Artėjantį antradienį startuosiantis UEFA Čempionų lygos turnyras į Europos futbolo stadionus grįžta neatpažįstamai pasikeitęs.
Praėjusį sezoną taurę į viršų kėlę Madrido „Real“ futbolininkai pažymėjo eros pabaigą stipriausiame futbolo klubiniame turnyre, kuris nuo šio sezono taps viena didele lyga, po skėčiu priglausiančia net 36-ias komandas, keturiomis daugiau negu anksčiau.
Turnyrą pradėdavusio grupių etapo, suskirstydavusio komandas į aštuonis ketvertus, nebeliko – nuo šiol klubai rikiuosis vienoje bendroje lentelėje ir pirmame etape sužais po aštuonerias rungtynes.
Kiekvienai ekipai burtai jau lėmė po du varžovus iš keturių skirtingų krepšelių, suskirstytų pagal komandų UEFA koeficientus – komandos sužais po aštuonis mačus su aštuoniais skirtingais varžovais, keturis namuose ir keturis išvykoje.
Naujo formato prasmė
Naują formatą pristačiusi UEFA siekia jau ankstyvojoje turnyro stadijoje pagausinti favoritų susidūrimus.
Štai burtai jau pirmame etape lėmė tokias akistatas kaip Barcelona – Miuncheno „Bayern, „Liverpool“ – Madrido „Real“, „Juventus“ – „Manchester City“ bei „Bayern“ – Paryžiaus „Saint-Germain“.
Ekipos, sužaidusios po du mačus su varžovais iš kiekvieno krepšelio, po aštuonių akistatų išsirikiuos bendroje lentelėje, kur pirmi aštuoni klubai keliaus tiesiai į aštuntfinalį, o 9-24 vietas užėmusios komandos susirungs papildomame atkrintamųjų etape dėl dar aštuonių bilietų tolyn.
Po papildomo atkrintamųjų etapo, turnyras sugrįš į sirgaliams jau įprastą aštuntfinalį, kur klubai porose per du mačus (išvykoje ir namie) aiškinsis santykius dėl bilieto į kitą etapą.
Jei ankstesnio Čempionų lygos formato grupių etape trečiąsias vietas užėmę klubai pelnydavo bilietą į Europos lygą, tai naujame formate šanso atsigriebti po pirmojo etapo komandos nebeturės – nepatekus į atkrintamąsias, Čempionų lygos klubų sezonas Europoje baigsis.
Tokie pat pokyčiai palietė ir Europos lygą, ir Konferencijų lygą – turnyrai taip pat startuos lygos principu bei priims po 36 ekipas.
Įprasti favoritai
Praėjusį sezoną turnyre triumfavę Madrido „Real“ pakeliui iš kovos išmetė „Manchester City“ futbolininkus – jei žvelgtume į komandų pajėgumą popieriuje, didžiausius šansus iškovoti titulą ir vėl turi šie du klubai.
Po pergalingų metų į sudėtį pridėję Kylianą Mbappe, Madrido futbolininkai savo auksinį automobilį nudažė dar vienu sluoksniu. Savo ruožtu „Man City“ susigrąžino patikimą saugą Ilkay Gundoganą, prieš metus su klubu nuskynusį visus tris pagrindinius trofėjus.
Anglijos „Premier“ lygos grandai Londono „Arsenal“ ir „Liverpool“ į sezoną Europoje taip pat žengs vedini aukščiausių tikslų – pastarieji turnyre triumfavo 2019 m., o Londono ekipa finale žaidė tik sykį, 2006 m.
Ne pačius geriausius laikus išgyvenantys Europos galiūnai Miuncheno „Bayern“, „Barcelona“ ir Paryžiaus „Saint-Germain“ taip pat bus verti dėmesio ir su atnaujintomis sudėtimis sieks pademonstruoti, kad praeities nesėkmės jau giliai užmarštyje.
Naujokų būrys
Galiausiai, artėjančią Čempionų lygos kampaniją papuoš gausus debiutantų būrys – pirmą sykį turnyre žais Birmingemo „Aston Villa“, „Brest“, „Girona“, „Bologna“ ir Bratislavos „Slovan“ klubai.
Didžiausius šansus patriukšmauti turi praėjusį sezoną ketvirta Anglijoje finišavusi „Villa“. Vedina Europos turnyrų eksperto Unai Emery, ekipa turi solidžią sudėtį, kurioje netrūksta pirmo ryškumo žvaigždžių, tokių kaip puolėjas Ollie Watkinsas ar vartininkas Emiliano Martinezas.
Prieš debiutinį sezoną gerokai nukraujavo tiek „Bologna“, tiek „Girona“ ekipos – italai prarado trenerį Thiago Motta, pasukusį į Turino „Juventus“, bei kertinius futbolininkus Riccardo Calafiori ir Joshua Zirkzee.
Savo ruožtu „Girona“ gretose nebeliko praėjusį sezoną Ispanijos čempionate triukšmavusio puolėjo Artemo Dovbyko.
Turnyre ne naujokai, tačiau atskiro paminėjimo nusipelnė ir Lėverkuzeno „Bayer“ futbolininkai, praėjusį sezoną Vokietijoje baigę nepralaimėję.
Xabi Alonso kariauna per vasarą išlaikė visą sudėties branduolį ir bus kietu riešutu visiems favoritams, nors jau spėjo patirtį pirmąją sezono nesėkmę „Bundesligoje“.
Pirmasis Čempionų lygos etapas truks ilgiau negu įprastai – aštuoni turai išsidrieks per keturis mėnesius ir finišuos sausio pabaigoje.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix