Dalintis „Naujausi lietuviškos vartininkų kalvės talentai“

Naujausi lietuviškos vartininkų kalvės talentai

Paskutinis lietuviškos vartininkų kalvės „importas“ – Titas Krapikas ir Arijus Bražinskas. Abu vartininkai savo sugebėjimus pademonstravo atstovaudami Nacionalinės futbolo akademijos (NFA) komandai Elitinėje jaunių futbolo lygoje, kurioje žaidė šalies stipriausios šešiolikmečių ir aštuoniolikmečių komandos.

Po kelių peržiūrų praėjusių metų rudenį T. Krapikas pasirašė sutartį su Genujos „Sampdoria“, o A. Bražinską priviliojo anglų „Sheffield Wednesday“. Pirmasis jau žaidžia Italijoje, U-17 jaunių komandoje, ir svajoja apie debiutą „Serie A“ čempionate, o antrasis į Angliją persikels liepos mėnesį.

Titas Krapikas

Krapikas
Gimtasis miestas: Kėdainiai
Amžius: 17
Pozicija: Vartininkas
Klubas: Genujos „Sampdoria“ (Italija)

Titai, kada susidomėjai futbolu ir supratai, jog nori siekti sportinių pasiekimų?

Futbolu susidomėjau būdamas septynerių. Pirmas mano klubas buvo Kėdainių SM komanda, kurią treniravo treneris Gintaras Krasauskas – jam esu dėkingas, kad nukreipė mane į vartininko poziciją.

Supratau, jog siesiu savo gyvenimą su futbolu, kai gavau šansą trylikos atvykti į Nacionalinę futbolo akademiją. Tai buvo žingsnelis didžiojo futbolo link. Manau, jog NFA treneris Algirdas Surgautas norėjo iššūkio – iš silpno vartininko padaryti gerą žaidėją, kuris galėtų padėti Lietuvos futbolo rinktinei. Manau, jam puikiai pavyko – per sunkų darbą su treneriu pasiekėme savo tikslus. Jaunių rinktinėje debiutavau 2014 m., kai buvau 15 metų amžiaus.

Ar buvo kokia alternatyva futbolui? Kuo mėgsti užsiimti laisvalaikiu?

Alternatyvų nebuvo, galvoje nuolat vyravo tik futbolas. Bet dar mėgstu žūklę. Ypač kai turime laisvo laiko su tėčiu – visada praleidžiame prie vandens telkinio.

Su kokiais iššūkiais tau teko susidurti pasirinkus vartininko amatą?

Iššūkių buvo tikrai daug ir dar daugiau laukia ateityje. Dažnai reikia „perlipti“ per save fiziškai ir psichologiškai. Juk vartininko pozicija yra atsakingiausia, visada turi būti susikaupęs, sekti žaidimą – tai nėra paprasta, kaip mano kiti.

Kodėl pasirinkai būtent „Sampdoria“? Ar dažnai teko girdėti atsiliepimų apie ten žaidusį Marių Stankevičių?

„Sampdoria“ mane sudomino todėl, kad vartininkų paruošimas yra aukščiausio lygio. Noriu tapti kuo geresniu žaidėju, todėl ir patraukiau į Italiją. Marių Stankevičių čia žino visi: nuo kiekvieno trenerio iki sirgalių. Atsiliepimai apie jį tikrai šilti.

Klubas turi tikrai puikų jaunimą, ką rodo ir rezultatai. Savo metų grupėje lenkėme tikrai garsių Italijos klubų jaunimą – „Fiorentina“, „Torino“.

Kuo tave labiausiai žavi Genujos miestas? Ar jau gerai moki itališkai?

Miestas mane žavi tuo, jog yra prie jūros kranto, senas ir turintis gilią istoriją. Italų kalbą jau pramokau, susišnekėti galiu su bet kuo. Įvaldyti nėra lengva, bet įmanoma, jei turi tikslą ir nori išmokti. Treniruotėse yra puikūs treneriai, kurie šneka ir angliškai. Dabar jau moka keletą žodžių ir lietuviškai – greičiau, ramiai, atsipalaiduok ir baseinas.

Kaip komanda tave priėmė, ar turi pravardę? Ar klubas laikosi kokių nors tradicijų?

