Pokalbio laiką su 46-erių Povilu Vanagu ir 44-erių Margarita Drobiazko derinome ilgai – treniruočių, kelionių ir dalykinių susitikimų rate besisukantys sutuoktiniai jo rado važiuodami į ledo areną. Savo veiklą – Rusijoje vykstantį projektą „Ledynmetis“ ir Lietuvoje organizuojamą šou „Liepsnojantis ledas“ – jie vadina švente sau ir žiūrovams.
Abiejų pradžia ant ledo – netradicinė
P. Vanagui „pirmas kartas“ ant ledo buvo tada, kai dar gyveno mamos pilve. Povilo mama Lilija Vanagienė yra šalyje gerai žinoma dailiojo čiuožimo trenerė. Savarankiškai ant pačiūžų berniukas atsistojo maždaug trejų.
„Tiesiog mama pasiėmė mane kartu į darbą ir štai kas išėjo“, – juokėsi žinomiausias šalies dailiojo čiuožimo atstovas.
Margaritos istorija neįprastesnė, kaip pati sakė – net kiek egzotiška. M. Drobiazko tėtis sovietų laikais buvo lakūnas, jam teko dirbti ir gyventi už poliarinio rato, kur kartais atšaldavo iki 45 laipsnių. Moteris juokavo, kad ledas plytėjo visur.
„Tėtis maždaug penkerių Margaritą išmokė čiuožti. Jai tai labai patiko, todėl kai šeima grįžo gyventi į Maskvą, tėvai užrašė į mokamą dailiojo čiuožimo grupę“,– vertėjavo Povilas.
Mergaitė pademonstravo ypač gerus rezultatus, todėl buvo pakviesta treniruotis sporto mokykloje „Zenitas“. Pradžioje M. Drobiazko čiuožė individualiai, vėliau – poroje.
Iki 18-ojo gimtadienio Povilas čiuožė individuliai, šešis kartus yra tapęs Lietuvos čempionu vyrų varžybose.
Suvedė šaukimas į armiją
Tačiau būdamas 17-os P. Vanagas nusprendė baigti sportininko karjerą.
„Nebemačiau prasmės toliau sportuoti, mat galimybė buvo tik viena – mokytis Kūno kultūros akademijoje. Ten manęs netraukė. Bandžiau stoti į Maskvos tarptautinių santykių institutą, tačiau pritrūko vieno balo. Todėl stojau į Kauno politechnikos institutą (dabar – Kauno technologijos universitetas – aut. past.), bet tuo metu buvo galimybė rinktis tik vakarines studijas. Todėl buvau pašauktas į armiją. Na, o tada pasirinkimas buvo arba tarnauti armijoje, arba patekti į sporto kuopą. Pasirinkau antrąjį variantą“, – prisiminimais dalijosi pašnekovas.
Šokėjas sakė, kad tai nebuvo tradicinė tarnyba, tiesiog gyveno specialiomis sąlygomis ir tęsė sportininko karjerą, beje, viename iš geriausių – Centriniame armijos sporto klube (dabar Maskvos CSKA – aut. past.).
„Margarita jau čiuožė šiame klube. Į porą sustojome laikinai, mat ji laukė žadėto partnerio. Man irgi tiko tokia pora, nes planavau po dvejų metų privalomos tarnybos grįžti į Lietuvą“, – pasakojo P. Vanagas.
Tituluočiausia šalies dailiojo čiuožimo pora
Tačiau susiklostė taip, kad pasikeitė M. Drobiazko numatyto šokių partnerio gyvenimo aplinkybės, o naujai porai ėmė neblogai sektis.
„Pamatėme, kad yra perspektyva ateityje tapti stipriems. Maža to, Lietuva paskelbė nepriklausomybę ir atsirado reali galimybė atstovauti savo šaliai, kas buvo didžiausia mano svajonė. Tačiau Lietuvos nepriklausomybė vis dar buvo labai trapi, o mano karinė tarnyba kaip tik ėjo į pabaigą, todėl Maskvoje likau dar dvejiems metams“, – pasakojo lietuvis, skaičiuojantis jau 27-erius Rusijoje pragyventus metus.
Margarita ir Povilas startavo 1988 metais ir nuo to laiko atstovavo Lietuvai įvairiuose čempionatuose. Lietuvio ir rusės pora yra penkerių žiemos olimpinių žaidynių – 1992 metų Albervilio, 1994 metų Lilehamerio, 1998 metų Nagano, 2002 metų Solt Leik Sičio ir 2006 metų Turino, – taip pat 1992–2002 ir 2006 metų Europos ir pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatų dalyvė, 2000 metų pasaulio čempionato bronzos medalių, 2000 ir 2006 metų Europos čempionatų bronzos medalių laimėtoja. Beje, Povilas yra ir pirmasis lietuvis, pelnęs medalius Europos ir pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatuose, o 2002 metų Solt Leik Sičio olimpiadoje iškovota penktoji vieta yra aukščiausia nepriklausomos Lietuvos sportininkų iškovota žiemos olimpiadose. 2000 metais pora apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu.
Šiuo metu didžiausia prabanga – laikas sau
Po 2005–2006 metų sezono jiedu paliko didįjį sportą, tačiau nepamiršo ledo – ir toliau turi begalę su čiuožimu susijusios veiklos.
„Prieš tris dienas parskridome iš Sočio, žymiojo olimpinio miestelio. Čia visą sezoną dirbome muzikle ant ledo „Karmen“, jo autorius yra Europos ir pasaulio čempionas, olimpinių žaidynių prizininkas legendinis Ilja Averbuchas. Margarita atliko pagrindinį – Karmen vaidmenį. Iš viso surengta per 80 šou. Neseniai šis projektas baigėsi, labai gaila – buvo taip smagu maudytis Juodojoje jūroje… Štai kaip tik dabar važiuojame į treniruotę pas savo šokių partnerius, su kuriais dalyvaujame projekte „Ledynmetis“. Pasitreniruosime, o naktį skrisime į Lietuvą – ten lauks dalykiniai susitikimai, susiję su tradiciniu mūsų ledo šou. Poryt vėl į vėžes – į Maskvą treniruotis su partneriais“, – vardijo pora.
Minėtas „Ledynmetis“ – tai kas savaitę gyvai transliuojamas ledo šokių projektas. Pora jame dalyvauja jau aštuntą kartą. Norėdami pasirodyti kuo geriau, Povilas ir Margarita kasdien treniruojasi po 4–6 valandas, dar pusantros važiuoja iš namų į čiuožyklą ir tiek pat atgal, todėl dabar jiems didžiausia prabanga – laikas sau ir poilsis.
„Jokių prošvaisčių pailsėti iki kovo mėnesio nėra, bet vėliau labai tikimės 4–5 dienoms nuvykti į savo mėgstamą Egiptą, mums patinka ten pailsėti, panardyti“, – su malonia gaidele balse atskleidė P. Vanagas.
Rengiasi jubiliejiniam „Liepsnojančiam ledui“
Tačiau labiausiai čiuožėjų širdis dainuoja rengiant savo šou, kaip patys sakė – šventę sau ir žiūrovams. Šiemet jis vadinsis „Queen Symphony“, mat skambės legendinės grupės „Queen“ dainos.
„Šiemetinis pasirodymas įspūdingas tuo, kad ant ledo skambės atlikėjų ir orkestro gyvai atliekama simfonija. Grandiozinį šou kurs pasaulio dailiojo čiuožimo žvaigždės, taip pat simfoninis orkestras „Vilnius Sinfonietta“, diriguojamas Gintauto Venislovo, dainininkai Povilas Meškėla, Jeronimas Milius ir Erica Jennings, muzikantai Raimondas Dauginas, Gintaras Šulinskas, Ugnius Butkus ir Jonas Lengvinas.
„Tai bus didžiausias šou per penkiolika „Liepsnojančio ledo“ sezonų. Mintį apie ledo projektą, kuriame, be čiuožėjų, dalyvautų dainininkai ir orkestras, brandinome maždaug aštuonerius metus. Visgi Lietuvoje reikėjo iki to užaugti – sujungti čiuožimo ir scenos žvaigždes bei orkestrą yra nemenkas iššūkis“, – tikino čiuožėjai.
Išnaša Povilas Vanagas yra ir pirmasis lietuvis, pelnęs medalius Europos ir pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatuose, o 2002 metų Solt Leik Sičio olimpiadoje su Margarita Drobiazko iškovota penktoji vieta yra aukščiausia nepriklausomos Lietuvos sportininkų iškovota žiemos olimpiadose.
Margaritos Drobiazko ir Povilo Vanago pasirodymas
https://www.youtube.com/watch?v=NTPcere7a5Y
Tekstas – Karinos Sėrikovos
Nuotraukos – iš asmeninio archyvo