7 minutės. Tiek Remigijus Kančys turi pagerinti savo asmeninį rekordą šį rudenį vyksiančiame Berlyno maratone, kad įvykdytų laiko normatyvą (2 val. 17 min.) ir gautų kelialapį į 2016 metų Rio de Žaneiro Olimpines žaidynes.
Ką reiškia SEPTYNIOS minutės? Tai reiškia, kad lygioje kaip stiklas Berlyno trasoje Remgijus turės lėkti 3:14 min/1km greičiu. Tokį tempą išlaikyti reikia nežmoniškų pastangų, kantrybės ir ištvermės. Kad Remigijus siekia ne stebuklo, o realaus tikslo, rodo šių metų birželį LLAF taurės 5.000m distancijoje stadione pasiektas 14 min. ir 27,89 sek. rezultatas – 19 sekundžių pagerintas asmeninis rekordas!
Dabar bėgikas rengiasi maratonui Livigno, Italijoje, ir ten aria kalnų asfaltą beveik tiesiogine šio žodžio prasme. Ar jam pavyks įgyvendinti šią titanišką užduotį, parodys laikas. Bet jeigu jam tai pavyktų, jis taptų pirmuoju lietuviu vyru, po 12 metų pertraukos bėgsiančiu olimpinėje maratono rungtyje.
Apie Olimpinę svajonę, tikėjimą savimi ir tikslo siekimą kalbame su 2014 m. Vilniaus maratono nugalėtoju Remigijumi Kančiu.
Lengvoji atletika apima daug sporto šakų. Tu pasirinkai ilgųjų distancijų bėgimą. Ką tau reiškia bėgimas? Kodėl bėgimas?
Kodėl bėgimas? Nuo pat vaikystės man sekėsi ilgesni nuotoliai. Nebuvau pats greičiausias, bet buvau ištvermingiausias. O pasirinkau būtent šią sporto šaką todėl, kad maloniau daryti tai, kas tau sekasi, nei tai, kas tuo metu madinga. Aš savęs kitur ir neįsivaizduoju.
Keliuose maratonuose jau dalyvavai ir kuo jie ypatingi lyginant su trumpesnėmis distancijomis?
Pačius maratonus bėgau dar tik du (pirmas maratonas buvo 2013 m. Frankfurte, antras – 2014 m. Vilniuje, kurį laimėjau), todėl galima sakyti, kad esu naujokas maratono pasaulyje. Tai ta rungtis, kuriai turi būti visapusiškai pasirengęs. Tačiau vien gero fizinio pasirengimo nepakanka. Reikia ir mintimis nusiteikti maratonui. Jei treniruočių metu patinginiausi, varžybų dieną tai tikrai pakiš koją.
Kaip rengiesi maratonui?
Šiuo metu esu su Rasa Drazdauskaite (Rasa yra dukart Lietuvos Olimpietė ir Remigijaus treniruočių partnerė . – aut. past.) išvykęs į stovyklą, dedu pamatus maratonui. Po dvi treniruotes per dieną: pirma skirta bėgimui, antra – bendram fiziniam pasirengimui.
Ar lengva patekti į tarptautinius maratonus?
Į kai kuriuos nėra sunku patekti, susimoki startinį mokestį ir gali bėgti. Bet didieji maratonai turi normatyvus. Jei neatitinki to laiko, tada vykdoma loterija, kurios metu negali būti garantuotas, kad būsi tarp laimingųjų. Todėl visada geriau būti pasiekusiam tokių rezultatų, kad nereikėtų dalyvauti loterijose.
Kiekvieno sportininko svajonė yra Olimpiada. Olimpinio maratono laiko normatyvas – 2 val. 17 min. Kad jį pasiektum, tau reikia pagerinti savo asmeninį rekordą rudenį vyksiančiame Berlyno maratone beveik septyniomis minutėmis. Ar realu pasiekti tokį rezultatą?
Manau, kad svarbu daryti tai, kas nuo tavęs priklauso: planingai treniruotis, saugoti sveikatą, vengti traumų. Būti atkakliam ir ištvermingam. Jei tikrai ir nuoširdžiai sieksi savo tikslo, rezultatas bus.
Aplink tave susibūrė tavo Olimpinės svajonės palaikymo komanda. Kaip manai, kuo įkvepi šiuos žmones?
Tai ne mano svajonės palaikymo komanda, tai mūsų visų svajonių komanda. Kiekvienas iš mūsų turime svajonę prabėgti tam tikrą atstumą per tam tikrą laiką. O kada mes vieni kitus palaikome, tada būna lengviau ir maloniau siekti rezultatų. Kalbant apie mano savybes, kurios galėtų įkvėpti žmones mane palaikyti, manau, kad galima būtų išskirti užsispyrimą siekiant tikslo. Kiekvienais metais gerinu savo rekordus, žmonėms tai daro įspūdį ir jie tavimi patiki. O kai patiki, tai ir palaiko.
Ar burdamas aplink save bėgimo entuziastų bendruomenę ir treniruodamas Kauno maratono bėgikų komandą bei vaikų komandą sporto mokykloje „Viltis“, bandai sugriauti mitą, kad bėgimas yra vienišių intravertų sportas?
Šio mito jau nebereikia griauti – bėgimas yra tapęs komandiniu sportu: pažiūrėkite, kiek bėgimo klubų atsirado, į varžybas važiuojama ne po vieną, o po kelis. Be to vienam sunkiau treniruotis, o kai yra kompanija, tai ir rezultatai geresni ir emocijos visai kitos.
Ko palinkėtum ir ką patartum pradedančiajam bėgikui?
Palinkėčiau kantrybės ir, jei labai nesiseka, nenuleisti rankų ir kantriai judėti pirmyn. Kaip atpildas tavęs laukia tavo naujasis AŠ. Bandydamas praplėsti savo galimybių ribas, atrasi savyje tokių savybių, apie kurias anksčiau tik pasvajodavai. Patikėkit, yra nedaug geresnių akimirkų gyvenime už tą, kai supranti, jog ką tik, žengęs dar vieną žingsnį, tu peržengei per save ir tapai kitu – drįsčiau teigti – laisvesniu žmogumi.
O pradedančiajam, – neskubėk, pasimėgauk bėgimu!
Sportininko pasirengimą galite stebėti Facebook: https://www.facebook.com/olimpines.svajones.link
Tekstas: Sportland Magazine
Nuotraukos: Regimantas Tarasevičius