Gavau pravardę Peter Schmeichel (praeityje garsus Danijos rinktinės vartininkas – aut. past.), per rungtynes vadina vardu ar pavarde. Tu turi viską įrodyti aikštėje – jei darai viską dėl komandos, jog ji laimėtų, tai priima labai šiltai ir draugiškai. Viena tradicija yra, jog vieną dieną prieš rungtynes puikiai išanalizuojame varžovus.

Galvoji apie profesionalo ateitį „Serie A“ čempionate, ar puoselėji ir kitus lūkesčius? Kurie futbolininkai tau yra autoritetai šiuo metu?

Taip, dabar svajoju apie „Serie A“, bet dar reikia daug darbo norint ten žaisti. Apie kitą čempionatą negalvoju, bet viskas paaiškės ateityje. Kalbant apie Lietuvos nacionalinę rinktinę, ji visada bus manyje ir, kai gausiu kvietimą atvykti, niekada neatsisakysiu ir kovosiu už savo šalį.

Dabar mano autoritetai yra „Sampdoria“ klubo pirmos komandos vartininkai Emiliano Viviano, Cristian Puggioni, Alberto Brignoli ir Samuele Massolo, su kurias turiu galimybę karts nuo karto pasitreniruoti ir iš arti stebėti, kaip galėčiau pasiekti savo tikslą, gauti puikių patarimų.

Arijus Bražinskas

Brazinskas-portretas
Gimtasis miestas: Alytus
Amžius: 16
Pozicija: Vartininkas
Klubas: „Sheffield Wednesday“ (Anglija) 
nuo liepos mėn., dabar – NFA

Arijau, kuo tave sužavėjo futbolas? Kaip pavyko atsispirti vilionėms tapti krepšininku ar tinklininku, turint tokį aukštą ūgį?

Kai buvau šešerių metų, draugas pasiūlė nueiti į futbolo treniruotę Alytaus 1-oje vidurinėje mokykloje, nuo tos treniruotės ir užsikabinau. Buvo pasiūlymų lankyti krepšinį ar rankinį, bet futbolas labiausiai patiko ir žaisdamas jį jaučiau didžiausią malonumą.

Nuo kada nebeišsiskiri su vartininko pirštinėmis? Kokie vartų sargai yra tavo autoritetai?

Iki devynerių metų buvau gynėjas, bet perėjus į kitą komandą treneris Petras Simanavičius pasiūlė tapti vartų sargu, nes turėjau didelį ūgį, ir jis mane matė kaip vartininką. Autoritetai man – Thibaut Courtois, Edwinas van der Saras.

Kokius įspūdžius paliko klubo treniruočių režimas ir Šefildo miesto aplinka? Kas nustebino Anglijoje?

Treniruotės aukšto lygio, žaidėjai individualiai stiprūs visose amžiaus grupėse. Tiek pirmą kartą ten apsilankius lapkričio mėnesį, tiek antrą pora kartų treniravausi su pagrindine komanda. Įspūdžiai liko nerealūs. Sporto bazė beveik miesto viduryje, miestas tvarkingas, bet neteko pabūti jo centre.

Nustebino atviras žmonių bendravimas, žaidėjų profesionalumo lygis, aikščių kokybė.

Iššūkiai, kuriuos pirmiausiai pamėginsi įveikti Anglijoje? Kokių atsiliepimų esi gavęs iš „Sheffield Wednesday“ trenerių?

Labiausiai sieksiu geros komunikacijos su žaidėjais, nes gana sunku žaisti, kada negali kalbėti ir suprasti jų žodžių trumpinimų, ką daryti. Žaidimo tempas ten yra aukštas, dariau treniruotes su 2-3 metais vyresniais iš U-21 komandos ir pagrindine komanda, rungtyniaujančia „Championship“ lygoje (antrasis Anglijos futbolo divizionas – aut. past.).

Klubo treneriai tiki: jei sunkiai dirbsiu, tai nebus mano paskutinė karjeros stotelė. Visada tiki, kad pavyks prasimušti kuo greičiau, o kaip bus – pamatysime artimiausioje ateityje.

Persikelsi į Šefildą liepos mėnesį – kokie tavo tikslai iki tol?

Išlaikyti aukštą lygį moksluose, pakelti anglų žinių bagažą ir padėti NFA komandai rodyti geriausius rezultatus Elitinėje jaunių lygoje.

Tekstas: Robertas Každanas
Nuotraukos: Valdas Knyzelis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Mokyklų sales užplūdo merginų futbolo aistros

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį