„Vienas mano draugas indas man pasakė, kad jis numirs prieš mums pamatant žmogų, kuris sugebės nubėgti maratoną greičiau nei per dvi valandas. Prieš mėnesį jį sutikau Niujorke ir pajuokavau: „Tu niekada nemirsi, nes pamatei mane“, – pareiškė Eliudas Kipchoge.
Eliudas yra kilęs iš mažo Nandi kaimelio vakarinėje Kenijos dalyje, kur jo tėvai kadaise turėjo savo ūkį. Nuo pat vaikystės jis pagelbėdavo ūkyje, todėl fizinis darbas jam niekada nebuvo svetimas.
Kenietis ilgai keliaudavo pėsčiomis ne tik norėdamas padėti savo motinai prekiauti pieno produktais vietiniame turguje (tėvą pažinojo tik iš nuotraukų šeimos albume), bet ir siekdamas žinių mokykloje. Kitaip negu jo bendraamžiai, jis bėgdavo kelis kilometrus per dieną ir taip įvykdydavo užsibrėžtus tos dienos tikslus. Nežinodamas, ką reiškia pasiduoti ir kas tos kliūtys, Eliudas buvo kovotojas nuo pat vaikystės.
Tėvynainis įkvėpė tapti bėgiku
Kiekvienas žmogus turi nepasiekiamą dievaitį, į kurį galėtų lygiuotis arba kurį norėtų nugalėti. Taip veikia svajonių padedanti siekti sveika konkurencija, paremta įkvėpimu ir troškimu būti geresniam. Eliudo dievaitis buvo labai arti. Tai buvo jo tėvynainis – bėgikas, olimpinis vicečempionas ir dviejų pasaulio čempionatų sidabro medalių laimėtojas Patrickas Sangas. E. Kipchoge žinojo, kad jo tikslas – būti tokiam kaip P. Sangas. Bet Eliudas net nenumanė, kad jis taps ne geru, o pačiu geriausiu bėgiku.
Ši sėkmės istorija prasidėjo 2001-aisiais, kai Eliudas išdrįso paprašyti Patricko jam sukurti asmeninę treniruočių programą. Patrickas sutiko ir E. Kipchoge netrukus pradėjo treniruotis su savo dievaičiu P. Sangu.
Eliudas pasiekė pirmąją pergalę 2003 m., iškovodamas aukso medalį pasaulio bėgimo kroso čempionate. Jis taip pat pasiekė pasaulio jaunimo 5000 m distancijos bėgimo rekordą – atstumą įveikė per 12 min. 52,61 sek. (pagerintas tik 2012 m.).
Sportas neapsieina be pakilimų ir nuopuolių. E. Kipchoge‘ės istorija nėra išskirtinė. 2004–2013 m. Eliudas nelaimėjo nė vienų varžybų, bet iškovojo kelis sidabro ir bronzos medalius (2009 m. pasaulio lengvosios atletikos čempionato 3000 m varžybose finišavo tik devintas). Ne vienas bėgikas tikriausiai apsidžiaugtų laimėjęs bronzos medalį olimpinėse žaidynėse, bet tik ne kenietis. E. Kipchoge nori nugalėti! Jis trokšta būti pirmas!
Nuo 5000 m distancijos iki maratono
Eliudas to siekė žingsnis po žingsnio. Savo karjeros pradžioje jis buvo puikus 3000 ir 5000 m nuotolių bėgikas. Vėliau jėgas išbandė bėgdamas pusmaratonį ir buvo pripažintas vienu geriausių debiutantų. Dar vėliau Eliudas pademonstravo talentą sunkiose maratono trasose. Pirmąjį savo karjeroje maratoną jis įveikė 2013 m. Hamburge, Vokietijoje. Tada jis pasiekė gerą rezultatą (2 val. 5 min. 30 sek.) ir netrukus dalyvavo antrame maratone Berlyne, kuriame tapo penktu geriausiu maratono bėgiku per visą istoriją (2 val. 4 min. 5 sek.) ir finišavo antras po Wilsono Kipsango, tąkart pasiekusio naują pasaulio rekordą – 2 val. 3 min. 23 sek.
Po Berlyno maratono E. Kipchoge nedingo iš akiračio – jis iškovojo aukso medalius ne tik Čikagoje, Londone, Berlyne, bet ir triumfavo Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.
