Ketvirtasis planetos pirmenybių reitingas, kuriame išrikiuotos vos aštuonios rinktinės. Ilgai laukta futbolo šventė artėja į pabaigą – liko vos aštuonerios rungtynės ir ketverius metus viena iš šalių galės puikuotis iškovotu trofėjumi.
Skliausteliuose pateikiama rinktinės pozicija ankstesniame reitinge.
- (12) Švedija
Iššvaistytos progos ir varžovų klaida lėmė švedų patekimą į ketvirtfinalį. Tai – geriausias rinktinės pasiekimas nuo 1994-ųjų, kuomet buvo užimta trečioji vieta.
Laukiančiose rungtynėse su anglais švedai turėtų laukti savojo šanso, nes tikimybė, jog taktika bus keičiama lemiamose rungtynėse, yra maža. Gerai nenuteikia ir faktas, jog iš visų ketvirtfinalio ekipų rinktinė vidutiniškai kamuolį kontroliuoja mažiausiai – vos 38 procentus laiko.
Aštuntfinalio akistatoje išryškėjo silpnoji komandos vieta – puolėjai. Aukštais kamuoliais maitinami Ola Toivonenas bei Marcusas Bergas kamuolius spardė virš vartų, o pastarasis jau spėjo tapti daugiausiai kartų į vartus smūgiavusiu, bet įvarčio nepelniusiu futbolininku. Bergas laimę bandė jau trylika kartų, antroje vietoje su dvylika netikslių smūgių – taip pat Švedijos rinktinės narys Emilis Forsbergas.
- (16) Rusija
Igoris Akinfeevas baudinių serijoje pranoko vieną geriausių pasaulio vartininkų, o prieš čempionatą praminta „prasčiausia rinktine šalies istorijoje“ Rusija keliauja toliau.
Nors ispanai atliko net 1107 perdavimus, rusai aikštėje dirbo pagirtinai ir tokie perdavimų skaičiai sumenko prieš rinktinės nubėgtus kilometrus. Šeimininkai nubėgo 146 kilometrus prieš ispanų 137, o tokia tendencija išlieka viso čempionato metu – rusai yra vidutiniškai daugiausiai kilometrų per vienerias rungtynes nubėganti rinktinė iš visų čempionato komandų.
- (7) Anglija
Po pergalės prieš Kolumbiją imta galvoti, jog rinktinė – viena koja pusfinalyje. Švedijos barjero nesibaiminama, tačiau istorija rodo, jog tarpusavio dvikovose anglai pirmauja vos viena pergale. Paskutinį kartą rinktinės susitiko 2012-ųjų metų rudenį ir anglus tuo metu nubaudė legendiniu tapęs tolimas Zlatano Ibrahimovičiaus įvartis per save.
Aštuntfinalio rungtynėse anglus išgelbėjo puikus Jordano Pickfordo žaidimas. Baudinių serijoje kartą pramušę anglai sulaukė pagalbos iš 24-erių metų vartininko dar prieš dvejus metus vos epizodiškai rungtyniavusio antroje Anglijos lygoje, „Preston North End“ klube. Atrodo, jog po šio pasirodymo rinktinės pagrindinio vartininko klausimas bent penkeriems metams į priekį buvo išspręstas ir Joe Hartui vilčių sugrįžti nebėra.
- (6) Belgija
Praėjusiame straipsnyje aptarta silpna belgų rinktinės vieta išryškėjo – japonai puikiai naudojosi Yannicko Carrasco prastu žaidimu gynyboje ir rengė atakas per dešinį kraštą.
Kaip jau minėta anksčiau, belgai įvarčių lenktynėse lygių neturi, o kelioms minutėms sugriuvusi Japonijos gynyba ir vartininko Eiji Kawashimos klaidos azijiečiams leido savu kailiu patirti puolamąją belgų jėgą.
Du Roberto Martinezo taktiniai sprendimai – po keitimo išleisti Nacerą Chadli bei paskutinių minučių ekspertu tampantį Marouane’ą Fellaini – visiškai pasiteisino. Abu futbolininkai įmušė po įvartį, o Chadli smūgis per teisėjo pridėtą laiką tapo pergalingu. Tai buvo pirmasis belgo įvartis net po devynių mėnesių pertraukos, kuomet Chadli pasižymėjo aštuntojo turo „Premier“ lygos rungtynėse.
- (8) Urugvajus
Iš kovos eliminavusi Cristiano Ronaldo, rinktinė ketvirtfinalį pasitinka slogiomis nuotaikomis. Du įvarčius portugalams atseikėjęs Edinsonas Cavani dėl traumos praleis akistatą su prancūzais. Tokio kalibro puolėjo pakeisti Urugvajus neturi kuo, o rinktinės šansai iškritus Cavani itin sumenko.
Cavani ir Luiso Suarezo duetas šiame čempionate neabejotinai yra kertinė Urugvajaus žaidimo dalis. Puolėjai puikiai jaučia vienas kitą ir pasižymi nesavanaudišku žaidimu – sukuria erdves perdavimams bei spaudžia varžovų gynėjus be poilsio. Į Cavani vietą, atrodo, galėtų stoti gerą sezoną „Girona“ ekipoje sužaidęs Cristianas Stuani, tačiau jo sugebėjimai nė iš tolo neprilygsta Urugvajaus lyderiui.
- (4) Prancūzija
Kyliano Mbappe pavardę vėl taria visas pasaulis – puolėjas terorizavo Argentinos gynėjus visų rungtynių metu ir prisidėjo prie trijų įvarčių.
Nors Didier Deschampsas po aštuntfinalio rungtynių tapo ilgiausiai rinktinei istorijoje vadovaujančiu strategu, jo indėlis yra itin menkas. Prancūzija žaidė ne pagal trenerio planą ir tai pagaliau leido atrakinti didžiulį puolimo potencialą, kurio didžiausia žvaigždė buvo minėtasis devyniolikmetis.
Rungtynėse suspindėjo ir kitas jaunas futbolininkas – Benjaminas Pavardas. Tolimu smūgiu ore nestabdant kamuolio gynėjas atkūrė pusiausvyrą rungtynėse ir leido komandai perimti iniciatyvą. Tai buvo debiutinis Pavardo įvartis rinktinėje.
- (2) Brazilija
Šveicarų televizijos kanalas suskaičiavo, jog Neymaras šiose pirmenybėse 14 minučių praleido gulėdamas ant vejos. Puikius aktorinius sugebėjimus demonstruojantis brazilas savo pasirodymais ant žolės kol kas užgožia visą rinktinę, kuri pamažu įgauna pagreitį.
Jei ne Guillermo Ochoa didvyriškas žaidimas, brazilai būtų susikrovę kur kas didesnę persvarą rungtynėse su Meksika, tačiau rungtynėse išryškėjo nugalėtojų silpnoji vieta. Dešiniojo krašto gynėjui Fagneriui sunkiai sekėsi tvarkytis su Meksikos puolėjais Hirvingu Lozano bei Carlosu Vela, kurie dažnai susikeisdavo kraštais ir bandydavo labiau atakuoti per Fagnerio ginamą pusę. Dani Alveso trūkumas labai jaučiamas, tačiau ant suolo brazilai dar turi Danilo, kuris jau gavo žaidybinio laiko šiose pirmenybėse.
- (1) Kroatija
Baudinių serijoje pergalę aštuntfinalyje iškovoję kroatai vienu momentu jau ėmė tikėti, jog istorija kartosis – prieš dešimt metų vykusiame Europos čempionato ketvirtfinalyje rinktinė patyrė pralaimėjimą Turkijai po 11 metrų baudinių serijos, o baudinį tuomet pramušė dabartinis rinktinės lyderis Luka Modričius.
Rungtynėse su Danija, saugas per pratęsimą taip pat pramušė nuo vienuolikos metrų žymos, tačiau baudinių serijoje Modričius reabilitavosi ir neleido visai šaliai prisiminti prieš dešimt metų patirtos nesėkmės.
Nuo 1982-ųjų pasaulio pirmenybių, čempionato finale žaidžia bent vienas Milano „Inter“ futbolininkas. Šiuo metu net trys rinktinės turi sudėtyje žaidėjus iš šio Italijos klubo – Brazilija (Miranda), Urugvajus (Matias Vecino) bei Kroatija. Ši rinktinė turi net du „Inter“ futbolininkus Marcelo Brozovičių bei Ivaną Perisičių, kurie yra starto sudėties futbolininkai, o tikimybė, jog jie išbėgs ant vejos finalinėse rungtynėse, yra didelė. Susiklosčius palankioms aplinkybėms, kroatams nereikės iki finalo kovoti su brazilais ar prancūzais, užteks įveikti rusus bei švedus arba anglus, tad galimybės sužaisti Maskvoje paskutines rungtynes yra didelės.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix