius metus JAV. Amerikiečiai mėgsta patogumą – bateliai rankinėje, sportbačius avi. Daugybė moterų šitaip vaikšto į darbą, elegantiško kostiumėlio ir sportinių batelių derinys ten nieko nestebina.
Nieko nebestebina ir žvaigždės, sportbačius mūvinčios prie vakarinės suknelės?
Žvaigždės diktuoja madas. „New Balance“ išpopuliarino Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston, net Steave’as Jobsas su jais išeidavo į sceną pristatyti pasauliui naujųjų „iPhone“. Kažkuri iš žvaigždžių „New Balance“ priderino prie vakarinės suknelės ant raudono kilimo, ir pasaulis dėl jų pradėjo eiti iš proto. Netrukus mada persikėlė į Didžiąją Britaniją, o paskui ir mes, lietuviai, likučius susirinkome.
Įdomu, kurio gamintojo sportbačiai dabar madingi?
Žmonės, dirbantys mados pasaulyje, must have „Adidas“. Tai – klasika.
Kas daro įtaką sportbačių madai?
Sportinių batelių formos, spalvos, dizainas keičiasi kiekvieną sezoną. Pastaruoju metu tam turi įtakos technologijos. Dar svarbu išskirtinumas. „Converse“ ženklas Londone atidarė studiją, kurioje gali kaip tik nori pagražinti sportinius batelius. Tą patį neseniai padarė „Nike“. Apsilankai jų interneto tinklalapyje ir gali susikurti sportbačius pagal savo skonį, stilių – išsirinkti modelį, spalvą, raštą, pado formą. Užsakymas atkeliauja su užrašu „Kęstas Rimdžius for Nike“. Visiškai aišku – kedų mada ne praeina, o ateina. Ypač individuali, išskirtinė.
Ar galima nuspėti, į kurią pusę ji suka?
Visiškai aišku, kad sportiniai bateliai iš mūsų gyvenimo taip lengvai nepasitrauks. Avalynės kūrimo technologijų pažanga labai sulėtėjo, gamintojai nieko naujo iš esmės nebesiūlo. Batai gražūs, bet kasdien avėti nepatogūs. Sportbačių gamintojai kuria tai, kas patogu, labai madinga ir smarkiai veržiasi į priekį.
Ar kedai tinka visiems?
Priklauso nuo situacijos. Prie laisvalaikio ar sportinių drabužių – visiems. Tačiau derinant prie kostiumo reikia būti atsargiems. Jei kostiumas 52 dydžio, geriau autis batus. Su kostiumu ir sportbačiais vyrai stilingai atrodo, kol neperžengia tam tikros svorio kategorijos. Pavyzdžiui, italai nebijo taškuotų, dryžuotų švarkų, sportiniai batai prie jų itin dera, netgi pabrėžia žaismingą, išskirtinį stilių. Ryškūs sportbačiai ir juodas kostiumas – atsargaus lietuvio derinys. Ir ne visada vykęs.
Jau bene penktą sezoną madingi ilgi arba trumpi plise sijonai. Daugelis merginų ir moterų prie jų derina kedus. Jaunai merginai tai – nerealiai geras derinys, tačiau taip apsirengusi mano mama vargu ar gerai atrodytų, nors plisuotas sijonas jai labai tinka.
Sportbačiai – laisvalaikio avalynė. Laisvalaikio mes turime savaitgaliais, o tos merginos, kurios sportinius batelius nori nešioti kasdien, tegu pasidairo ne tik sporto prekių parduotuvėse. Drabužių gamintojai dažniausiai turi sportines linijas, ir tai yra klasika, – ramios, elegantiškos spalvos ir formos dera su patogumu. Tokie batai su storesnėmis kojinėmis tiks ir prie kostiumėlio.
Kęstai, ar pats dar nešiojai baltus lietuviškus „Inkaro“ sportbačius?
Manau, kad kedų kultūra Lietuvoje būtent nuo jų ir prasidėjo. „Inkariukai“ buvo nesudėvimas daiktas. Vasarą, prisimenu, nusikirpdavome jų gumines nosis ir vaikščiodavome iškišę kojų pirštus.
[alert color=”gray”]Kęsto kedų topas
„Converse“
„Puma“
„Adidas“
„Nike“
„New Balance“ [/alert]
[alert color=”violet”]Kedai – nebrangūs pusbačiai ar batai, XIX amžiaus pabaigoje atsiradę JAV. Pirmiausia – vaikiški, iš žodžio kid ir kilęs jų pavadinimas.
Istorija
Sportinių batelių istorija prasidėjo 1917-aisiais. „Converse“ tuomet į pasaulį paleido populiariąją „All Star“ liniją. Pirmieji „Adidas“ sportiniai bateliai į parduotuves iškeliavo 1924-aisiais. [/alert]
Tekstas Laisvės Radzevičienės
Nuotraukos Vyginto Skaraičio