Įvairių šaltinių duomenimis, žmogaus evoliucija tęsiasi jau maždaug 6-7 milijonus metų. Gyvename visiškai kitaip nei mūsų protėviai, tad, natūralu, keičiasi ir mūsų judesiai, reikalingi išgyvenimui. Tačiau kai kurie sporto specialistai kviečia prisiminti, kaip judėjo pirmykštis žmogus, teigdami, kad šie kūno judesiai iki šiol yra aktualūs, norint išlikti fiziškai stipriems ir koordinuotiems, išvengti susižalojimų. Tad susipažinkite su pirmykščių judesių treniruote.
Kas yra pirmykščių judesių treniruotė?
Pirmykščiai judesiai atspindi esminius žmogaus judėjimo modelius, kurie yra giliai įsišakniję mūsų evoliucijos istorijoje ir yra būtini žmogaus išlikimui. Šie judesiai imituoja natūralius mūsų protėvių kasdienius veiksmus, pvz.: pritūpimus, įtūpstus ar stūmimą. Tačiau šiandien mūsų kasdienybė atrodo visiškai kitaip: didžiąją dienos dalį praleidžiame sėdėdami prie darbo stalo, ant sofos ar automobilyje.
Pasaulyje pripažintas fizinio pasirengimo ir holistinės gerovės ekspertas Paul Chek išskyrė 7 svarbiausius pirmykščių judesių modelius, kurie turėtų būti įtraukti į kokybišką treniruočių programą – susipažinkite su jais.
Judėjimas
Pradėkime nuo paprasčiausio, tačiau svarbiausio iš jų – judėjimo. Nesvarbu, ar einate į parduotuvę, bėgate į autobusą ar atliekate kardiotreniruotę ant bėgimo takelio – viskas į naudą.
Pritūpimai
Pritūpimai yra puikus pratimas, stiprinantis visą korpusą. Jų yra daug variantų ir kiekvienas šiek tiek skirtingai apkrauna kūną, tad treniruočių metu galite juos pakaitalioti.
Atliekant bet kokį pritūpimo variantą, reikia įtempti tiek apatinę nugaros dalį, tiek pilvo raumenis, kad pritūpimo metu kūnas liktų tiesus.
Nusilenkimai
Populiariausias nusilenkimo pratimas – mirties trauka (angl. – deadlift).
Atliekant šį pratimą, svarbu stumti sėdmenis atgal ir lenktis per klubus, o ne nuo pečių. Vis tik, mirties trauką geriausia atlikti, prižiūrint specialistui.
Įtūpstai
Įtūpstas – apatinę kūno dalį stiprinantis judesys. Jų yra daug variantų: pirmyn, šonu, atgal, įstrižai ir lipant ant pakylos. Nesvarbu, ką bepasirinktumėte, įtūpstai stiprina stabilumą, didina lankstumą ir ugdo bendrą jėgą.
Stūmimas
Yra du pagrindiniai stūmimo judesiai: horizontalusis ir vertikalusis. Horizontaliajam stūmimui priskiriami atsispaudimai ar svorių kilnojimas, gulint ant suoliuko.
Vertikaliojo stūmimo pavyzdys – svorių kėlimas į viršų, atsisėdus ant suoliuko.
Traukimas
Pagrindiniai traukimo judesiai taip pat yra horizontalūs ir vertikalūs. Horizontaliojo traukimo pavyzdys – pratimai ant irklavimo treniruoklio.
Vertikaliojo traukimo pavyzdys – prisitraukimai, kai kūnas traukiamas vertikaliai prie skersinio.
Sukimasis
Į efektyvią treniruotę būtina įtraukti dviejų tipų sukimosi pratimai: rotaciniai ir antirotaciniai.
Rotacinio pratimo pavyzdys – svarsčio siūbavimas į šalis (angl. – kettlebell shovelling swing). Antirotaciniai pratimai – tai tokie pratimai, kuriuose rotacija yra užkertama, pavyzdžiui, vadinamasis „pallof press“.
Parengė Karina Vladičkė
Šaltinis: dangerouslyfit.com.au
Nuotraukos: pexels.com