„Breaking2“: kai neįmanoma gali tapti įmanoma
Iškart po Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių „Nike“ pranešė apie „Breaking2“ projektą, kurio pagrindinis tikslas – įveikti dviejų valandų maratono bėgimo ribą. Į šias neeilines varžybas „Nike“ pakvietė tris elitinius bėgikus: Lelisą Desisą iš Etiopijos (jo geriausias laikas 2 val. 4 min. 45 sek.), Zersenay Tadese‘ę iš Eritrėjos (2 val. 10 min. 41 sek.) ir kenietį E.Kipchoge‘ę (2 val. 3 min. 5 sek.). Projekte taip pat dalyvavo 30 kitų pasaulinio lygio stajerių optimaliam maratono bėgimo greičiui palaikyti.
Uždaros varžybos vyko „Formulės-1“ trasoje Moncoje, Italijoje. Kodėl buvo pasirinkta būtent ši vieta? Todėl, kad virš jūros lygio esanti trasa sukuria tinkamas sąlygas „Nike“ užsibrėžtam tikslui pasiekti. Specialiai šioms varžyboms „Nike“ sukūrė naujus bėgimo batelius – „Vapor Fly Elite“, kuriuos avėjo Eliudas, Lelisas ir Zersenay.
E. Kipchoge iškovojo pergalę, įveikdamas maratoną per 2 val. 25 sek. Nors „Nike“ užsibrėžtas tikslas nebuvo visiškai įgyvendintas ir šis rezultatas nėra įtrauktas į oficialų pasaulio rekordų sąrašą dėl dirbtinių bėgimo sąlygų (trasa, oras, bėgimo greitį palaikantys sportininkai), specialiai parinktų šioms varžyboms, šis maratonas sukėlė tikrą revoliuciją bėgimo pasaulyje ir leidžia manyti, kad ateityje mūsų laukia, atrodytų, dabar sunkiai įsivaizduojami dalykai.
Naujas pasaulio rekordas
Po istorinių „Nike Breaking2“ varžybų E. Kipchoge žengė dar vieną žingsnį – 33-ejų metų kenietis perrašė pasaulio istoriją Berlyno maratone ir 2018 m. rugsėjo 16 d. 1 min. 18 sek. pagerino beveik ketverius metus ramiai snūduriavusį maratono bėgimo rekordą – jis įveikė trasą per 2 val. 1 min. 39 sek.
„Man stinga žodžių šiai dienai apibūdinti. Nepaprastai dėkoju ir esu laimingas, nes pagerinau šį pasaulio rekordą“, – taip E.Kipchoge pakomentavo istorinį laimėjimą.
Bėgimas nėra vien tik E.Kipchoge‘ės pomėgis – tai svarbi jo gyvenimo dalis. Eliudas sako: „Maratonas – tai gyvenimas. Gyvenimas yra judėjimas į priekį.“ Jo įsitikinimu, bėgikui tvirtos kojos nėra svarbiausias dalykas. Keniečio nuomone, jį į priekį veda širdis ir protas bei aistra sportui. Iki šiol tai padėjo bėgikui siekti tikslų. Todėl, tikėtina, dviejų valandų maratono įveikimo riba bus pasiekta ir ne kartą pagerinta. Kaip tai bus pasiekta? Laikas parodys.
Nori būti greitesnis? Rinkis „Zoom“
„Nike“ nesustoja ties tuo, kas jau pasiekta, ir toliau tobulina bei kuria tai, ką geriausiai sugeba. Didžiausia „Nike“ sukurta naujovė yra sportinių batelių tarpupadžio medžiaga „ZoomX“. Ši medžiaga kur kas lengvesnė, minkštesnė ir jautresnė jūsų pado išlenkimams nei prieš tai naudotas tradicinis putplastis. Naujųjų „ZoomX“ sportinių batelių vienakrypčiai vidpadžiai yra padengti anglies pluoštu, todėl bėgikas gali bėgti greičiau. Tai leidžia ilgų nuotolių ir maratono bėgikams jaustis ne tik saugiai, bet ir patogiai.
Čempionų bateliai
Sportiniai pasaulio bėgimo rekordininkų bateliai pritaikyti specialiems jų poreikiams, todėl negali būti parduodami, tačiau parduotuvėse galima įsigyti kelių modelių sportinių batelių, sukurtų pagal tą pačią „Zoom“ technologiją kaip E. Kipchoge‘ės bateliai:
- „Nike Zoom Pegasus 35“
- „Nike Zoom Fly“
- „Nike Zoom Vaporfly 4 %“
Vizitinė kortelė: Eliudas Kipchoge
Valstybė: Kenija
Gimimo data: 1984 m. lapkričio 5 d.
Vedęs, trijų vaikų tėvas.
Ilgųjų nuotolių bėgikas.
Olimpinis maratono bėgimo čempionas.
„Nike Breaking2“ projekto dalyvis (2 val. 25 sek.).
Pasaulio maratono bėgimo rekordininkas (2 val. 1 min. 39 sek.).
Tekstas ir nuotraukos: Nike