Padelio tenisas – tai su tenisu sąsajų turintis žaidimas, kuriuo gali mėgautis visi – ir jauni, ir vyresni. Vyresnio amžiaus žaidėjams nereikia didelio fizinio pasiruošimo, nes aikštelė, lyginant su teniso, yra mažesnė, o taip pat padelio tenisas yra žaidžiamas dvejetais, todėl apkrova yra nedidelė. Bet svarbiausia – tai labai linksmas sportas.
Padelio tenisas pradėtas žaisti Meksikoje 1969 metais. Vėliau jis sparčiai išplito ispanakalbėse šalyse bei netrukus atkeliavo ir į Europą. Padelis dabar yra labai populiarus sportas Ispanijoje, jį yra žaidę ir tokie žymūs pasaulio futbolininkai kaip Lionelis Messi, Andresas Iniesta ir kiti. Į padelio tenisą investuoja ryškiausios pasaulio teniso žvaigždės Novakas Džokovičius ir Rafaelis Nadalis.
Į Lietuvą padelio tenisą atvedė du žymūs Lietuvos sportininkai, olimpiniai prizininkai – krepšininkas Šarūnas Marčiulionis ir penkiakovininkas Andrejus Zadneprovskis. Pastarasis buvo tapęs pirmuoju Lietuvos padelio federacijos prezidentu. Šį žaidimą yra bandę ir daugiau Lietuvos krepšinio žvaigždžių – Arvydas Sabonis, Valdemaras Chomičius, Arvydas Macijauskas bei kiti.
„Prieš gerą dešimtmetį turėjau traumą, o reabilitaciją turėjau atlikti Ispanijoje. Tuomet tarp sportininkų ir draugų buvo žaidžiančių padelį ir vieną kartą man pasiūlė pabandyti. Man jis pasirodė dinamiškas ir „gyvas“ žaidimas. Vos pabandžius pažaisti padelio tenisą, jis iškart „užkabino“. Prireikė vieno-dviejų mačų taisyklių perpratimui, o trečią sykį pabandęs, jau žaidžiau visai neblogai, – kalbėjo A. Zadneprovskis. – Supratau, kad reikia nemažai judėti. Ne taip daug, kaip tenise, bet vis tiek reikia nemažai. Po kelerių metų padelis atsirado Lietuvoje, mane pažaisti pakvietė pirmąjį padelio aikštyną Dubingiuose įsirengęs Š. Marčiulionis ir taip atsirado Lietuvos padelio teniso federacija“.
Padelio tenisas suteikia žmonėms galimybę lengvai bendrauti, nes tai gana dinamiškas ir komunikabilus sportas. Žaidžiama yra dvejetais, o poras gali sudaryti skirtingo lygio žaidėjai. Vėliau žaidėjai yra skatinami dalyvauti įvairiuose sportiniuose renginiuose, turnyruose bei čempionatuose.
Lietuvoje padelio tenisas ėmė greitai atrasti savo vietą. Per keletą metų mūsų šalyje atsirado keliolika padelio aikštynų.
„Per šešerius metus pastebėjau, kad ir aikštelių nemažai atsirado, ir sportuojančių žmonių skaičius žymiai išaugo. Sportas vystosi labai greitai. Bėda tik ta, kad visas padelio smagumas yra žaidžiant lauke, o Lietuvoje oro sąlygos neleidžia tuo mėgautis ilgai. Tačiau kai žmonės „užsikabina“, jie mielai žaidžia ir uždarose patalpose. Skirtumas žaidžiant atviroje ir uždaroje aikštelėse šioks toks yra“, – kalbėjo A. Zadneprovskis.
Padelio tenise taškų skaičiavimas yra lygiai toks pats kaip tenise, tačiau šis žaidimas turi savitas taisykles. Lyginant su tenisu, padavimas yra ne toks reikšmingas, nes paduodant kamuoliukas pirmiausiai turi atsimušti nuo aikštės paviršiaus ir tik tada būti smūgiuojamas. Taip pat, kamuoliukui atmušti galima naudotis sienomis.
„Padelis yra labai universalus žaidimas. Žinoma, kažkokio fizinio pasiruošimo reikia, kad pačiam žmogui smagiau būtų palakstyti ir jis pademonstruotų geresnį žaidimą. Bet padelis tuo ir žavus, kad jį gali žaisti bet kas. Galima tą daryti tėvams kartu su vaikais, žaisti šeimomis, su draugais. Jeigu vienas žaidėjas yra silpnesnis ar neseniai turėjęs traumą, jis gali labiau žaisti gynyboje. Komandose galima apsitarti pozicijas, taktikas ir puikiai sužaisti. Šiame sporte yra labai daug niuansų. Yra žaidėjų, kurie labai gudriai paduoda, smūgiuoja į pačius aikštelės kampus. Kuo labiau įsigilini, tuo daugiau įvairių niuansų galima rasti“, – pabrėžė A. Zadneprovskis.
Padelio tenisas populiarėja visame pasaulyje. Yra rengiami Europos ir pasaulio čempionatai, vis daugiau komercinių turnyrų. Lietuvoje daug žaidėjų mėgsta išmėginti savo jėgas LPF taurės varžybose, o patys geriausi žaidėjai pretenduoja į šalies rinktinę. Pastaroji 2019 metais pirmą sykį varžėsi Europos pirmenybėse.
„Padelis labai populiarėja, ypač Pietų Amerikoje, Ispanijoje. Pasižiūrėjus, kiek ten yra žaidėjų, tai skaičiai tikrai įspūdingi. Žmonės labai myli šį žaidimą. Teko internete stebėti profesionalų turnyrus, tai ir lygis, ir susidomėjimas būna labai aukšti“, – teigė A. Zadneprovskis.
Padelį neretai pradeda žaisti ir teniso profesionalai. Lietuvoje tokių pavyzdžių taip pat yra. 2019 metų Lietuvos padelio rinktinėje žaidė Aleksas Tverijonas, kuris ne kartą yra tapęs Lietuvos teniso čempionato prizininku.
„Tiems žmonėms, kurie yra po traumų, arba tiesiog pavargo nuo teniso, padelis yra puiki alternatyva. Panašiai yra ir su paplūdimio tenisu. Tai dar kitoks žaidimas, bet esmė tokia, kad rakečių sporte atsirado labai daug atšakų. Tokie sportai populiarėja labai paprastai – žmonės pamato žaidžiančius ir greitai užsinori išbėgti į aikštelę patys“, – šypsojosi A. Zadneprovskis.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Marytės Marcinkevičiūtės, Lietuvos padelio federacijos