Šeštadienį Trail bėgimo entuziastų laukia jaudinantis naktinis bėgimas Varnikų mišku Trakų rajone. Įvairiausi maratonai šiuo metu Lietuvoje išgyvena pakilimą, tačiau bėgimas apsnigtais miško takeliais naktį – tikra egzotika. Kas tai yra Trail bėgimas ir kuo jis patraukė, pasakoja vilnietis Gvidas Rūkas, įmonės „Tengris“, organizuojančios ištvermės sporto renginius, įkūrėjas.
Kada ir kaip atradote Trail bėgimą?
Dar mokantis mokykloje, o vėliau – ir universitete, teko dalyvauti kroso bėgimo varžybose. Ilgainiui šie bėgimai tapo nebepopuliarūs, tačiau aš norėjau juos atgaivinti. 2013 m. pradėjome planuoti ir vykdyti Vilniaus parkų krosų taurės varžybas. Dauguma nustebo, kad Vilniuje, be Vingio parko, yra ir daugiau nuostabių parkų. Diskusijų su sportininkais, dalyvavusiais Trail bėgimuose užsienyje, metu kilo mintis pabandyti pristatyti šiuos bėgimus ir Lietuvos sporto visuomenei, nepamirštant ir mūsų puikios gamtos. Taip šalia Vilniaus parkų krosų taurės varžybų atsirado ir Lietuvos Trail bėgimo taurės varžybos.
Kas tai yra Trail bėgimas? Kuo jis išskirtinis tarp kitų bėgimo rūšių?
Trail running – tai bėgimas miško keliais, takais, pievomis, bekele. Pagrindinis reikalavimas, kad trasoje nebūtų daugiau kaip 20% bėgimo plentu.
Kaip Jums sekėsi juo sudominti mūsų tautiečius? Ir kaip jis jiems patinka?
2013 m. organizavome pirmą Trail bėgimą. 2016 m. įstojome į tarptautinę Trail bėgimo asociaciją I-TRA. Tais pačiais metais sertifikavome bėgimo Kernavė-Vilnius ilgiausią trasą. Na o šiemet papildomai sertifikavome ir 42 km trasą. Ši bėgimo rūšis vis labiau populiarėja tarp žmonių, mėgstančių aktyvų poilsį. Aišku, mums dar sunku lygintis net ir su kaimynais latviais, bet tikiu, kad ne už kalnų ta diena, kai mes juos lenksime, tuo labiau, kad turime vieną iš stipriausių pasaulyje Trail bėgikų – Gediminą Grinių.
Papasakokite apie tai, kaip turėtų būti pasiruošęs Trail bėgimo dalyvis?
Trail bėgimas yra viena iš kroso rūšių, todėl šiose varžybose gali dalyvauti visi mėgstantys bėgimą, bet trasas derėtų rinktis pagal savo pajėgumą. Bėgančių ilgas trasa organizatoriai reikalauja su savimi kuprinėje turėti tam tikrus daiktus ir jei nors vieno iš jų trūksta, startuoti neleidžiama.
Lietuvos Trail bėgimo taurės varžybos susideda iš 12 etapų. Kodėl pasirinktas būtent toks formatas?
2014 m. Trail bėgimo taurės įskaitą sudarė 6 etapai. Pamatę, kad bėgimai yra populiarūs, 2015 m. nutarėme vykdyti po vieną bėgimą kiekvieną mėnesį. Šiemet bus aštuoni etapai – atsisakėme kai kurių mažiau populiarių, ne tokių įdomių bėgimų.
Sausio 28-ąją planuojate naktinį Trail bėgimą Trakų rajone. Kokios trasos ir kokių iššūkių gali tikėtis jo dalyviai?
Taip, šeštadienį įvyks pirmas šių metų Lietuvos Trail bėgimo taurės etapas – naktinis bėgimas Varnikų miške, Trakų raj. Pasaulinėje praktikoje dauguma Trail bėgimų yra ilgi ir trunka dešimtimis valandų, todėl jie prasideda naktį ir jau įdienojus ar vakarop dalyviai finišuoja. Mūsų naktinis bėgimas – kaip pasiruošimas tokiems bėgimams. Pagal savo pajėgumą sportininkai galės pasirinkti vieną iš trasų: 5 km, 10 km ar 20 km. Bėgimas naktį visada suteikia papildomų emocijų, o bėgimas žiemą – ypatingai. Bėgsime miško takeliais, taip pat ir pažintiniu taku. Miške šiuo metu daug sniego, todėl teks įveikti pakankamai slidžias įkalnes ir nuokalnes. Keletoje vietų teks bėgti užšalusio ežero ledu. Dalyviams būtina turėti prožektorių, geriausia – tvirtinamą ant galvos, su naujomis baterijomis. Patartina bėgti su specialiai Trail bėgimui skirtais bateliais (su vinukais ar be jų). Trasa bus pažymėta šviesą atspindinčiomis nuorodomis, todėl ji gerai matysis ir pasiklysti tikrai niekas neturėtų. Bet jeigu nedrąsu, siūlome bėgti su draugais.
Kuris sunkiausias iš etapų ir kodėl?
Sunkiausias ir įdomiausias yra bėgimas iš Kernavės į Vilnių. Tai ilgiausias Trail bėgimas Lietuvoje, kuris siekia 82 km. Dalyviai, kol pasiekia finišą Vingio parke, turi sukilti į 1600 m aukštį. Bėgama nuostabiomis Neries upės pakrantėmis, kylama į visus piliakalnius. Trasa yra labai įvairi, neleidžianti nuobodžiauti. Nemažiau išbandymų ir nuostabių akimirkų patiria ir bėgantys perpus trumpesnę distanciją – 42 km. Abi šios trasos yra sertifikuotos ir jas sėkmingai įveikę sportininkai gauna reitinginius taškus, suteikiančius teisę startuoti ir kituose ypač populiariuose Trail bėgimuose pasaulyje.
Ačiū už pokalbį.
Akimirkos iš ankstesnių Trail bėgimų
Tekstas: Karinos Sėrikovos
Donato Lazausko ir asmeninio G.Rūko albumo nuotraukos