Pėsčiųjų žygiai po natūralią gamtą specialiai įrengtais pėsčiųjų takais Lietuvoje tampa vis populiaresni. Kasmet Lietuvoje įrengiama naujų pažintinių takų, apžvalgos bokštų, todėl dabar yra sunkiau ne surasti pažintinį taką, o išsirinkti. Daugiausiai jų yra saugomuose nacionaliniuose parkuose, bet didesnių ar mažesnių jų galima aptikti kone kiekviename Lietuvos regione.
Lietuvoje pėsčiųjų žygiai nėra sudėtingi, nes Lietuvos reljefas nėra kalvotas, o aukštumose ir kalvagūbriuose esantys piliakalniai ir takai įveikiami daugumai žmonių. Nepaisant to, į žygius rekomenduojama eiti tinkamai apsirengus. Žinoma, daug ką lemia oro sąlygos, bet geriausia yra mūvėti batus be auliuko, atsparius drėgmei. Taip pat patartina su savimi turėti vandens, o kartais galima eiti ir su šiaurietiško ėjimo lazdomis.
Įspūdingiausios trasos Lietuvoje
Kaip jau minėjome, Lietuvoje pažintinių takų yra labai daug. Jų suskaičiuoti galima gerokai virš šimto. Informacijos apie juos galima rasti įvairiuose šaltiniuose – turizmo informacijos centruose, keliautojų „blog‘uose“ ir įvairiuose internetiniuose puslapiuose.
Dėl pažintinių takų įvairovės ir gausybės, nėra verta juos lyginti, nes kiekvienas yra savotiškai įdomus ir paslaptingas. Vis dėlto nusprendėme atrinkti penkis pažintinius takus, išsiskiriančius savo specifiką ir leidžiančius suprasti, kokie skirtingi ir žavūs gali būti pažintiniai takai puikiam „hike‘inimui“ Lietuvoje.
Mūšos tyrelio pažintinis takas
Joniškio rajone įrengtas pažintinis takas iškart buvo įrašytas į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausias lentų takas pelkėje. Jo ilgis – 3,6 km. Stotelėse yra informaciniai stendai, taip pat galima užlipti į apžvalgos bokštą. Takais taip pat galima nueiti iki mitologiniais ženklais išmarginto Tyrelio akmens bei rasti buvusią partizanų stovyklavietę. Planuojama, kad čia ateityje takas bus pratęstas ir apsups visą Miknaičių ežerą. Jo ilgis tuomet sieks net 7,5 km.
Varnikų pažintinis takas
Tai yra vienas populiariausių pažintinių takų, įsikūręs Varnikų botaniniame-zoologiniame draustinyje netoli Trakų. Šioje 3,5 km ilgio trasoje galima rasti visko – nuo retų augalų ir grybų iki saugomų vabzdžių, paukščių, žinduolių ar varliagyvių. Natūraliai susiformavę miškai, pelkės ir aplink esantys ežeriukai yra tikra atgaiva žygių mylėtojams.
Basų kojų EKO takas
Lietuvoje jau yra ne vienas takas, kuriame privaloma eiti… basomis. Vienas iš tokių yra įrengtas šalia Puntuko akmens ir žymiojo Medžių lajaus tako Anykščiuose. Nebegyvenamame Puntuko kaime žmonės gali pajusti, kad ėjimas basomis yra puiki sveikatinimo ir atsipalaidavimo priemonė gryname ore. Šis takas – puiki mankšta pėdoms – trasoje švelnų smėliuką keičia įvairaus dydžio akmenys, šakelės, kaladėlės, kankorėžiai. O apie augaliją ir gyvūniją galima pasiskaityti trasoje įrengtuose informaciniuose stenduose.
Arlaviškių botaninio draustinio pažintinis takas
Kauno marių regioniniame parke, Kadagių slėnyje, įrengtas takas 2016 metais buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje. Čia galima ne tik grožėtis nuostabia Kauno marių ar Nemuno panorama, bet ir aptikti retus augalus. Kadagių slėnyje auga ir vienas rečiausių augalų Lietuvoje – gauruotasis gvazdikas. Čia įrengta nemažai apžvalgos aikštelių, stovi informaciniai stendai. Dalyje trasos galima pasijusti einant tarsi medžių lajų taku, nes kadagių ir medžių viršūnės lieka po kojomis. 1,3 km ilgio takas pritaikytas ir neįgaliesiems.
Einant tarsi medžių lajų taku, kai kadagių ar kitų medžių viršūnės lieka po kojomis, o ką tik matytą gamtos paveikslą keičia dar gražesnis
Daugėliškių miško bunkerio pažintinis takas
Nemažai pažintinių takų yra skirti Lietuvos istorijai. Vienas iš daugelio pavyzdžių – 1,1 km ilgio Daugėliškių miško bunkerio pažintinis takas Raseinių rajone.
Einant šiuo taku, galima sekti partizanų pėdsakais. Informaciniuose stenduose pasiskaitę apie istorinius įvykius ir partizanų gyvenimą, galime laiką tarsi atsisukti atgal. Take galima pamatyti atstatytą Prisikėlimo apygardos štabo bunkerį, atrasti Daugėliškių miško partizanų vadavietės archyvo vietą bei Antano Jaugelio-Urbšio būrio partizanų žuvimo vietą.
Kaip minėjome, Lietuvoje pažintinių trasų ir takų yra apstu, todėl nereikia apsiriboti šiomis paminėtomis. Kiekvienas galime turėti savo mėgstamiausią taką, o dar geriau – mėgautis kiekvienu iš jų. Kadangi artimiausiais mėnesiais rekomenduojama atostogas ir laisvalaikį leisti Lietuvoje, tai pėsčiųjų žygiai mūsų šalyje – puikus pasirinkimas.
Parengė Dominykas Genevičius
Komentarai
Nuostabi gamta Buktos pažintiniame take.
Labai graži gamta ir takas apie 4km Buktos pažintiniame take.