Vėjas plaukuose, vanduo, greitis ir tyla, kurią sutrikdo tik paukščiai. „Ta tyla – kažkokia stebuklinga. Leki, bet visiškai nejauti greičio. Tai yra ypatingas jausmas“, – ištarė Darius Mikelionis. Jis vienas iš dar nedaugelio Lietuvos buriuotojų, jau išbandžiusių ir pamėgusių palyginti naują šaką – plaukimą vadinamaisiais foilais. Pasaulyje toks buriavimas itin populiarus, o Lietuvoje kol kas sunkiai skinasi kelią į pripažinimą, bet ateitis priklauso foilams.
Foilas – povandeninis sparnas, prie burlentės ar jėgos aitvaro lentos tvirtinamas vietoje vairo. Tas sparnas iškelia lentą ir ši pakimba ore, neliesdama vandens paviršiaus.
Pirmieji foilai pasirodė gal prieš dešimtmetį, bet tada neprigijo, nes veikė prastai. Prieš kelerius metus keletas gamintojų vėl pasiūlė rinkai foilus ir šie ėmė sparčiai populiarėti.
„Bet apskritai tai itin senas dalykas. „Raketa“ Nemunu į Nidą irgi plaukdavo ant foilų“, – tvirtino žinomas Lietuvos burlentininkas, dvejų olimpinių žaidynių dalyvis 30-metis Juozas Bernotas.
Dabar povandeniniai sparnai yra ir ant burlenčių, ir ant jėgos aitvarų, ir ant banglenčių, ir net ant jachtų.
Buriavimo mėgėjus labiausiai džiugina tai, kad plaukiant foilu nereikia laukti palankaus ir pakankamai stipraus vėjo. Povandeninis sparnas lentą iškelia ir pučiant palyginti silpnam 4 m per sekundę vėjui.
„Burlentei reikia bent 5,5–6 m per sekundę vėjo. Bet norint plaukti pučiant tokiam silpnam vėjui būtina 12 kvadratinių metrų burė ir itin didelė lenta. O su foilu esant tokiam pat vėjui imi 7,5–8 kvadratinių metrų burę ir plauki, kas su burlente būtų nerealu“, – sakė 52 metų D.Mikelionis.
Išmokti nėra sudėtinga
Plaukioti burlentėmis Darius pradėjo prieš 25 metus. Kai apie 2000-uosius atsirado jėgos aitvarai, išbandė ir šiuos. O atsiradus foilams pamėgino plaukti ir lenta su povandeniniu sparnu.
„Nėra labai sudėtinga pereiti nuo paprastos burlentės prie foilo, bet vis tiek reikia šiek tiek pastangų. Nors buriuoju jau daug metų, pirmą dieną buvo vargas. Plaukti pradėjau antrą dieną. Technika skiriasi nedaug – tas, kas plaukęs burlente, nesunkiai išmoksta plaukti ir foilu. O paskui jau sparčiai tobulėjama“, – tvirtino užkietėjęs buriuotojas.
„Norint plaukti foilu, reikia mažiau fizinių jėgų, bet daugiau orientacijos ir koordinacijos. Aš kone iškart pajutau, kaip su juo elgtis. Yra tam tikrų niuansų, bet jei moki plaukti burlente, nesunku išmokti ir plaukti foilu“, – pastebėjo J.Bernotas.
Užtenka mažesnio vėjo
Plaukiant foilu iš pradžių stebina visiška tyla, nes povandeninis sparnas lyg peilis skrodžia vandenį nekeldamas triukšmo, nors greitis nemažas.
Paprasta burlentė plaukia 40–50 km/val. greičiu, rekordas – apie 80 km/val. Foilas pasiekia panašų greitį ir tam užtenka daug mažesnės burės.
Didžiausias foilo privalumas – gebėjimas plaukti net per itin silpną vėją. Stiprėjant vėjui, irgi yra riba, kai plaukti foilu jau per sunku. Pavyzdžiui, paprasta burlente dar galima plaukti ir esant 25 m/sek. vėjui, o to daryti foilu jau neįmanoma.
Į naujovę žiūri atsargiai
Nors pasaulyje foilai sparčiai populiarėja, lietuviai dar atsargiai žiūri į plaukimą lenta ar aitvaru, prie kurio būtų pritvirtintas povandeninis sparnas.
„Daug senų gerų buriuotojų, įvaldžiusių tradicines burlentes, neskuba, nes ir taip gerai jaučiasi, plaukia greitai, dalyvauja varžybose. Jie supranta, kad perėjus prie foilo reikės pastangų, kad vėl pasiektų tam tikrą lygį. Todėl daug kas to net nebando“, – pastebėjo D. Mikelionis.
Be to, norint plaukti foilu, reikia ir investuoti. Paprasta burlentė ar jėgos aitvaras tam nepritaikyti. Tad tektų išleisti 600 eurų už aliuminio burlentę su povandeniniu sparnu ir net 2000 eurų už anglies pluošto lentą.
Bet pasaulyje tai jau tapo atskira sporto šaka. Yra buriuotojų, kurie plaukia tik foilais ir į tradicinę lentą net nežiūri.
Su foilais – daugiau manevrų
Buriuojant foilu sparnai iškelia lentą ir ši nebeliečia vandens, todėl galima staigiau apsisukti. Foilai gali naudoti daugiau vandens ir vėjo energijos nei įprastos lentos, nes vanduo jų nestabdo.
Nei foilų manevringumas, nei tai, kad jais sklendžiama virš vandens, nėra pagrindinė priežastis, kodėl ši šaka sparčiai populiarėja. Patraukliausi foilai yra dėl to, kad jais buriuoti galima tada, kai paprasta lenta plaukti neįmanoma, nes stinga vėjo ar bangos tam netinkamos.
Tekstas: Birutė Pakėnaitė
Nuotraukos: gamintojų