Plaukikas Edgaras Matakas – Tokijo paralimpinių žaidynių prizininkas, daugkartinis Europos ir pasaulio čempionatų nugalėtojas ir prizininkas. Nors jo apdovanojimų kolekcija yra gana didelė ir nuolat besipildanti, jis toliau sunkiai dirba siekdamas aukščiausios viršūnės sporte – olimpinio aukso.
Būdamas 15-os metų jis visiškai apako, bet neprarado noro garsinti savo šalį. Jis, kaip ir kiti profesionalūs sportininkai, didžiąją savaitės dalį skiria intensyviam darbui baseine arba sporto salėj.
Baseine jis lankosi kasdien nuo pirmadienio iki šeštadienio.
„Ryte plaukiu, tada pavalgau, pailsiu, pamiegu ir vakare vėl plaukiu. Taip būna pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais. Antradienį ir ketvirtadienį popiet vietoje antros treniruotės baseine būna fizinio rengimo užsiėmimai sporto salėje“, – Sportlandmagazine.lt pasakojo E. Matakas.
Šiuo metu E. Matakas treniruojasi 25 m ilgio „Vilijos“ baseine Kaune. Jis prisipažįsta, kad likus mažiau nei metams iki Paryžiaus paralimpinių žaidynių, jo rutina yra gana griežta, todėl laisvalaikio beveik nebelieka.
„Dabar visas dėmesys yra Paryžiaus paralimpinėms žaidynės, todėl visą kitą atidėjau į šoną. Esu pilnai susifokusavęs žaidynėms“, – sakė jis.
Sportininko teigimu, treniruočių krūvis artėjant svarbiausiems metų startams yra kitoks nei įprastai. Paskutinėmis savaitėmis E. Matakas jau ieško raminančių užsiėmimų, padedančių susikaupti.
„Artėjant svarbiausioms varžyboms, jau nusiima tam tikras treniruočių kiekis. Reikia leisti pailsėti kūnui, smegenims. Tuomet atsiranda laiko klausytis audio knygas, filmams, serialams – kad kuo labiau nukreipčiau mintis nuo svarbiausių startų. O pasibaigus sezonui, mėgstu keliauti. Stengiuosi visada kuo daugiau pakeliauti bei skirti laiką šeimai bei draugams“, – mintimis dalinosi E. Matakas.
Ko labiausiai plaukikas pasigenda pačiame pasiruošimo įkarštyje? „Pasiilgstu tiesiog nieko neveikimo, ilgesnio pamiegojimo. Kartais norisi pavalgyti ir nesveiko maisto“, – atskleidė sportininkas.
E. Matakas pridūrė, kad griežtai kontroliuoti mitybos jam nereikia, tačiau kažkiek prisižiūrėti – būtina.
2022 m. pasaulio žmonių su negalia plaukimo čempionate lietuvis iškovojo sidabro ir bronzos apdovanojimus. 2021 m. Tokijo vasaros paralimpinėse žaidynėse jis pelnė bronzos medalį 50 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje.
„Mane motyvuoja svajonė pasidabinti paralimpinių žaidynių aukso medaliu“, – atvirai kalbėjo sportininkas.
Visgi konkurencija aukščiausiame lygyje ir tarp žmonių su negalia yra milžiniška bei auganti kasmet. Ta pajuto ir pats E. Matakas, kai kuriose svarbiose varžybose neįgyvendinęs užsibrėžtų tikslų.
„Kiekviena nesėkmė yra pamoka, todėl iš kiekvieno nesėkmingo pasirodymo galima daug ką išmokti. Net ir iš pergalių galima kažką išmokti. Negali būti vien sėkmė ir pergalės. Svarbu visada mokytis ir tobulėti“, – pabrėžė E. Matakas.
Sportininkas labiausiai džiaugiasi tuo, kad Lietuvoje išsisprendė problemos su baseinais, todėl sąlygos sportuoti bei ruoštis varžyboms mūsų šalyje yra puikios. Kur kas liūdnesnė situacija su finansavimu. Pasak jo, didžiausia problema neįgaliems plaukikams yra surasti motyvuotus trenerius.
„Manau, kad sąlygos plaukti tikrai yra geros. Pati infrastruktūra Lietuvoje jau yra puiki. Nuostabu, kad Kaunas turi du 50 m ilgio baseinus bei dar nemažai 25 m baseinų. Dėl to nėra kuo skųstis. Labiausiai reikia, kad treneriai gautų atitinkamą atlygį, kad jie būtų suinteresuoti dirbti su neįgaliaisiais. Mažas trenerių finansavimas yra didelė problema“, – atskleidė E. Matakas.
Pats E. Matakas savo finansine situacija nesiskundžia, bet iki pilnavertės gyvenimo kokybės dar šiek tiek trūksta.
„Norėtųsi, kad tų pinigų būtų daugiau, bet yra taip kaip yra. Prieš vėją nepapūsi“, – šyptelėjo plaukikas.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus