Vienas populiariausių žaidimų JAV – kukurūzinis (ang. „Cornhole“) – po truputį plečiasi ir Lietuvoje. Įdomu tai, kad šis ilgą istoriją turintis žaidimas tapo ir sporto šaka, o profesionalūs turnyrai jau vyksta visame pasaulyje.
„Cornhole“ šis žaidimas pavadintas neatsitiktinai – čia varžomasis mėtant kukurūzais užpildytais maišelius. Žaidimo principas yra paprastas – iš 8 m atstumo reikia pataikyti kuo daugiau maišelių į specialiai šiam žaidimui pritaikytos lentos skylę. Paprastai yra žaidžiama vienas prieš vieną arba du prieš du.
Kukurūzinio turnyras – „Olimpinėje dienoje“
Prieš dvejus metus mūsų šalyje įsteigta Lietuvos Cornhole federacija (LCF). Mūsų šalyje buvo surengti keturi turnyrai – tris organizavo Kauno kukurūzinio populiarintojai „Bohabo“, vieną – LCF.
LCF vadovas Vygantas Zalieckas džiaugiasi, kad pirmi šio sporto žingsniai Lietuvoje yra gana tvirti.
„Kadangi kukurūzinis yra gana lengvai įsisavinamas, tai atsiranda labai daug norinčių varžytis. Stengiamės jį populiarinti visuose Lietuvos regionuose. Ypatingai didelio pasisekimo sulaukiame mokyklose, nes vykdome programą, pagal kuria pristatome šį sportą įvairiose ugdymo įstaigose. Šis užsiėmimas turi labai didelį potencialą – tiek dėl varžymosi, tiek dėl pačios pramogos“, – sakė V. Zalieckas.
Lietuvos Cornhole federacijos turnyrai organizuojami dukart per metus. Taip pat jau yra kuriama Lietuvos moksleivių kukurūzinio lyga.
Artimiausias federacijos organizuojamas turnyras vyks birželio 3 dieną Panevėžyje, „Olimpinės dienos“ metu. Šis didelis sporto festivalis pritraukia tūkstančius dalyvių, kurie tuo pačiu galės ne tik pamatyti kukurūzinio varžybas, bet ir išbandyti šį žaidimą patys.
Dalyvių registracija vyks iki birželio 3 dienos 12 val. Pačio turnyro Panevėžio Laisvės aikštėje startas – 13 val. Čia varžytis gali kiekvienas – tiek norintys išbandyti kažką naujo, tiek sporto entuziastai, tiek jau pažengę žaidėjai. Šis sportas tinka vyrams, moterims, vaikams, neįgaliesiems (su vežimėliu). Visi gali varžytis komandoje kartu.
Kai kurie Lietuvos žaidėjai savarankiškai treniruojasi kukurūzinį ir ruošiasi atstovauti Lietuvai tarptautinėse varžybose. V. Zalieckas sako, kad federacija stengsis tokiems žaidėjams sudaryti kuo geresnes sąlygas pasiruošimui.
Didžiausia pasaulio kukurūzinio organizacija – Amerikos kukurūzinio lyga („American Cornhole League“, ACL). Ji rengia pasaulinio turo turnyrus įvairiose pasaulio šalyse. Ši organizacija dar populiari ir tuo, kad ji organizuoja virtualius turnyrus „ACL Virtual Tour“, kuriuose užsiregistravus, galima nuotoliniu būdu varžytis su bet kurioje pasaulio vietoje esančiu kitu žaidėju bei rinkti reitingo taškus.
Nors Lietuvoje kukurūzinis dar tik žengia pirmuosius žingsnius, vienas mūsų šalies atstovas jau varžosi su pajėgiais užsienio sportininkais.
Reikalauja nemažai įgūdžių
Neseniai Nyderlanduose surengtame „ACL International Open“ serijos turnyre „Dutch Open“ savo jėgas išbandė Ignas Radžius. Jis asmeninėse varžybose užėmė 33-ią vietą tarp 64 dalyvių, nors nedaug trūko, kad pozicija būtų dar geresnė.
Pasirodo, kad I. Radžius kukurūzinį atrado dar prieš 5-6 metus.
„Tuo metu atvažiavau prie ežero ir vieni draugai iš automobilio išsitraukė dvi medines lentas su skylėmis. Tuo metu Lietuvoje dar nebuvo pardavinėjamas šis žaidimas, todėl lentos buvo savadarbės. Kaip ir daugeliui pabandžius pirmą kartą, man šis žaidimas iškart patiko savo paprastumu, azartu pataikyti maišelį į skylę ir laimėti prieš draugus“, – prisiminė I. Radžius.
Atradęs naują įdomų žaidimą, I. Radžius su bičiuliais nuolat ėmė jį žaisti per šventes gamtoje, kiemuose.
„Kai prasidėjo pandemija, susitikimai su draugais dingo, bet pradėjau stebėti šio žaidimo turnyrus per „Youtube“. Tuo laikotarpiu jis stipriai išpopuliarėjo JAV, nes žaidėjai, palaikydami atstumą ir dėvėdami kaukes, galėjo žaisti turnyruose, kuriuos transliavo televizija. Tai buvo viena iš nedaugelio aktyvių sporto šakų pandemijos laikotarpiu“, – pasakojo I. Radžius.
Stebėdamas transliacijas jis suprato, kad kukurūzinis yra kur kas gilesnis ir sudėtingesnis sportas nei atrodė.
„Sužinojau apie skirtingus metimus, tokius kaip blokas, „airmail‘as, „cut shot“, „roll shot“, „bar soap“, „and1“. Tuomet nusprendžiau įsigyti lentas ir profesionalius maišelius bei pradėti treniruotis. Pirmiausia pradėjau dalyvauti virtualiuose ACL turnyruose.
Vertindamas savo pasirodymą „Dutch Open“ turnyre I. Radžius neslepia – rezultatas galėjo būti geresnis.
„Nyderlanduose nesisekė. Žaidžiau neblogai, kai kuriuose turnyro etapuose pagal statistiką buvau pirmose vietose. Supratau, kad galiu sėkmingai kovoti su bet kuriuo Europos žaidėju. Tačiau būtent sėkmės paskutiniais metimais pritrūkdavo. Taip pat, kad pasiekčiau geresnius rezultatus, turiu būti agresyvesnis, nes žaidžiau labiau gynybinį žaidimą“, – analizavo lietuvis.
I. Radžius prisipažįsta, kad tokiuose turnyruose reikia geros fizinės ištvermės, nes jie vyksta dvi dienas, o pirmąją dieną varžybos truko 12 valandų.
„Kaip ir bet kuriame kitame sporte čia reikia praktikos, pasiruošimo ir taktikos. Dauguma žaidėjų turi daugiau nei vieną komplektą maišelių su skirtingo slydimo paviršiais. Lentų slidumas taip pat gali priklausyti nuo oro temperatūros ar drėgmės. Dėl to reikia mokėti prisiderinti ir prie priešininko žaidimo, ir prie lentų slidumo“, – sporto šakos subtilybes vardino I. Radžius.
ACL organizacija turi resursų rengti didžiausius turnyrus, bet kukurūzinio organizacijos atsiranda vis daugiau šalių, kurios turnyrus organizuoja pačios. Pats I. Radžius planuoja startuoti dar viename ACL turnyre – „German Open“ – kuris Vokietijoje vyks gegužės pabaigoje. Jame turėtų dalyvauti per 150 žaidėjų, tarp jų ir JAV atstovai.
JAV „Cornhole“ sportas į varžybas pritraukia tūkstančius dalyvių, o turnyrai rengiami dideliuose stadionuose arba didelėse arenose. Europoje ši sporto šaka įgauna pagreitį. Daugelyje Europos šalių žaidimas populiarinamas vietinių entuziastų ar nedidelių klubų. Šiuo metu kuriama pasaulinė organizacija, kuri vienys visas Europos kukurūzinio sporto organizacijas.
Tekstas: LCF
Nuotraukos: Johan Wijchen