Pilatesas – viso kūno mankštos metodika, stiprinanti giluminius ir paviršinius kūno raumenis, lavinanti lankstumą ir koordinaciją. Šis treniruočių metodas jungia įvairius rytų ir vakarų kultūrų treniravimosi metodus.
„Pilatesas tinka įvairaus amžiaus ir bet kokio fizinio pasirengimo žmonėms. Šio užsiėmimo dėka atsiranda didesnė jėgos ir raumenų ištvermė“, – sako sveikatingumo klubo „Impuls“ trenerė Karolina Kitkovska.
Įdomi yra pačio pilateso atsiradimo istorija. Vokietis Josephas Pilatesas Pirmojo pasaulinio karo metu buvo internuotas Jungtinėje Karalystėje, kur būdamas silpnos sveikatos ir norėdamas sustiprėti, sukūrė savo treniruočių metodiką ir pagal ją intensyviai treniravosi. Vėliau jis tapo cirko artistu, gimnastu. Būdamas 70 metų, jis pozuodavo dailininkams ir visus stebino jaunatvišku kūnu.
Pilateso užsiėmimai yra populiarūs kone kiekviename Lietuvoje veikiančiame ir grupines treniruotes siūlančiame sporto klube. Pasak K. Kitkovskos, pilateso treniruotės įprastai trunka nuo 50 min. iki valandos. Dažniausiai jos rengiamos ryte ir vakare.
Kadangi pilatesas susijęs su raumenų veikla, sąnarių paslankumu, raisčių elastingumu ir kitais kūno lavinimo elementais, treneriams reikalingos tam tikros žinios.
„Dalyvauju seminaruose, skaitau knygas, žiūriu vaizdo medžiagą, o labiausiai tobulėti skatina noras sportuoti ir visų pirma viską išbandyti ant savęs. Praktika, patirtis priveda prie gero rezultato, – pasakojo „Impuls“ trenerė. – Rezultatą parodo gera asmeninė savijauta ir klientų atsiliepimai.“
Per daugelį metų pilatesas, kaip ir dauguma kitų fizinių veiklų, evoliucionavo ir keitėsi. Žmonės atranda vis daugiau tobulėjimo ir sveikatinimosi galimybių.
„Viskas keičiasi bėgant metams. Įgavus atitinkamai patirties, toliau eina improvizacija. Klausai kūno ir jauti malonumą, pastebi besikeičiančias kūno formas, gerą savijautą ir puikią nuotaiką“, – sakė K. Kitkovska.
Pilatesas yra populiarus ir dėl to, kad jam nereikia praktiškai jokio inventoriaus. Užtenka kilimėlio. Galima naudoti papildomus įrankius, tokius kaip svareliai, bet geriausia naudotis tiesiog savo kūno svoriu. Žinoma, norint siekti progreso ar nepaskęsti rutinoje, galima išbandyti papildomą įrangą, tik su ja reikia elgtis pagal taisykles.
Nors pilatesu galima užsiiminėti ir savarankiškai namuose, o plačiajame internete medžiagos yra aibė, vis dėlto atsainiai žiūrėti į šį užsiėmimą bei tikėtis greitų rezultatų nereikia. Tikslai pasiekiami tik sportuojant atsakingai ir tikslingai.
„Pradedant sportuoti, geriausia pasitarti su specialistu – treneriu. Reikia išsiaiškinti, ką galima daryti pagal kliento sportinę būseną, būtinai atsižvelgti į savo sveikatą ir tada – pirmyn!”, – ragino K. Kitkovska.
Pilatesas yra puikus užsiėmimas reabilitaciją atliekantiems žmonėms. Trenerių mokymuose skiriama daug dėmesio šiuolaikiniams moksliniams tyrimams ir pratimų modifikacijoms, kurios gali būti pritaikomos tiek profesionaliam šokėjui ar sportininkui, tiek biuro darbuotojui, kuris skundžiasi nugaros skausmais.
Taip pat verta pažymėti, jog pilatesas ne tik pagerina laikyseną, bet ir yra puiki proto mankšta. Kadangi kiekvienas judesys atliekamas susitelkiant į jo kokybišką atlikimą, vizualizaciją, o tai stiprina mūsų pačių suvokimą erdvėje. Tai ypač aktualu vyresniame amžiuje.
Trenerė pabrėžia, kad pilatesas yra puikus kelias link svarbiausio gyvenimo lobio.
„Mažais žingsneliais link svarbiausio gyvenimo lobio – sveikatos ir geros savijautos“, – linkėjo trenerė.
Pilateso treniruotė
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: iš asmeninio archyvo