Startavęs Italijos futbolo sezonas jau praėjusį savaitgalį pateikė puikų reginį, kuomet titulo gynėjai Turino „Juventus“ 4-3 nukovė vicečempionus „Napoli“. Atotrūkis tarp ekipų mažėja ir aštuonis pastaruosius kartus pirmąją vietą pasiglemžę čempionai susidurs su išaugusia konkurencija. Nauji strategai bei pasikeitę komandų veidai norės nutraukti ilgametį dominavimą, tad pasižvalgykime, kas slypi po revoliucionierių vėliava.
Netipinis treneris čempionams?
Dviem pergalėmis startavęs „Juventus“ titulo gynybą pradėjo be naujojo vairininko Maurizio Sarri – italą užklupo plaučių uždegimas ir prie komandos šis turėtų prisijungti po rinktinių pertraukos.
Italo atvykimas į Turiną žymi naują etapą – „Juventus“ garsėja kaip bet kokia kaina norintis laimėti ir nebūtinai akiai patrauklų futbolą žaidžiantis klubas, tačiau, atrodo, jog laikai keičiasi ir M. Sarri čempionų gretose diegs atakuojantį ir kūrybingą žaidimą. Tuo italas garsėjo dar dirbdamas „Napoli“ komandoje, kuomet tas pats „Juventus“ buvo priremtas prie sienos 2017/18 m. sezone ir titulą laimėjo tik keturių taškų persvara.
Daug perdavimų ir aukštas tempas praėjusį sezoną sunkiai pasiteisino Londone, kur M. Sarri treniravo vietos „Chelsea“ ekipą. Laiko italui trūko, futbolininkai nebūtinai pasižymėjo didžiule pagarba strategui, tad jau po metų šis grįžo į tėvynę. „Juventus“ gretose smėlio laikrodis jau kapsi – pakirtusi liga sujaukė italo planus sezono pradžioje, tad laiko įdiegti norimą žaidimą liko mažiau.
Naujo žaidimo apraiškų pirmuose dviejuose sezono mačuose nė kvapo – komanda be negaluojančio M. Sarri atrodė lyg vis dar būtų treniruojama Massimiliano Allegri – žaidėjų pasirinkimas ir išsidėstymas išliko toks pat.
Visgi vasarą klubas atsinaujino – pasipildė Gianluigi Buffonu, visų medžiotu gynėju Matthijsu De Ligtu, tos pačios pozicijos turku Merihu Demiraliu bei saugais Adrienu Rabiot ir Aaronu Ramsey.
Pridėkime iš nuomos sugrįžusį Gonzalo Higuainą ir mainais už Joao Cancelo iš „Manchester City“ atvykusį gynėją Danilo ir turime labai gausią komandą, dėl kurios nuogąstavo ir pats naujasis strategas.
Rugpjūčio pradžioje italas teigė, jog šeši sudėties futbolininkai turės Čempionų lygą stebėti iš tribūnų, jei iki perėjimų lango pabaigos nepaliks ekipos.
Visgi po ištartų žodžių ledai nepajudėjo – „Juventus“ nepardavė nieko. Kiek anksčiau klubą paliko gynėjas Leonardo Spinazzola ir puolėjas Moise Keanas. Pastarasis nepanoro pratęsti sutarties su italų ekipa, tad „Juventus“ nelaukė kontrakto pabaigos ir išsiuntė šį į Liverpulio „Everton“.
Be abejo, komandą galima girti už įspūdingą sudėtį, tačiau ši atrodo itin perpildyta – septyni centro saugai dalinsis tris pozicijas aikštėje, kuomet visi jie galėtų žaisti startinėje sudėtyje bet kurioje pajėgioje Europos ekipoje.
Maurizio Sarri, mėgstantis disponuoti kukliu skaičiumi žaidėjų, turės uždavinį išlaikyti komandos klimatą geriausioje būklėje. Su ryškiais vardais puikiai tvarkėsi M. Allegri, tačiau šį sezoną ekipoje jų dar daugiau. Visi laimingi nebus.
Pastovumas gali iššauti
Eilę metų už „Juventus“ nugaros likusi „Napoli“ šį sezoną gali pasinaudoti oponentų rizikomis. Kol Maurizio Sarri komandai dalins savas gaires, Carlo Ancelotti antrus metus dirbs pažįstamoje aplinkoje.
Praėjusį sezoną 11 taškų nuo čempionų atsilikęs Neapolio klubas šį kartą atotrūkį sieks sumažinti užsilopęs skyles gynyboje. Centro gynėjų Nikola Maksimovičiaus ir Raulio Albiolio pajėgos buvo menka pagalba senegaliečiui Kalidou Koulibaly, tad ekipa investavo į vieną geriausių Italijos čempionato ramsčių – graiką Kostą Manolą.
Būtent pagalbininkų minėtajam afrikiečiui stygius stabdė „Napoli“ titulo kovoje. Kol pastaraisiais sezonais R. Albiolis ir vartininkas Pepe Reina buvo silpnosios komandos grandys, naujus metus ekipa pasitinka su K. Manolu ir antrą sezoną ekipoje žaisiančiu jaunu italų vartu sargu Alexu Meretu.
Savo mėgstamą išsidėstymą 4-4-2 C. Ancelotti puolime praplės su meksikiečio Hirvingo Lozano ir ispano Fernando Llorente atvykimu. Jau debiutinėse rungtynėse su „Juventus“ buvęs Eindhoveno „PSV“ narys H. Lozano iš koto vertė Turino komandos naujoką M. De Ligtą ir aktyviai dalyvavo naujojo klubo atakose, tad asmeninė pradžia nuteikia geram sezonui.
C. Ancelotti turėtų pradžiuginti praėjusi vasara, kadangi klubas neprarado kertinių žaidėjų, skirtingai nei prieš metus, kuomet išvyko saugai Jorginho ir Marekas Hamšikas. Ryškiausia netektis prieš šį sezoną – dar vieno saugo Amadou Diawara išvykimas į „Roma“ ekipą mainais už K. Manolą. Tačiau „Napoli“ šiuose mainuose, vargu, ar praloš.
Kelis esminius pirkinius atlikęs „Napoli“ šį sezoną ruošiasi kaip reikiant sudrumsti „Juventus“ ramybę viršuje. Pirmoji sezono akistata tarp praėjusio sezono lygos lyderių buvo kupina veiksmo ir įvarčių, tačiau šiek tiek labiau sekėsi minimaliu skirtumu nugalėjusiai Turino ekipai.
Be abejo, titulo kova bus beveik neįmanoma be pagrindinio atakų užbaigėjo Drieso Mertenso dar vieno gero sezono. Belgas per pastaruosius trejus metus „Serie A“ pirmenybėse įmušė 62 įvarčius ir atliko 26 rezultatyvius perdavimus.
Ne ką mažiau svarbus saugų grandyje ekipai bus brazilas Allanas. Aikštės vidurio sergėtojas yra pagrindinis varžovų atakų griovėjas, savo paslaugomis leidžiantis komandos draugams Piotrui Zielinskiui ir Fabianui Ruizui darbuotis puolime ir pradėti atakas. Metų pradžioje ant saugo tinklus buvo užmetusi Paryžiaus „Saint-Germain“ ekipa, tačiau ši pasirinko Idrissa Gueye. Penktam sezonui Neapolyje likęs Allanas teigė, jog nori įsirašyti į klubo istoriją ir laimėti trofėjus. Tiesa, šį sezoną konkurentai beldžiasi ir iš apačios.
Jiems – nereikalingi, mums – lobis
Tarė Milano „Inter“ ir pasikvietė net du „Manchester United“ klajūnus Alexis Sanchezą ir Romelu Lukaku. Sezonas įgavo dar daugiau spalvų.
Jau pasibaigus praėjusiam sezonui ir klubo vairą perėmus Antonio Contei tapo aišku, kad „Inter“ tikslas ir kryptis viena – Italijos čempionų titulas. Galbūt ne šį sezoną, tačiau keleri metai klystkelių jau praeityje – komanda optimizuota ir restartuota naujam gyvenimui.
Klubą po praėjusio sezono palikęs strategas Luciano Spalletti pasižymėjo konfliktais su ekipos žvaigždėmis Radja Nainggolanu, Ivanu Perišičiumi, Mauro Icardi, tačiau A. Conte rado būdą jų išvengti. Visi trys futbolininkai krovėsi lagaminus ir pasuko skirtingomis kryptimis.
Taktiniu išsidėstymu 3-5-2 garsėjantis treneris jau iš anksto žinojo, ko reikia naujoje darbovietėje. Du aukštos klasės centro gynėjus Milaną Škriniarą ir Stefaną de Vrijį turintis klubas pridėjo ir trečią dėlionės dalį – urugvajietį Diego Godiną. Suformuotas triumviratas su Samiro Handanovičiaus užnugariu niekuo nenusileidžia Turino ar Neapolio ekipų pajėgoms.
Po D. Godino atvykimo „Inter“ netruko atnaujinti ir saugų liniją – kūrybingas saugas Stefano Sensi atvyko iš „Sassuolo“ ekipos, taip pat prisijungė ir „Cagliari“ italas Nicolo Barella bei Berlyno „Hertha“ krašto saugas Valentino Lazaro.
Sulipdęs gynybą ir saugų liniją, klubas stigo žiežirbos puolime. Argentinietis Lautaro Martinezas buvo be porininko atakoje ir ekipa pasisuko į minėtajį „Manchester United“ duetą.
Strategas A. Conte trečiuoju bandymu gavo tai, ko norėjo – ir „Juventus“ ir „Chelsea“ gretose darbuodamasis italas domėjosi A. Sanchezo bei R. Lukaku paslaugomis. Laukimas baigėsi.
Belgo startas Italijoje nudžiugino – R. Lukaku pasižymėjo dukart per du mačus. Savo ruožtu A. Sanchezas debiuto dar turės palaukti – pastarajame mače su „Cagliari“ užėmė vietą ant suolo.
Paskutinę perėjimų lango dieną Italijoje vis tik paaiškėjo, jog A. Conte ir kompanija šį sezoną aikštingo elgesio netoleruos – puolėjas M. Icardi nuomos pagrindais išsiųstas į „PSG“.
Taip, ekipa prarado geriausią atakų užbaigėją, tačiau R. Lukaku yra labiau tinkantis į dabartinį „Inter“ paveikslą – gali presinguoti gynėjus ir demonstruoja geresnę darbo etiką aikštėje.
Norimus ginklus gavęs A. Conte dabar šaudys iš visų patrankų. Viršūnėje italas jau ne kartą buvo su „Juventus“ ekipa, tačiau Milane – kur kas stambesnis iššūkis.
Prasidėjęs Italijos sezonas jau patiekė puikų čempionų ir vicečempionų mačą, tačiau tai tik pradžia. Trys klubai šį sezoną yra atitrūkę nuo likusio septynioliktuko ir belieka tik spėlioti, kokia lauks sezono kulminacija.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix