Praeitą savaitgalį „Litexpo“ parodų rūmuose Vilniuje vyko vienas didžiausių šalies metų sporto renginių – „Vilniaus sporto festivalis 2017“. Šiemet jame dalyvavo per 200 organizacijų, apie 2500 dalyvių, apsilankė per dešimt tūkstančių lankytojų.
Festivalį atidarė Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius, Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė, Vilniaus miesto savivaldybės sporto skyriaus vedėjas Evaldas Martinka ir VšĮ „Sveikas miestas“ vadovas Mantas Paulauskas.
„Norėčiau pasiūlyti organizatoriams kitų metų festivalio šūkį: „Pamatyti. Pabandyti. Pasirinkti“, – kalbėjo E. Urbanavičius. – Džiaugiuosi šiuo festivaliu. Kaip KKSD jame dalyvaujame jau trečią kartą. Ačiū „Sveikam miestui“ ir Vilniaus miesto savivaldybei. Festivalis yra prasmingas, o kasmet jame besilankantys randa vis kažko naujo. Linkiu gerų emocijų ir teisingų pasirinkimų.“
„Sportas – tai liga, manija ir mada. Kol žmogus sportuoja ir juda, tol jis yra jaunas ir gražus. Linkiu Vilniui tapti Lietuvos sporto sostine, o festivaliui kasmet augti ir gal net priglausti po sparnu kultūrą“, – sakė E. Tamošiūnaitė.
„Sveiko miesto“ vadovas M. Paulauskas, paklaustas apie miegą prieš festivalį, dėkojo savo kolegoms. „Miegojau ramiai, nes turiu neeilinį kolektyvą. Šitą visą festivalį sukūrė keli žmonės, esu dėkingas „Sveiko miesto“ komandai ir visiems dalyviams, kurie sutiko prie mūsų prisijungti. Be abejo, be lankytojų nebūtų ir festivalio, todėl visų pirma dėkojame jiems.“
Galiūnų varžybose – užsieniečių triumfas
Festivalio metu vyko tarptautinis galiūnų turnyras „Savickas Calssic“, kurį organizavo stipriausiu planetos žmogumi tituluojamas Žydrūnas Savickas. Jame tris prizines vietas iškovojo užsieniečiai. Visą varžybų laiką pliaupęs lietus gerokai apsunkino sportininkų darbą – nešami įrankiai nuolat slydo iš rankų, tačiau kova nuo to buvo tik įdomesnė.
Dalyviai varžėsi rąsto kėlimo, traktoriaus tempimo, burbulų atkėlimo, vilkiko traukimo, lagaminų nešimo ir estafetės rungtyse.
Varžybose nugalėjo Gruzijos atstovas Konstantinas Janashia, surinkęs 45 taškus. Jis nelaimėjo tik rąsto kėlimo rungties, o visose kitose dominavo. Antras liko lenkas Krzysztoffas Radzikowskis. Jis per 6 rungtis pelnė 41 tašką. Trečią vietą iškovojo Latvijos atstovas Oskaras Martužanas su 38 taškais.
Karolis Aleksandravičius liko ketvirtas – jo sąskaitoje 25 taškai, Mindaugas Jaras su 23 taškais – penktas, o Audrius Jokūbaitis, surinkęs 8 taškus – aštuntas.
Įdomu tai, kad varžyboms teisėjavo vienas geriausių Lietuvos galiūnų Vidas Blekaitis.
„Kaip ir tikėjomės, pirmąsias vietas užėmė Gruzijos ir Lenkijos galiūnai. Kova buvo labai atkakli. Pliaupiant tokiam lietui nėra įprasta varžytis, todėl buvo labai sunku. Sportininkai sušalo, sušlapo ir labai pavargo. Džiugina Karolio Aleksandravičiaus rezultatas – jis jaunas, perspektyvus sportininkas, manau, kitais metais jį jau matysime tarp prizininkų“, – įspūdžiais iškart po varžybų dalinosi Ž. Savickas.
Likus kelioms savaitėms iki „Savickas Classic“, Ž. Savickas svarstė galimybę jose dalyvauti. Tačiau, pasitaręs su kolegomis, priėmė sprendimą galiūnų kovas stebėti iš šalies.
„Nusprendžiau nedalyvauti savo vardo varžybose ir leisti laimėti kitiems sportininkams. Mano užduotis vis tiek būtų įteikti apdovanojimus nugalėtojams – kaip aš juos sau teikčiau?“ – juokavo stipriausias planetos žmogus.
Iššūkis pavyko
Sauliaus Ritterio aplenkti nepavyko niekam, tačiau pasaulio irklavimo čempionas kelis kartus turėjo ne juokais sunerimti. Ant irklavimo treniruoklio vykusiame PWR iššūkyje „Būk greičiausias – su Sauliumi Ritteriu“ per minutę reikėjo nuirkluoti kuo daugiau metrų ir pabandyti aplenkti S. Ritterį.
Pirmasis irklavo būtent pasaulio čempionas ir nubrėžė ribą – 491 metras per minutę. Net du dalyviai – Rapolas ir Tomas įveikė po 444 metrus ir visai nedaug nusileido vienam geriausių šalies irkluotojų. Tarp šių vyrukų turėjo įvykti finalas, tačiau į jį Tomas neatėjo, todėl pažadėtas prizas – „Sony“ garso kolonėlė, atiteko Rapolui.
Geriausiai tarp merginų pasirodė festivalio viešnia Giedrė – ji įveikė 316 metrų per minutę.
Sunkiaatlečių kovose – dvylikametės triumfas
Vilniaus sporto centro sunkiosios atletikos varžybose – „Franco Kovalevskio taurėje“ netrūko emocijų. Dvikovės varžybose varžėsi ir vaikai, ir suaugę, o tarp rezultatų netrūko ir staigmenų.
Moterų varžybose nugalėjo dvylikametė klaipėdietė Kotryna Selezniova. Ji išrovė 43 kilogramus, o išstūmė 52. Surinkusi 95 kilogramus ji aplenkė kur kas vyresnes savo varžoves. Antroji liko 29-erių Dovilė Janulynaitė. Nors ji surinko daugiau kilogramų – 134-is – bet dėl pačios didesnio svorio jai buvo įskaityta mažiau varžybinių taškų. Trečiąją vietą užėmė Vanesa Niurnaitytė – ji išrovė ir išstūmė bendrai 83 kilogramus.
Vyrų varžybose lygių nebuvo marijampoliečiui Radvilui Balkūnui. Jis viso surinko net 320 kilogramų (150 rovimo ir 170 stūmimo) ir tapo absoliučios įskaitos nugalėtoju. Antrąją vietą užėmė dar vienas Marijampolės atstovas – Martynas Brokas. Jis, kaip ir trečioje vietoje likęs vilnietis Vykintas Padlipskas, surinko po 270 kg. (abu raunant 120 ir stumiant 150). Antroji vieta marijampoliečiui įskaityta dėl paties lengvesnio svorio.
Berniukų (gim. 2004 m. ir jaunesni) varžybose daugiausiai taškų surinko klaipėdietis Aivaras Žukauskas, antrą vietą užėmė Martynas Adomėnas, trečias liko Airidas Kmieliauskas iš Marijampolės.
Jaunučių (2002-2003 m. gim.) nugalėjo Kornelijus Pamarnackas iš Panevėžio. Antrąją vietą užėmė Arnas Gasiūnas iš Marijampols, trečiąją – marijampolietis Tadas Čemerka.
Jaunių (1998 m. gimn. ir jaunesnių) amžiaus grupėje čempionu tapo klaipėdietis Mindaugas Rimkus, antrąją vietą užėmė Marijampolės atstovas Petras Barauskas, trečias liko Lukas Sokolovas iš Panevėžio.
Gimnastų triukams abejingų neliko
Gatvės gimastikos čempionatas „Vilnius street workout battle“ sulaukė ypatingo festivalio svečių susidomėjimo. Dauguma žiūrovų varžybas stebėjo trimis akimis – dvejomis savo ir viena telefono kameros.
Objektyvų dėmesio atletai buvo verti – įspūdingi jų triukai ant skersinių ir lygiagrečių nepaliko abejingų.
Viso varžybose dalyvavo 16 kviestinių dalyvių. Varžybų organizatoriaus Deniso Tomkutonio teigimu, tai – vieni geriausių Lietuvos gatvės gimnastų.
Tarp jų geriausiai pasirodė Mindaugas Šiurkus – jis tapo čempionu. Antrąją vietą užėmė Justas Mizgeris, trečias liko Robertas Polonskis.
Varžyboms teisėjavo šių metų pasaulio gatvės gimnastikos čempionato dalyvis ir finalininkas latvis Paulsas Jemeljanovsas ir du lietuviai – Gediminas Skomskis ir Albertas Naimovičius.
Varžybose – svečiai iš tolimų šalių
Dvi dienas „Brasa Crossfit“ varžybų zonoje vyko „Lithuanian Throwdown“ CrossFit turnyras. Finaliniame etape savo jėgą ir ištvermę demonstravo 30 vyrų ir 16 moterų, įveikusių kvalifikaciją.
Dalyviams teko įveikti po šešis iššūkius, kuriuos sudarė prisitraukimai, atsispaudimai, štangos kėlimai, šuoliai ir kiti įvairūs treniruočių elementai.
Vyrų varžybose prizines vietas išsidalino užsieniečiai. Nugalėjo lenkas Maciej Laszczak, antrąją vietą užėmė Portugalijos atstovas Joao Fereira, trečias liko latvis Agris Ozolinšas.
Moterų turnyre jo šeimininkės apgynė namų tvirtovę. Nugalėjo Justina Rybakovaitė, antrąją vietą užėmė Indrė Didžklapytė, trečioji vieta atiteko lenkei Benitai Pasiekai.
Varžybose taip pat dalyvavo Prancūzijos atstovas, o lietuvis Mažvydas Brikas pasirinko atstovauti Šiaurės Korėjai.
„Spausk ir bėk“ varžybų nepabūgo ir moterys
Arnoldo Schwarzeneggerio sugalvotos varžybos „Spausk ir bėk“ Vilniaus sporto festivalyje sukvietė 28 iššūkio nebijančius dalyvius. Tarp jų buvo ir trys moterys.
Varžybose nugalėjo Andžejus Jakeliūnas. Jis 30 kartų išspaudė savo svorį – 72 kg ir 5 km trasoje buvo greičiausias iš visų, finišavęs per 20:35 min.
Antrąją vietą užėmė Vitalijus Chlomko, taip pat savo svorį (76 kg) išspaudęs 30 kartų, tačiau net keturiomis minutėmis atsilikęs nuo nugalėtojo bėgime.
Įspūdingą greitį bėgant pademonstravo bronzos medalio laimėtojas Albertas Verkovskis. Jis spaudimo rungtyje savo svorį (69 kg) išspaudė 22 kartus ir užsidirbo 4 baudos minutes. Tos minutės Albertui neapsunkino reikalų – jis viso labo 10 sekundžių atsiliko nuo antrosios vietos laimėtojo, kuris baudos minučių neturėjo.
Tarp moterų geriausiai pasirodė Vilma Chlomkienė. Keturiasdešimtmetė moteris spaudimo rungtyje štangą iškėlė 25 kartus, o bėgimo trasoje užtruko kiek daugiau nei pusvalandį. Ji aplenkė ir visą būrį vyrų.
„Spausk ir bėk“ varžybos Vilniaus sporto festivalyje vyko antrą kartą.
Kovos menai susijungė po viena vėliava
Šiemet festivalio metu buvo surengtas pirmasis tarptautinis tradicinių kovos menų čempionatas. Renginyje dalyvavo beveik du šimtai skirtingų tradicinių kovos menų atstovų iš Lietuvos, Latvijos, Jungtinės Karalystės, Baltarusijos bei Armėnijos.
Dalyviai varžėsi parodomosiose rungtyse, lengvo ir pilno kontakto kovose bei tuishou imtynėse. Specialiai šioms varžyboms buvo surinkti tik labiausiai patyrę tradicinių kovos menų ekspertai, turintys ilgametę patartį.
„Mūsų pagrindinis tikslas – dalintis patirtimi tarp skirtingų tradicinių kovos menų. Taip pat norime skleisti idėją žmonėms, supažindinti juos būtent su tradiciniais kovos menais. Galima tik pasidžiaugti rezultatais, ne tik įspūdingu dalyvių skaičiumi, bet ir skirtingo amžiaus, tautybių, atstovaujamų mokyklų kovotojais ir kovotojom. Tikiu, kad ateityje tokio pobūdžio renginiai taps vis populiaresni“, – komentavo Lietuvos Niat-Nam federacijos atstovas Deividas Vaškelis.
Lietuvos ušu federacijos prezidento ir Lietuvos tradicinio ušu asociacijos Shaolin vadovo Tomo Lapinsko teigimu, bandymas suvienyti skirtingų tradicinių kovos menų atstovus vienų varžybų rėmuose tikrai pasiteisino.
„Čempionato dalyvių registracijos metu buvo nemažai nuogąstavimų dėl vertinimų kriterijų, juk žinome, kad kiekviena kovos menų atšaka, turi savitas tradicijas bei nusistovėjusias varžybų taisykles. Tačiau išaiškėjo, kad meistriškumas visuomet akivaizdus. Kovoms buvo pasirinktos tarptautinės ušu Sanda bei Qingda taisyklės, kaip vienos demokratiškiausių. Tačiau neatmetame, kad ateityje jos bus šiek tiek koreguojamos, norint sudaryti kuo daugiau galimybių skirtingų kovos menų atstovams atskleisti jų propaguojamos kovo menų šakos arsenalą“, – teigia T.Lapinskas.
T. Lapinsko teigimu tradiciniais laikomi iš kartos į kartą paveldimi kovos menai, kurių atstovų genealoginis medis siekia šimtus, o kai kurių net tūkstančius metų. Tai universalios kovos menų bei filosofijos idėjos, moralės principai bei unikali fizinė kultūra nenutrūkstamai praktikuojama iki šiandienos ir gerokai besiskirianti nuo modernių jų interpretacijų.
Tekstas – sveikasmiestas.lt
Nuotraukos – Vytauto Dranginio, Manto Budiniausko, Augusto Četkausko ir Manto Repečkos