Tituluotas Lietuvos ilgų nuotolių bėgikas Aleksandras Sorokinas balandžio mėnesį dar kartą apie save garsiai priminė visam pasaulio. Jis Didžiojoje Britanijoje pagerino du pasaulio rekordus – 100 mylių bėgimo (11:14.56) ir 12 valandų bėgimo (170,309 km).
Taip pat lietuviui priklauso nemažai pergalių paros ir kitose ultramaratono rungtyse. Mums A. Sorokinas papasakojo apie tai, kokia yra bėgimo batelių svarba įveikiant sunkiai suvokiamus nuotolius.
Pats pirmasis patarimas yra labai paprastas – bėgti reikia su tais bateliais, kurie jums tinka ir yra patogūs.
„Kiekvienas bėgikas turi savo mėgstamiausius batus ir dažniausiai jų nekeičia. Žinoma, skirtingos įmonės siūlo skirtingus batelius, bet reikia žiūrėti ne į rekomendacijas, o į savo pojūtį. Su patirtimi pats žmogus nuspręs, kurie bateliai yra tinkamiausi. Bendras patarimas ilgų nuotolių bėgikams – dėvėti batus su minkštesniu padu. Jis reikalingas, kad neatmuštų pėdų bėgimo metu“, – pasakojo A. Sorokinas.
Šimtus kilometrų varžybose ir tūkstančius treniruotėse nubėgantis A. Sorokinas jau keletą metų garsina šalies vardą, bet iki šiol nėra atradęs sau tinkamiausio batelių modelio.
„Iki galo vis dar negaliu apsispręsti, kuris modelis labiausiai tinka, tai man kol kas svarbiausia, kad jie būtų patogūs. Iš tiesų man daug batų nereikia. Per metus paprastai sunaudoju tris-keturias poras batų. Nors, aišku, reikėtų keisti dažniau. Paprastai patariama keisti batus kas 1000 km, o aš keičiu kas 2000-3000 km. Nelabai gerai, bet tokia realybė“, – kalbėjo A. Sorokinas.
Aukščiausio lygio varžybose svarbi kiekviena smulkmena, todėl ilgų nuotolių bėgimo varžybose bateliai gali tapti svarbiu faktoriumi. Pasak pasaulio rekordininko, bėgant iki 100 km, batelių keisti nerekomenduojama.
„Bėgant 10-12 valandų, padus gali pradėti atmušinėti, todėl pats visada vežuosi su savimi bent keletą porų batų. Esu prabėgęs keletą varžybų ir su viena pora batų. Nebuvo labai patogu, bet tuomet taip reikėjo“, – prisipažino ultramaratonininkas.
Kadangi ilgų nuotolių bėgikams trasoje tenka praleisti daugybę valandų ar net paras, tai net ir turtingiausi žmonės, turėdami visas galimybes įsigyti naujausius batelius ar sąlygas juos keisti kada panorėję, didelio pranašumo varžybose neturės. Mat alinančiose distancijose svarbiausia yra pasiruošimas ir ištvermė.
Daugiau jokių atributų galėtų ir nebūti – A. Sorokinas sako, kad marškinėliai ir šortai turi būti kuo plonesni ir didelės reikšmės jiems suteikti neverta. Tiesa, kalbant apie kepures, bėgikas turi savitą nuomonę.
„Žinoma, jei būna šalta, tai aprangos reikės daugiau, bet dažniausiai tokie bėgimai vyksta šiltuoju metų laiku. Manau, kad ir Vilniuje liepos mėnesį vyksiančiame 100 km bėgime svilins karštis. Dėl to bėgikams reikės ploniausių marškinėlių ir šortukų. Dėl kepurės tai turiu dvejopą nuomonę. Kai kuriems labai reikia kepurės, nes ji būtina šviečiant saulei. Aš manau, kad atvirkščiai – per karsčius nereikia kepurės, kad galva gautų vėjo ir ji galėtų kvėpuoti“, – pasakojo A. Sorokinas.
Savo laimingų marškinėlių ar kažkokių specialių aksesuarų sportininkas neturi. „Kuo mažiau visokių ritualų, tuo lengviau bėgti, – sako jis. – Kažkokių gudrybių čia neprigalvosi. Kai kurie bėgikai naudoja kompresines kojines, bet man jos nepatinka. Man norisi kuo mažiau aprangos, todėl ir kojinės yra pačios trumpiausios“.
Didžiausiuose pasaulio ultra bėgimuose A. Sorokinas kartais pastebi žmones, kurie praranda laiką dėl atsirišusių batelių, todėl į šią, nors ir mažą, detalę sportininkas rekomenduoja atkreipti dėmesį.
„Batų raištelius reikia užrišti ne su vienu mazgu, o bent keletu, kad tikrai neatsirištų. Taip pat užsirišus laisvus raištelius reikėtų sukišti į batus, kad jie neplevėsuotų ir nebūtų šansų atsirišti. Esu matęs, kai žmogus bėga, pirmauja, bet atsiriša raištelis ir jam tenka sustoti bei prarasti laiką“, – kalbėjo A. Sorokinas.
A. Sorokinas yra minėjęs, kad geri bateliai yra nepigus malonumas. Nors ir rezultatais jis garsina savo šalį, didelės paramos nesulaukia. Jis sutiko atskleisti, kuriems batų gamintojams teiktų pirmenybę.
„Kiek man teko susidurti, tai geriausi yra „Nike“ bateliai. Anksčiau bandžiau kitos įmonės batus, tai „Nike“ pasirodė labiau patrauklūs“, – šypsojosi pasaulio rekordininkas.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Centurion Running