Pastarąjį kartą atrankoje į pasaulio čempionatą Lietuvos futbolo rinktinė pergalę iškovojo dar 2016-aisiais, kai 2:0 nugalėjo Maltą. Šią savaitę prasidedančioje kvalifikacijoje į 2022-ųjų planetos pirmenybes nesėkmių serijos nutraukimas prilygtų stebuklui – lietuvių laukia mačai su Šveicarijos ir Italijos rinktinėmis. Jei intriga ir gaubia artėjančias lietuvių akistatas, tai tik dėl to, jog bent kuriam laikui technologijos liks nuošaly – atrankoje nebus nė vartų linijos technologijos, nė diskusijas keliančio VAR.
Prieš artėjančius du mačus pasaulio čempionato atrankoje lietuviai dar turėjo trečiadienį vykusią repeticiją su Kosovo rinktine, tapusia FIFA nare tik 2016 m., tačiau jau disponuojančia nemenku talentu, kurį lietuviai pajautė su kaupu.
Repeticija prieš kvalifikacijos pradžią baigėsi triuškinama Kosovo pergale 4:0, galėjusia pasibaigti dar skaudžiau, jei varžovai būtų geriau realizavę susikurtas progas.
Slogus rezultatas nežada nieko pozityvaus prieš artėjančias akistatas su vienomis pajėgiausių Europos ekipų.
Sekmadienio vakarą Valdo Urbono auklėtiniai pirmame UEFA zonos C grupės mače susitiks su Šveicarija, keturių paskutinių pasaulio čempionatų dalyve, vis labiau įsitvirtinančia tarp talentingiausių Europos rinktinių.
„Norime pradėti šią pasaulio čempionato kampaniją pozityviais rezultatais – stiprus debiutavimas gali nutiesti kelią gerai kvalifikacijai. Be abejo, jog norime laimėti, tačiau į aikštę eisime gerbdami visus oponentus“, – italų dienraštis „Corriere Del Ticino“ citavo Šveicarijos trenerį Vladimirą Petkovičių.
Noras laimėti atsispindi ir V. Petkovičiaus paskelbtoje sudėtyje šiam rinktinių langui – atvyko bene visi garsiausi vardai, jau turintys nemenką aukščiausio lygio varžybų patirtį.
Dalis lietuvių šveicarams jau pažįstami – rinktinės susitiko kvalifikacijoje į 2016 m. Europos čempionatą, kur abusyk pergalę šventė raudonieji kryžiai. Tuomet į lietuvių vartus skriejo Xherdano Shaqiri, Josipo Drmičiaus ir Fabiano Scharo įvarčiai.
Jei pastarųjų dviejų šiame rinktinių lange nebus, tai X. Shaqiri šį sezoną itin sunkiai skinasi kelią traumų išretintoje „Liverpool“ sudėtyje – Anglijos „Premier“ lygoje sužaidė vos 519 minučių bei mėnesį gydėsi raumens traumą.
Vis tik šie saugo asmeniniai sunkumai Lietuvai pernelyg didelės paslaugos nepadarys – dabartinėje Šveicarų rinktinėje talento yra daugiausiai šiame tūkstantmetyje ir įvarčiai gali prisistatyti ir iš standartinėse situacijose žibančių gynėjų, ir iš tradicinių devintų numerių atakos smaigalyje.
Vienu pagrindinių šveicarų ginklų atrankoje neabejotinai bus puolėjas Haris Seferovičius, Lisabonos „Benfica“ klube žaidžiantis vieną geriausių karjeros sezonų. Nors Portugalijos pirmenybėse ekipa stringa ir yra tik trečia, šveicaras su 14 įvarčių yra antras rezultatyviausias čempionato futbolininkas.
Saugų grandyje V. Petkovičiaus lauks nemažas galvos skausmas paskirstant laiką ne tik kvalifikacijoje, bet ir didžiuosiuose turnyruose – pajėgių Italijos, Vokietijos klubų atstovų šioje grandyje netrūksta, o išskirti galima Menchengladbacho „Borussia“ atstovą Denis Zakaria, kurio paslaugomis, anot „Sky Sports“, domisi „Manchester City“ klubas ir regi šveicarą kaip puikų pakaitalą link išvykimo artėjančiam Fernandinho.
Nepaisant milžiniško talento sudėtyje, praėję metai šveicarams vis tik nebuvo sėkmingi – V. Petkovičiaus auklėtiniai neiškovojo nė vienos pergalės rungtynių metu ir džiaugėsi teigiamu rezultatu tik sykį, kai Tautų lygos mačas su Ukraina buvo nutrauktas dėl pastarosios rinktinės futbolininkų teigiamų koronaviruso testų ir Šveicarijai buvo užfiksuota pergalė 3:0.
Galima neabejoti, jog slogius metus su septyniais mačais be pergalės šveicarai sieks palikti užnugary kuo greičiau ir atranką norės pradėti pozityvia nata.
Be pralaimėjimų jau dvejus metus
C grupės favoritė Italijos rinktinė pozityvių rezultatų prisirinko į valias per praėjusius dvejus metus. Nors stambiuosiuose turnyruose jau kurį laiką italai yra primiršti ir pastarąjį kartą sėkmingiau sužaidė vos 2012-ųjų Europos pirmenybėse, kai pasiekė finalą, pastaruoju metu rinktinė yra įgavusi pagreitį.
Po nepatekimo į 2018-ųjų pasaulio pirmenybes, italai per 2019 ir 2020 metus nepatyrė nė vieno pralaimėjimo ir šventė 15 pergalių per 18 mačų.
Panašu, jog ir į 2021-uosius rinktinės strategas Roberto Mancini žada žengti su tokia pat energija – pirmajam metų langui patiekė itin gausų ir ryškiausių vardų kupiną žaidėjų rinkinį.
Nors pernelyg didele įvarčių gausa italai pastaraisiais metais nelepina, užmigti prie Europos Auksinio Batelio savininko Ciro Immobile, Lorenzo Insigne, Andrea Belotti ar Federico Bernardeschi nevalia.
Kamuolio kontrolę mėgstantys italai dažniausiai varžovų pajėgas saugų grandyje sugniuždo išdėstydami tris centro saugus, kurie inicijuoja atakas ir skirsto kamuolius į kraštus, kur dažnai prisijungia atakuoti galintys krašto gynėjai.
Lietuviams trečiadienio dvikovoje su R. Mancini auklėtiniais prisiliesti prie kamuolio bus sunku. Jau 22 mačų iš eilės nepralaiminti rinktinė nustebins įvairiapusiškumu – pasižymėti įvarčiu gali bet kas. Sėkmingai ekipai pasibaigusioje kvalifikacijoje į 2020 m. Europos pirmenybes per 10 mačų įvartį mušė net 19 skirtingų futbolininkų.
Be abejo, italų fanus kiek gali neraminti minėtojo C. Immobile forma – klubiniame lygyje gynybas terorizuojantis puolėjas Italijos rinktinėje per pastaruosius trejus metus yra įmušęs tik tris įvarčius. Realių alternatyvų puolime taip pat nėra daug, tačiau kol žaidimas yra pergalingas, R. Mancini puolėjo klausimas nekankina.
„Anksčiau ar vėliau įvarčiai ateis. Ciro muša nuostabius įvarčius, tikiuosi kad jų prisitaupys Europos pirmenybėms. Jei žaistume 38 rungtynes iš eilės, jis įmuštų 25 kartus, tačiau pavieniai mačai yra skirtinga istorija“, – apie puolėją kalbėjo italų strategas R. Mancini.
Jau įprasta nuo pat seniausių laikų, jog Italija visada žaidimą rezga nuo gynybos, kuriai priekaištauti pastaruoju metu sudėtinga – per paskutinius 10 mačų praleido vos tris įvarčius.
Su senais vilkais Giorgio Chiellini ir Leonardo Bonucci gynyboje italų varžovų atrankoje į pasaulio pirmenybes laukia ilgi vakarai bandant sulaužyti Azzurri barikadas.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix