„Manau, kad Saudo Arabijos lyga per kelerius metus taps viena geriausių pasaulyje“, – dar praėjusių metų viduryje teigė Artimuosiuose Rytuose ką tik kojas apšilęs Cristiano Ronaldo. Įspūdingo atlyginimo suviliotas portugalas Europą iškeitė į Aziją ir netrukus jo pėdomis pasekė daugybė garsių futbolininkų. Tačiau kai kurių vizitas čia gali neužtrukti.
Kai vasarą vienas po kito garsūs vardai ėmė sukti į Saudo Arabiją, futbolo pasaulis sproginėjo nuo kasdien rinką drebinusių naujienų.
Čia nusileido tokios žvaigždės kaip Neymaras, Karimas Benzema, Sadio Mane, Roberto Firmino, Riyadas Mahrezas, N’Golo Kante ir daugelis kitų.
Perėjimų galėjo būti ir dar daugiau, jei ne žaidėjų limitas, apribojantis užsieniečių skaičių sudėtyse iki aštuonių.
Tiesa, kitą sezoną limitas išaugs iki 10, tad klubai galės dar labiau išnaudoti valstybės milijardines investicijas į futbolą. Tik išlieka klausimas, ar žaidėjai taip pat noriai krausis lagaminus į Aziją.
Europiečiai dykumoje
Grandioziniais pinigais susivilioję futbolininkai kol kas, anot įvairių pranešimų užsienio spaudoje, nėra patenkinti kasdienybe Saudo Arabijoje.
Štai buvęs „Liverpool“ kapitonas Jordanas Hendersonas jau po pusės metų norėtų sugrįžti į Europą ir metų pradžioje aktyviai ieško galimybių palikti Aziją.
Viena iš priežasčių – prastas komandos pasirodymas vietinėse pirmenybėse. Puikiai pažįstamą anglą į „Al Ettifaq“ klubą pasikvietęs treneris Stevenas Gerrardas nelaimėjo jau aštuonerių rungtynių iš eilės.
Žaidimo sąlygos Saudo Arabijoje taip pat anglui nėra priimtinos. Kaip skelbia „MailOnline“, Hendersonui sunku prisitaikyti prie karšto Saudo Arabijos klimato ir anglas būtų pasiryžęs atsisakyti bene 40 mln. eurų per metus siekiančio atlyginimo, kad galėtų sugrįžti į Europą.
Nelengva ir Karimui Benzema. Madrido „Real” palikęs prancūzas per pirmąsias 13 rungtynių „Al-Ittihad“ gretose įmušė devynis įvarčius, tačiau netrukus užsitraukė fanų nemalonę po pralaimėjimo vienam lygos lyderių „Al-Nassr“ klubui.
Po 2:5 pasibaigusio mačo „Al-Ittihad“ sirgaliai užplūdo prancūzo socialinius tinklus ir šis nusprendė uždaryti paskyras kuriam laikui. Fanai išreiškė nepasitenkinimą pagrindine klubo žvaigžde ir leido suprasti, kad lengvo gyvenimo Saudo Arabijoje nebus.
Po slogios metų pabaigos, vietinėje žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad Benzema nustojo treniruotis su komanda ir be jokios priežasties paliko Saudo Arabiją.
Sausio perėjimų lango metu tiek Hendersonui, tiek Benzema yra galimybė sugrįžti į Europą. Prie jų gali prisijungti ir dar vienas buvęs „Liverpool“ žaidėjas Roberto Firmino, atstovaujantis „Al-Ahli“ klubą, tačiau taip pat sunkiai prisitaikantis Azijoje.
Per 17 rungtynių brazilas prisidėjo vos prie penkių įvarčių, o naujokais iš Europos pripildyta „Al-Ahli“ pirmenybėse žengia tik trečia.
Menkas vietinių susidomėjimas
Garsūs vardai ir milžiniškos pinigų sumos dar negarantuoja komercinės sėkmės. Tokią tiesą per pastarąjį pusmetį suprato Saudo Arabijos futbolo valdininkai, praėjusios vasaros perėjimų lange griebę viską, ką įpirko.
Be abejo, agresyvūs veiksmai rinkoje paryškino Artimųjų Rytų valstybę futbolo žemėlapyje, tačiau vietiniu lygiu susidomėjimo pernelyg neišaugino.
Vidutiniškai, šį sezoną Saudo Arabijos pirmenybėse apsilanko vos kiek daugiau nei 8 tūkst. žiūrovų. Kai kurios rungtynės nepritraukia nė tūkstančio sirgalių.
Didžiausia gerbėjų armija gali pasigirti Neymaro atstovaujama „Al-Hilal“ ekipa – į mačus renkasi kiek daugiau nei 26 tūkst. žiūrovų – tačiau sirgaliai užpildo tik pusę vietų, mat šis didžiausias šalies stadionas turi 68 tūkst. kėdžių.
O ir paties Neymaro išvysti ant vejos gerbėjai šiuo metu negali. Traumą patyręs puolėjas sugrįš tik po kelių mėnesių.
Dar tuščiau rungtynių metų atrodo Steveno Gerrardo treniruojamos „Al-Ettifaq“ ekipos stadionas – talpina 35 tūkst. žiūrovų, tačiau į rungtynes vidutiniškai susirenka tik 7,8 tūkst. sirgalių.
Menkas susidomėjimas neabejotinai rūpi ir futbolininkams – motyvaciją žaisti apytuščiame stadione, primenančiame Covid-19 pandemijos laikus, ilgainiui išlaiko ne visi.
Net ir didžiausią fanų bazę turintis minėtas „Al-Hilal“ klubas pagal lankomumo skaičius prilygsta vos trečios Anglijos lygos klubui.
Čia gausiausiai fanus renkantis „Derby County“ klubas taip pat pritraukia apie 26 tūkst. sirgalių, nors klubo vertė siekia vos 15 mln. eurų. Maždaug tiek, kiek per mėnesį Saudo Arabijoje uždirba Cristiano Ronaldo.
Išgelbės dar daugiau pinigų?
Menko dėmesio sulaukianti Saudo Arabijos futbolo lyga turi tik vieną išeitį norėdama auginti susidomėjimą ir sukurti geresnes sąlygas žvaigždėms – išleisti dar daugiau pinigų.
Ir tam jau pamažu ruošia dirvą. Kaip minėta anksčiau, legionierių limitas bus didinamas iki 10-ies, tad niekam negirdėtų vietinių futbolininkų aikštėse liks dar mažiau.
Kol kas tendencija aiški – į Aziją paskutiniam kontraktui vyksta Europoje jau prigesusios žvaigždės.
Rezultatyviausiam lygos žaidėjui Cristiano Ronaldo yra 38-eri. Garsių futbolininkų, kuriems būtų mažiau nei 30 metų, Saudo Arabijoje yra vos keli.
Todėl galima nenustebti, jei vasarą šalies klubai pinigus mes kur kas jaunesniems futbolininkams, mat pagal naujas lygos taisykles du legionieriai iš 10-ies turės būti gimę ne anksčiau kaip 2003 m.
Vienas Europos talentas jau spėjo susigundyti – 21-erių ispanas Gabri Veiga vasarą atsisveikino su Vigo „Celta“ klubu ir prisijungė prie „Al-Ahli“ ekipos.
Vietinių susidomėjimą turėtų išauginti kur kas aktualesnių vardų priviliojimas, tačiau užsienio žiūrovai taip paprastai neužkibs ant dirbtinai sukurto produkto.
Tuo jau galėjo įsitikinti ir didelius pinigus į futbolą metusi Kinija, kuri prieš kelerius metus taip pat švaistėsi kupiūromis ir kvietėsi tokius futbolininkus kaip Carlosas Tevezas, Oscaras, Hulkas bei Javieras Mascherano.
Dabar kinai vėl sugrįžo į šešėlį, o garsių vardų nebeliko. Laikas parodys, ar Saudo Arabijos neištiks toks pat likimas.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix