Sausio mėnesį kalbėjomės su Pasaulio ir Europos šiuolaikinės penkiakovės čempionu, Olimpinių žaidynių prizininku Edvinu Krungolcu apie naują posūkį jo karjeroje: jis tapo tarptautinės kategorijos teisėju ir buvo pakviestas teisėjauti į šiemet vyksiančias Rio de Žaneiro Olimpines žaidynes. Praėjo vos pusmetis – ir vėl naujienos! Edvinas atidaro savo vardo fechtavimo klubą Vilniuje. Kalbamės apie naują veiklą.
Edvinai, sužinojome, kad nuo rugsėjo atidarai savo vardo fechtavimo klubą Vilniuje. Esame nustebę – atrodytų nieko nebūtų natūraliau, jei taptum šiuolaikinės penkiakovės treneriu, o čia – fechtavimas. Kodėl?
Atidaryti penkiakovės klubą praktiškai neįmanoma. Sudėtingiausia būtų išspręsti jojimo rungties klausimą. Tai labai bragus ir pretenzingas sportas. Neįsivaizduoju, kaip pavyktų įgyvendinti žirgyno klausimą miesto centre.
Kalbame ne apie savo šiuolaikinės penkiakovės klubą, o tapimą šiuolaikinės penkiakovės treneriu. Kodėl ne šiuolaikinė penkiakovė?
Nutariau pradėti nuo vienos – mano mėgstamiausios – rungties. Taip man šiuo metu atrodo išmintingiau. Tačiau neatmetu galimybės ateityje tapti ir šiuolaikinės penkiakovės treneriu.
Fechtavimo rungtį pasirinkau ne tik dėl to, kad ji man labiausiai patinka, bet dar ir dėl to, kad būtent šioje rungtyje esu labiausiai patyręs ir ta patirtimi trokštu pasidalinti su kitais. Šis sportas puikiai pritaikomas visiems, o svarbiausia – tai nauja ir įtraukianti alternatyva norintiems sportuoti ir pasigendantiems netradicinių būdų.
Kuo tavo fechtavimo klubas skirsis nuo kitų Lietuvos fechtavimo klubų?
Mes siūlysime ne tik sportą, bet ir pramogą, judėjimo džiaugsmą, bendravimą. Tai bus labiau socializavimosi projektas nei sporto klubas. Mūsų tikslas – emocijos, sveikata ir geras laikas bet kurio amžiaus žmonėms. Kviečiame tuos asmenis, kurie myli sportą ir judesį, kurie nori pakeisti save ir savo judėjimo rutiną. Dabar labai populiarus bėgimas, tačiau jis tikrai nėra toks dinamiškas kaip fechtavimas. Be to, fechtuojantis nebūni vienas – visada esi labai arti varžovo, o tai dar labiau įkvėpia.
Ar treniruosi vienas, ar su kolegomis?
Šiuo metu esame dviese – aš ir mano kolegė trenerė Aurelija.
Kokias mokinių grupes rinksi?
Kontingentas yra ivairus – nuo septynmečių iki senjorų. Grupes, žinoma, sudarinėsime ne tik pagal amžių, bet ir pagal sportinį pasirengimą.
Girdėjome, kad ketini suburti Mykolo Romerio universiteto jaunuolių fechtavimo komandą. Ar gali papasakoti plačiau?
Pats baigiau šį universitetą ir sportuodavau tokioje komandoje. Labai norėčiau atgaivinti tradicijas. Taigi, tikslas yra suburti ambicingus studentus į konkurencingą komandą, kuri galėtų deramai viešinti universiteto vardą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.
Jei žmogus imtų svarstyti užsiimti fechtavimu, kokie šios sporto šakos teikiami privalumai, tavo manymu, padėtų jam priimti teigiamą sprendimą?
Fechtavimas yra universalus sportas. Tai ne tik fizinis darbas, bet ir mąstymas – kaip šachmatai. Fechtuojantis būtina apgalvoti kelis žingsnius ir kombinacijas į priekį. Tik taip galėsi nugalėti priešininką. Būtent tai mane labiausiai ir žavi. Jei kalbėtume apie fizinę veiklą – fechtavimasis gerina širdies darbą ir raumenų tonusą. Fechtuojantis išsiskiria endorfinai, vadinamieji laimės hormonai. Krūvis kojoms ir specifinė laikysena ilgainiui ištiesina žmogų. Fechtuotojai turi tobulus siluetus. Iš tiesų, tų privalumų yra labai labai daug.
Kokių sportinių ir asmeninių savybių reikia norint užsiimti fechtavimu?
Ko gero svarbiausia savybė – užsispyrimas. Rankų ilgis ar ūgis ne tiek svarbūs. Jei yra užsispyrimas, yra ir rezultatas.
Ačiū už pokalbį.
Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/EdvinoKrungolcofechtavimoklubas/
Tekstas: Sportland Magazine
Nuotrauka: Algio Kriščiūno