Paplūdimio rankinis – populiarėjant ir patraukli sporto šaka, kuri jau siekia vietos ir olimpinių žaidynių programoje.
Paplūdimio rankinio istorija pradėta skaičiuoti nuo 1992 metų, kai buvo surengtos rungtynės vienoje Pietų Italijos saloje. Pirmasis oficialus paplūdimio tinklinio turnyras buvo suorganizuotas 1993 metais Romoje (Italija), o dabar yra žaidžiamas daugiau nei 110 pasaulio valstybių.
Paplūdimio rankinis žaidžiamas ant smėlio, todėl natūralu, kad skirtumų, lyginant su tradiciniu rankiniu, yra nemažai.
„Paplūdimio rankinyje nėra didelio kontakto, nes tai draudžia taisyklės. Tuo tarpu paprastame rankinyje yra daugiau kontakto ir fizinės kovos“, – sakė Lietuvos paplūdimio rankinio asociacijos vadovas Klaidas Janeika.
Paplūdimio rankiniui grožio suteikia tai, kad jame galima vienu metu pelnyti vieną arba du įvarčius. Du taškus vienos atakos metu galima pelnyti atlikus taisyklingą šuolį 360 laipsnių arba po atakos „žemė – oras“. Taip pat aikštelė yra dvigubai mažesnė, žaidžiama su kitokios spalvos kamuoliais, o rungtynėse rungtyniaujama keturi prieš keturis.
Savo vietą paplūdimio rankinis po truputį atranda ir Lietuvoje. Pastaraisiais metais paplūdimio rankinio čempionatams skiriamas didesnis dėmesys, o nacionalinės komandos jau varžosi Europos čempionatuose.
„Šis sportas Lietuvoje kažkiek gyvavo jau senokai. Klaipėdoje vykdavo čempionatai, bet jie nebuvo labai stiprūs ir populiarūs. Prieš ketverius metus Europos čempionate debiutavo pirma Lietuvos rinktinė – merginų. 2019 metais startavo ir vaikinai. Prieš 1,5 metų įkurta Lietuvos paplūdimio rankinio asociacija ir viskas iš lėto vystosi. Žinoma, sunku tobulėti kai nėra užtikrinto finansavimo, nes tai nėra olimpinė sporto šaka, bet pastaraisiais metais Tarptautinė rankinio federacija padarė didelius žingsnius, kad paplūdimio rankinis patektų į olimpinių žaidynių programą“, – pasakojo K. Janeika.
Pagal optimistiškiausią scenarijų, paplūdimio rankinis galėtų būti įtrauktas į 2024 metų olimpinių žaidynių Paryžiuje programą.
Lietuvoje paplūdimio rankinio čempionatai vyksta vasarą. Pasaulį užklupusi koronaviruso pandemija palietė ir šios sporto šakos tvarkaraštį.
„Šiemet Lietuvos čempionatą turėjo sudaryti du etapai, bet situacija dėl koronaviruso sugriovė visus planus. Jeigu viskas bus gerai, čempionatus visus vykdysime Klaipėdoje. Pagal dabartinius planus, merginų rinktinės rugsėjo pabaigoje lauks Europos čempionatas, todėl jam ir ruošiamės“, – teigė K. Janeika.
Paplūdimio rankinį Lietuvoje žaidžia tie patys žaidėjai, sportuojantys tradicinį rankinį klubuose ar sporto mokyklose. Visgi smagus žaidimas ant smėlio dažnai įtraukia naujus žmones. Pavyzdžiui Klaipėdoje vis labiau populiarėja šeimų turnyras.
„Sportas populiarėja ir jau pernai susilaukėme nemažai dėmesio. O dabar visi bus išsiilgę sporto po karantino, todėl ir šeimų turnyre tikimės sulaukti daugiau žmonių“, – vylėsi K. Janeika.
Kol kas į Europos čempionatus yra vežamos tik Lietuvos jaunimo rinktinės. Tačiau tikimasi, kad artimiausioje ateityje bus suburtos ir vyrų bei moterų nacionalinės komandos. Moterų komandą buvo planuojama surinkti dar šiemet, bet dėl pandemijos buvo atšauktas Europos čempionatas ir visi planai sugriuvo.
Bene didžiausia problema ruošiant profesionalius paplūdimio rankinio žaidėjus yra sąlygų neturėjimas žiemos metu. Uždari paplūdimio sportų aikštynai nėra pritaikyti rankiniui. Nepaisant to, Lietuvos paplūdimio rankinio asociacija dirba vedama didelių svajonių.
„Vienas pagrindinių tikslų – patekti į olimpines žaidynes. Manau, kad tai yra realu, ypač su moterimis. Merginos Europos jaunimo čempionatuose dukart užėmė aštuntas vietas ir, manau, kad lygis kasmet kyla. Jaunimo susidomėjimas taip pat auga, todėl jeigu tik turėsime tinkamas sąlygas, tai bus vilčių patekti į olimpines žaidynes“, – pabrėžė K. Janeika.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Lietuvos paplūdimio rankinio asociacijos