Po Cristiano Ronaldo perėjimo į Turino „Juventus“, Italijos čempionatas visiškai tapo vieno juodai balto arklio lenktynėmis. Septyniskart iš eilės šalies čempionais tapusiai ekipai aštunto titulo paeiliui neiškovojimas būtų visiška tragedija, tačiau, atrodo, jog taip nenutiks. Visgi sustiprėjus čempionams, jų futbolininkai bei varžovai be iššūkių neliks, apie juos ir pakalbėkime šiame tekste.
Ar Ronaldo greitai prisitaikys naujoje darbovietėje?
Per savo metus Madride, geriausias planetos futbolininkas nacionalinėse pirmenybėse vos devynis kartus sužaidė centro puolėjo pozicijoje. Ronaldo turėjo daug partnerių puolimo duete nuo Karimo Benzema iki Chicharito, tačiau, kalbant apie portugalo pasirodymus atakos smaigalyje jam būnant vienam, jų įvyko nedaug. Iki 2015-16 m. sezono Ronaldo vos po kartą ar du į sezoną užimdavo centro puolėjo poziciją – per penkerias rungtynes pasižymėjo keturiais įvarčiais. Minėtąjį sezoną prieš trejus metus Ronaldo sužaidė centro puolėjo pozicijoje daugiau rungtynių negu visus metus sudėjus prieš tai – penkis kartus – bei pasižymėjo trimis įvarčiais. Ispanijos pirmenybėse tai buvo visos rungtynės, kai portugalas atakos smaigalyje buvo vienišas, o tokią poziciją jam numatyta užimti naujausioje darbovietėje Italijoje.
Nors Portugalijos rinktinėje slenkant metams Ronaldo labiau susipažino su centro puolėjo pozicija, „Juventus“ klube viskas bus kitaip. Portugalas vis dar yra neabejotinai vienas geriausiai žaidžiančių puolėjų ore ir lauks aukštų kamuolių iš Douglaso Costos ar Juano Cuadrado, tačiau turės priprasti prie naujos pozicijos, tad didelio įvarčių kiekio sezono pradžioje tikėtis nederėtų. Kaip rodo pastarieji metai, Ronaldo geriausią formą įgauna po naujųjų metų, o Italijoje portugalui reikės dar ir pradėti viską iš naujo – įsigilinti į taktines schemas, kada ir kaip atlikti sprintus aikštelėje, bei kuo geriau išnaudoti komandos draugų stiprybes. O jomis pasigirti minėtieji Cuadrado, Costa bei Paulo Dybala, Miralemas Pjaničius ar Mario Mandžukičius tikrai gali.
„Juventus“ gresia ne mažiau negu aštuntasis čempionų titulas iš eilės. Dėl to nėra jokių abejonių. Jei praėjusiais metais čempionai sulaukė rimto pasipriešinimo iš „Napoli“, vasarą artimiausi persekiotojai nukraujavo nemenkai, o horizonte naujos, tokį pat rimtą pasipriešinimą galinčios suteikti ekipos dar nematyti. Kuo greičiau ir kuo daugiau kartų triumfuoti lygoje nori ir pats Ronaldo. Portugalas atvyko į Turiną laimėti, o titulas trečioje stiprioje lygoje neabejotinai dar labiau papuoštų šios futbolo legendos biografiją.
Kaip Carlo Ancelotti pakeis savo pirmtaką?
„Napoli“ prezidentas Aurelio De Laurentis jau spėjo pagarsėti savo aštriais pasisakymais, o vienas pastarųjų buvo apie jau buvusį ekipos trenerį Maurizio Sarri. Per pastaruosius trejus metus visada ekipą į trejetuką Italijoje atvesdavęs strategas buvo išpeiktas, jog klubui nelaimėjo nieko. De Laurentis teigė, jog strategui davė visus resursus, o šis nesugebėjo laimėti titulų. Visgi aišku, jog tikrai ne viskas buvo suteikta italui – centro gynėjas Raulis Albiolis bei vartininkas Pepe Reina buvo silpnosios ekipos grandys, kurias reikėjo keisti, norint galvoti apie titulą, tačiau to „Napoli“ nedarė, o Sarri pirmojo savo titulo išvyko vaikytis į Londono „Chelsea“.
Italą prie komandos vairo pakeitė kur kas įspūdingesnius pasiekimus turintis Carlo Ancelotti, tačiau pastaraisiais metais stratego treniravimas kelia klausimų. Ypač Miuncheno „Bayern“ futbolininkams. Italo treniruočių lengvu krūviu nepasitenkinę futbolininkai patys organizavo slaptas treniruotes, o tokio sumanymo kaltininku tapo Arjenas Robbenas, teigęs, jog jo sūnaus vaikų komanda treniruojasi sunkiau negu „Bayern“. Ancelotti buvo parodytos durys po praėjusį sezoną patirto sutriuškinimo rungtynėse su Paryžiaus „Saint-Germain“ ir nuo to laiko italas buvo be darbo, kol šią vasarą užėmė laisvą vietą „Napoli“ klube.
Praėjusį sezoną ekipai neužteko ir rekordinio 91 taško, jog pavytų „Juventus“. Šį sezoną naujam treneriui neabejotinai prireiks laiko, tad rekordą pakartoti bus sunku. Ancelotti tiesiog reikia tęsti jo pirmtako Sarri pradėtą darbą. Derėtų neišardyti mirtino puolimo trejeto su Driesu Mertensu, Jose Callejonu bei Lorenzo Insigne, tačiau praėjusį savaitgalį toks veiksmas davė vaisių. Rungtynių su „AC Milan“ pirmosios pusės ekipa norėtų nebeatsiminti, kuomet po antro kėlinio starto rezultatas tapo 0:2 varžovų naudai, tačiau pasikeitimas taktikoje ėmė veikti. „Napoli“ startavo su tradiciniu puolimo trejetu, tik Mertenso vietą užemė Arekas Milikas. Po dviejų praleistų įvarčių Ancelotti suskubo stiprinti puolimą išleisdamas, vietoje kapitono Mareko Hamšiko, Driesą Mertensą. Taktika iš 4-3-3 pasikeitė į 4-4-2, o belgui laisvai judant puolimo centre bei kairiajame krašte rezultatas ėmė keistis greitai ir praėjus 17 minučių po Mertenso išėjimo, „Napoli“ jau pirmavo 3-2, o pastarasis ir įmušė lemtingą įvartį.
Nemenka užduotis Ancelotti bus ir Sarri pėdomis pasekusio Jorginho kompensavimas aikštėje. Vasarą centro saugo pozicijoje naujų veidų neišvydome, o, kaip rodo pirmosios rungtynės, Jorginho vietą yra pasiruošęs užimti tas pats Hamšikas. Kaip minėta, tik po to, kai saugas paliko aikštę rungtynėse su „Milan“, rezultatas ėmė keistis į gerąją pusę „Napoli“ naudai, tad čia Carlo Ancelotti lauks dar vienas išbandymas, norint ne tik pagalvoti apie panašų rezultatą į praėjusių metų, bet ir kovojant dėl vietos Čempionų lygoje, kadangi pamažu evoliucionuojantys Milano klubai yra pasiruošę atsiimti savo vietas Europoje.
Kada prasidės Milano klubų atgimimas?
Sakydamas atgimimas, turiu galvoje aikštėje, o ne už jos ribų. Kiekvieną sezoną Milano ekipos perka naujus futbolininkus, į juos deda daug vilčių, tačiau jau kelerius metus pasiekti aukštų pozicijų nepavyksta. Visgi praėjusį sezoną Milano „Inter“ nutraukė nesėkmių seriją lygoje užimdami ketvirtą vietą, kuri jiems suteikė bilietą į Čempionų lygą.
„Inter“ padirbėjo gerai ir ne sezono metu. Ekipa patobulėjo beveik visose aikštės vietose. Pradedant gynyba, kur atvyko Kwadwo Asamoah, Stefanas De Vrijis bei vienas geriausių šio perėjimų lango pirkinių Šime Vrsaljko, kainuosiantis vos per 30 mln. eurų. Saugų liniją sustiprino geriausias pasirinkimas rinkoje Radja Nainggolanas. Geriausias, ne tik dėl savo žaidimo, tačiau ir dėl to, jog buvo nugvelbtas iš tiesioginių oponentų lentelėje „Roma“. Visgi ne visi iš varžovų perimti futbolininkai duoda teigiamą rezultatą, kaip praėjusį sezoną galėjome įsitikinti Antonio Candrevos atveju, todėl į šio italo poziciją atakoje pasikviesti Balde Keita bei Matteo Politano. Atvyko su Mauro Icardi puolimo duetą formuosiantis Lautaro Martinezas, geru žaidimu išsiskyręs tarpsezonyje.
To paties miesto varžovai „AC Milan“ šią vasarą atsidūrė „Juventus“ planuose, kuomet iškeitė Leonardo Bonucci į Gonzalo Higuainą bei Mattia Caldara. Be abejo, žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos, mainus laimėjo „Milan“, kurie jau dabar turi sutvertą puikią centro gynėjų porą keliolikai metų į priekį – minėtąjį Caldara bei Alessio Romagnoli. Gynybą taip pat sustiprino pasaulio čempionate puikiai su Urugvajumi pasirodęs Diego Laxalt bei kroatas Ivanas Striničius.
Karjerą Milane bandins gaivinti iš „Hamburg“ atvykęs buvęs „Barcelona“ akademijos auklėtinis Alenas Halilovičius, taip pat puolime išvysime ir „Villarreal“ saugą Samu Castillejo. Atvyko bei piktų stratego Gennaro Gattuso komentarų jau susilaukė „Chelsea“ saugas Tiemoue Bakayoko. Agresyvusis italų kilmės strategas teigė, jog savaitės neužteks, norint atgaivinti Bakayoko futbolo įgūdžius, po to, kaip prancūzas žaidė debiutinėse rungtynėse su „Napoli“.
Į „San Siro“ stadioną naujame sezone išbėgs daug naujų veidų, tačiau tik laikas parodys, ar iš didelio kiekio naujų futbolininkų, atitinkamai „Inter“ bei „Milan“ strategams Luciano Spalletti bei Gennaro Gattuso pavyks sulipdyti konkurencingas komandas. Lyginant su kitomis atsikūrusiomis ekipomis, tokiomis kaip „Manchester City“, – klubui prireikė bene 5 metų, jog sulipdytų darnų kolektyvą, kuris pelnytų titulus, tad Milano klubų fanams derėtų dar palaukti.
Ar nukentėjusi „Roma“ vėl kompensuos praradimus?
Praėjusio sezono išvakarėse praradusi savo lyderį Mohamedą Salah, „Roma“ nesitikėjo jog nužygiuos iki Čempionų lygos pusfinalio bei toliau užims aukštas vietas Italijos čempionate. Ekipa praėjusiais metais atrado naujų lyderių, tačiau pasitraukė ir jie. Vartininkas Alissonas sekė Salah pėdomis į Angliją, išvyko ir Radja Nainggolanas.
Vasarą futbolininkų rinkos ekspertas bei „Roma“ sporto direktorius Ramonas Rodriguezas Verdejo arba trumpiau žinomas kaip Monchi ėmėsi darbo. „Roma“ pirko jaunus, talentingus futbolininkus ir investavo į ateitį, o ne keitė išvykusias žvaigždes kitais garsiais futbolininkais. Per 20 mln. ekipai kainavo vos 2 fubolininkai – išvykusius Nainggolaną bei Keviną Strootmaną pakeisiantys Stevenas N‘zonzi bei Javieras Pastore. Į Alissono vietą stos 28-erių vartų sargas iš Švedijos Robinas Olsenas, turėjęs žaidybinės patirties tik Skandinavijoje ir Graikijoje.
Kairiajame krašte ekipai daugiau galimybių suteiks Justino Kluiverto atvykimas. Devyniolikmetis už 17 mln. eurų paliko Amsterdamo „Ajax“ ir pasekė tėvo Patricko pėdomis – šis, palikęs pirmąjį klubą Olandijoje, taip pat persikėlė į Italiją. Taip pat iš amžinosios talentų kalvės Zagrebo „Dinamo“ persikėlė kitas atakuojantis saugas Ante Čoričius.
Naujų pirkinių atvykimas intriguoja bei kelia klausimą – kiek praradusi lyderius „Roma“ atsiliks nuo „Juventus“? Praėjusį sezoną taškų skirtumas buvo beveik dvidešimt, o artimiausi persekiotojai „Inter“ atsiliko vos penkiais. Šį sezoną lyderiai tik dar labiau sustiprėjo, tad Eusebio Di Francesco susidurs su vienu sunkiausių iššūkių jo karjeroje.
Kaip seksis skaudžiai kritusiai ir įspūdingai sugrįžusiai „Parma“?
Daugelis neutralių futbolo mėgėjų pasiekė savo pergalę – į „Serie A“ sugrįžo prieš 20 metų viena čempionato lyderių buvusi „Parma“. Tuo metu ekipa savo gretose turėjo jauną Gianluigi Buffoną, Fabio Cannavarro, Lilianą Thuramą, Hernaną Crespo bei kitas žvaigždes, tačiau po sėkmingų metų sekė sunkus periodas, kurio metu ekipai nepavyko sutarti su pagrindiniais remėjais, komanda pamažu silpo ir 2008-aisiais iškrito į antrąją lygą. Tačiau po metų sugrįžo ir Italijoje laikėsi pirmojo dešimtuko prieigose iki pat 2015-ųjų, kuomet ekipą ištiko bankrotas – 220 mln. eurų skolos, iš jų 70 mln nesumokėtų algų ir „Parma“ buvo nublokšta į „Serie D“.
Ir dabar, po trijų bilietų iš eilės į aukštesnę lygą, „Parma“ vėl žaidžia „Serie A“ pirmenybėse. Ekipai sugrįžti prireikė minimalaus įmanomo laiko – trejų metų.
Sugrįžimui klubas pasiruošė kaip reikiant – iš praėjusio sezono komandos liko vos dešimt futbolininkų. Visi kiti – daugiausiai nemokamai arba nuomos pagrindais atvykę futbolininkai. Kadangi jų begalė, išskirsiu tik kelis.
Ko gero, labiausiai pažįstamas veidas gynyboje – paskutinius karjeros metus skaičiuojantis Bruno Alvesas. Portugalui tai jau ketvirta komanda per ketverius metus, o prieš dvejus metus centro gynėjas jau rungtyniavo Italijoje, vilkėdamas tamsiai mėlynus „Cagliari“ marškinėlius.
Puolime – kur kas daugiau pažįstamų veidų. Puikų greitį vis dar išvystantys Gervinho bei Johnatanas Biabiany vien dėl savo pasirodymų sutrauks daugiau žiūrovų į rungtynes, o atakos smaigalyje rungtyniaus „Napoli“ priklausantis Roberto Inglese. Nepaisant to, jog priklauso šiai komandai, italas joje dar nerungtyniavo ir trejus metus sėkmingai mušė įvarčius Veronos „Chievo“ ekipoje.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix