Sudėtinga situacija dėl koronaviruso vėl privertė sportuojančius žmones prisiminti apie galimybes sportuoti namuose. Jau pirmosios pandemijos metu buvo galima pastebėti, kad turint noro, įmanoma prižiūrėti savo kūną ar tiesiog palaikyti gerą savijautą sportuojant iš namų. Tai ypač aktualu dabartiniu metu, nes prastėjantis oras apsunkina galimybes maloniai pajudėti lauke.
Sportui namuose tereikia nusiteikimo ir šiek tiek erdvės, o tinkamų įrankių galima rasti savo virtuvėje ar kitoje savo gyvenamosios patalpos vietoje.
Tebesitęsiant antram karantinui Lietuvoje, su „Impuls“ sveikatingumo ir sporto klubu treneriu Janu Tankevičiumi pakalbėjome apie tai, kokių priemonių reikia norint atlikti pilnavertišką treniruotę.
Kokio inventoriaus reikia, norint kokybiškai sportuoti namuose?
Pirmo karantino metu teko pastebėti, kad žmonės pirko paprastą inventorių, tokį kaip gumos, svareliai. Šie daiktai nėra brangūs ir neužima daug vietos. Parduotuvėse net buvo jaučiamas tokio inventoriaus trūkumas. Didesnį ir brangesnį inventorių ne visi sau gali leisti įsigyti. Turiu savame rate nemažai pažįstamų, kurie nemėgsta jėgos treniruočių, o mėgsta tokias šokių treniruotes kaip step aerobika. Užtenka šiek tiek ploto namuose ir galima pasidaryti gerą treniruotę be jokio inventoriaus. Tam tereikia išnaudoti savo kūno pasipriešinimą. Na, o norint atlikti daugiau jėgos pratimų, galima pasiimti tiesiog dvi cukinijas, du didesnius mineralinio vandens butelius ir tai jums atstos nedidelį svarelį. Ir tai jau būtų naudinga stiprinant kai kuriuos rankų, nugaros ir krūtinės raumenis.
Kokių originaliausių priemonių yra tekę pamatyti pas žmones „on-line“ treniruočių metu?
Esu matęs, kaip žmogus pasidarė inventorių iš tų pačių vandens butelių. Jis paėmė lazdą, ant jo pritaisė keturis butelius su 1,5 litro vandens. Buteliai yra priglaudžiami vienas prie kito, įkišami tarp lazdos ir apvyniojami. Taip galima iš vienos pusės apvynioti keturis butelius ir iš kitos. Gauname neblogą ir nebrangią „štangą“. Ją galima spausti nuo krūtinės, pečiams tai yra jau gana didelis svoris. Tai tikrai puikus sumanymas.
Kokio tipo treniruotės populiariausios karantino sąlygomis?
Pagal užsiregistruojančių žmonių skaičių į „Impuls“ internetines treniruotes matome, kad populiariausios yra tokios treniruotės, kuriose užtenka kilimėlio ir savo kūno pasipriešinimo. Dažniausiai treneriai tuomet naudoja minimalų papildomą inventorių, pavyzdžiui – kėdę. Taip pat žmonės mielai renkasi pilateso, jogos treniruotes. Tai yra lengvo pobūdžio jėgos arba funkcinės treniruotės. Intensyvesnės treniruotės, kuriose reikia daugiau kardio pratimų ir daugiau inventoriaus, šiuo metu pas mus turi mažesnį reitingą.
Kokie didžiausi pavojai tyko sportuojant namuose?
Viskas priklauso nuo pačio žmogaus ir jo atsargumo/neatsargumo. „On-line“ treniruotė gyvu laiku yra mažiau pavojinga už „Youtube“ arba „Instagram“ filmukus. Kai nuotolines treniruotes veda aukštos kvalifikacijos treneriai, jie nuolat kalba apie smulkmenas ir detales atliekant pratimus. Ypač ten, kur yra būtina perspėti žmones. Pavyzdžiui – atliekant „plank‘ą“, neišrieskite nugaros, lenkimės arba su apvalia, arba su tiesia nugara. Neretas atvejis, kai kažkas iš šeimos narių nusprendžia prisijungti prie treniruotės ir be jokio pasiruošimo iškart belenkiant nugarą patiria traumą. Taip nutinka. Kol žmogus neturi informacijos, jis gali daryti klaidas ir taip susižeisti. Nuo to mes nesame apsaugoti, bet mes, treneriai, stengiamės, kad visos svarbiausios detalės būtų paaiškintos. Žiūrint klipus internete, yra nurodomi intervalai, užduotys ir kita abstrakti informacija, bet apie techniką nebūna jokios kalbos. O neteisingai atliekant pratimus, yra didelė rizika pažeisti kurią nors kūno vietą.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: iš asmeninio archyvo