Šį ketvirtadienį, birželio 14 d., prasideda didžiausias šių metų sporto renginys – Pasaulio futbolo čempionatas. Pradedame straipsnių seriją, kurioje supažindinsime su grupėmis, komandomis, jų žvaigždėmis ir pateiksime prognozes, kas, mūsų manymu, išeis iš grupės į tolesnį etapą. Šiandien pristatome A grupę, kurioje šeimininkei Rusijai reikės kaip reikiant paplušėti norint patekti į aštuntfinalį.
Rusija
Gyventojų skaičius: 144 mln.
Didžiausi laimėjimai: jeigu įtrauktume ir Sovietų Sąjungos laimėjimus, būtų visko – vien pirmuose keturiuose Europos čempionatuose žemiau ketvirtos vietos rinktinė nebuvo nukritusi (tuo metu finaliniame turnyre dalyvaudavo keturios rinktinės), o kartą net laimėjo. Po Sovietų Sąjungos griūties geriausias rezultatas buvo pusfinalis 2008 m. Europos čempionate, kai ketvirtfinalyje buvo nukalta ne bet kas, o Nyderlandų rinktinė.
Ko tikėtis: visi šansai išeiti iš grupės (tam reikia įveikti Egiptą) ir visi šansai kristi aštuntfinalyje.
Didžiausia žvaigždė: nuo 2004 m. rinktinėje žaidžiantis vartininkas Igoris Akinfejevas, jeigu bus sveikas, šiame turnyre bus neabejotinas komandos dvasinis vedlys. Kaip vartininkas būdamas gana jauno amžiaus – 31-erių, jis jau turi sukaupęs didžiulį patirties bagažą tokio lygio turnyruose: buvo Rusijos rinktinės narys 2004 ir 2012 m. Europos čempionatuose, taip pat žaidė visuose mačuose 2008 m. Europos ir 2014 m. pasaulio pirmenybėse. I.Akinfejevui puikiai sekasi ir klubo fronte – pirmąkart nuo 2006 m. išlaikė savo vartus sausus Čempionų lygos rungtynėse, nors jam priklausė nepavydėtinas 43 mačų, per kuriuos buvo praleista įvarčių, antirekordas.
Treneris: Stanislavas Čerčesovas yra antras iš eilės Rusijos rinktinei vadovaujantis rusas treneris, kurio sutartis baigsis po šio pasaulio futbolo čempionato.
Kaip pateko: kaip čempionato šeimininkai.
Saudo Arabija
Gyventojų skaičius: 33 mln.
Didžiausi laimėjimai: nuo 1994 iki 2006 m. Saudo Arabijos rinktinė žaidė visuose pasaulio čempionatuose iš eilės, tačiau tik tuo pasigirti ir tegali. Per šiuos keturis čempionatus jie įmušė 9 įvarčius, o praleido net 32. Azijos čempionatuose pergalės irgi senokai matytos – 1992, 2000 ir 2007 m. užimta antra vieta, 1984, 1988 ir 1996 m. – laimėtas.
Ko tikėtis: mažai tikinčiųjų, kad Saudo Arabija pateks į kitą etapą, todėl didžiausias tikslas – pasirodyti geriau, nei buvo pavykę iki šiol. Arba bent jau nepralaimėti kam nors 0:8, kaip nutiko 2002 m. žaidžiant su Vokietija.
Didžiausia žvaigždė: Mohammadas Al-Sahlawi, 31-erių puolėjas iš Rijado „Al-Nassr“ klubo, rinktinėje sužaidęs 35 mačus ir pelnęs 28 įvarčius. Iš jų net 16 krito šioje atrankoje, bet dažniausia rungtyniaujant su tokiomis rinktinėmis, kaip Palestina ar Rytų Timoras. Kaip ir absoliuti dauguma jo komandos draugų, visą karjerą praleido Saudo Arabijoje.
Treneris: ispanas Juanas Antonio Pizzi tapo trečiuoju Saudo Arabijos rinktinės treneriu per tris mėnesius, tad jeigu skaitysite žurnalą prieš pat pasaulio čempionatą, jis gali būti ir pasikeitęs.
Kaip pateko: užėmė antrą vietą atrankos grupėje, į priekį praleisdama tik Japoniją ir aplenkdama Australiją.
Egiptas
Gyventojų skaičius: 95 mln.
Didžiausi laimėjimai: Egiptas buvo pirmoji Afrikos valstybė, žaidusi pasaulio futbolo čempionate 1934 m. Antrojo reikėjo laukti iki 1990 m., o trečiojo – iki 2018-ųjų. Kol kas rezultatas – dvejos lygiosios ir du pralaimėjimai. Nuo 2006 iki 2010 m. laimėjo visus tris Afrikos tautų taurės turnyrus, tačiau po to į tris iš eilės nepateko, o 2017-aisiais liko antra.
Ko tikėtis: už Egipto pečių stovi didžiulė sirgalių armija, laukianti, kol jų numylėtiniai pagaliau gerai pasirodys ir pasaulio čempionate. Ir jų viltys nėra be pagrindo – daug egiptiečių futbolininkų žaidžia stipriuose Europos klubuose. Dėl patekimo į aštuntfinalį Egiptas turėtų aršiai kovoti su Rusija.
Didžiausia žvaigždė: geriausias 2017 m. Afrikos futbolininkas, Anglijos „Premier“ lygos varžovus baudžiantis 25-erių „Liverpool FC“ atakuojantis saugas Mohammedas Salah ant savo pečių atvedė rinktinę į pasaulio čempionatą, būtent po jo baudinio paaiškėjo, kad Egiptas keliauja į Rusiją. Dėmesio vertas ir rinktinės vartininkas – jeigu į čempionatą išvyks Essamas El Hadary, kuriam sausį suėjo 45-eri, jis taps vyriausiu visų laikų čempionato žaidėju.
Treneris: nuo 2015 m. rinktinę treniruoja argentinietis Hectoras Cuperas.
Kaip pateko: savo atrankos grupėje buvo pirmi – aplenkė Ugandą, Ganą ir Kongo Respubliką.
Urugvajus
Gyventojų skaičius: 3,4 mln.
Didžiausi laimėjimai: dukart pasaulio čempionai, tiesa, pastarąjį sykį – dar 1950 m. Naujesniais laikais ši maždaug Lietuvos dydžio valstybė neblogai pasirodė 2010 m., kai liko ketvirta. 15 kartų Pietų Amerikos čempionai, pastarąjį sykį – iškart po sėkmingojo 2010 m. pasaulio čempionato.
Ko tikėtis: jeigu Urugvajaus futbolininkai nebus šios grupės nugalėtojai, tiek tėvynėje, tiek futbolo bendruomenėje liks visiškai nesuprasti. Bet jau kitame etape, tikėtina, jų lauktų akistata su Ispanija arba Portugalija.
Didžiausia žvaigždė: rezultatyviausias visų laikų rinktinės žaidėjas (49 įvarčiai per 95 mačus), „FC Barcelona“ puolėjas Luisas Suarezas atrankoje į pasaulio čempionatą įmušė penkis įvarčius. Tai neatrodo labai mažai, tačiau Edinsonas Cavani įmušė dvigubai daugiau. Šių dviejų vienmečių (gimę 22 dienų skirtumu antrame didžiausiame Urugvajaus mieste) puolėjų pastangomis Urugvajus gali dar kartą garsiai nuskambėti pasaulio futbolo čempionatų istorijoje.
Treneris: nuo 2006 m. su rinktine dirba Oscaras Tabarezas.
Kaip pateko: rinktinė užėmė antrą vietą Pietų Amerikos (CONMEBOL) atrankoje, į priekį praleisdama Braziliją ir aplenkdama Argentiną, Kolumbiją, Peru, Čilę ir visus kitus.
Tekstas: Sportland Magazine
Nuotraukos: Reuters; AFP; USA TODAY Sports