„Jūs – žaidžiate“. Tai toks europinis mažojo (mini) futbolo šūkis vienija beveik 1 mln. futbolo mėgėjų, žaidžiančių šį dinamišką ir patrauklų žaidimą.
Mažasis futbolas apima platų spektrą žaidimo formatų – pradedant 5×5 ir baigiant 8×8. Mažojo futbolo nereikėtų painioti su salės ar pliažo futbolu, nors žinoma, jie labai giminingi.
Mažasis futbolas turi savąsias žaidimo taisykles: negalimi „padkatai“, žaidžiama be nuošalių, kamuoliui palikus galinę liniją vartininkas įveda kamuolį koja ir t.t.
Lietuvoje šis sportas sparčiai populiarėja, daugėja komandų, stiprėja klubai ir rinktinė. Lietuviai jau beveik dešimtmetį nuolat dalyvauja tarptautiniuose „Socca“ čempionatuose.
Apie mažojo futbolo ypatybes ir jo patrauklumą „Sportlandmagazine.lt“ pakalbino Lietuvos mažojo futbolo asociacijos rinktinės ir projektų vadovą Tomą Butkų.
Kaip susidomėjote mažuoju futbolu ir kokios jo ypatybės?
Tiek vaikystėje su draugais, tiek mokykloje su klasiokais per fizinio lavinimo pamokas žaisdavome futbolą arba 7 prieš 7, arba 8 prieš 8 ir niekada – 11 prieš 11. Tik tada nevadindavome to mažuoju futbolu. Studijų metais Kaune su draugais dalyvaudavome miesto pirmenybėse, kur irgi žaisdavome 7×7. Tuo tarpu Vilniuje jau pradėjau pats organizuoti turnyrus.
Sąvoka mažasis futbolas arba mini futbolas pradėta vartoti apie 2012 metus, kai sužinojau apie Europos mini futbolo federaciją, kuri pakvietė tapti jos nariais.
Įdomumas žaidžiant yra tas, kad čia labai daug veiksmo ir nuolat esi judesyje. Net jei nelaikai savęs geru žaidėju, mažajame futbole tu tikrai daug kartų būsi su kamuoliu, čia nėra aiškios ribos tarp gynėjų ir puolėjų, visi ginasi, visi puola. Būtent dėl tokio veiksmo ir intensyvumo, žaidimą taip pat įdomu žiūrėti. Būna ir nemažai įvarčių, o kartais per minutę ar dvi, viskas gali pasikeisti. Net ir pirmaujant 3:0, niekada negali atsipalaiduoti ir kova bei intriga išlieka iki pat rungtynių pabaigos.
Dar vienas privalumas, kad stadioną galima pastatyti labai gražiose vietose, pvz., centrinėse miesto aikštėse ar paplūdimyje.
Kokie pagrindiniai skirtumai lyginant su didžiuoju futbolu?
Pagrindiniai aiškiai matomi skirtumai – aikštės dydis, mažesnis žaidėjų skaičius ir mažesni vartai. Iš taisyklių – tai, kad nėra nuošalių ir neribojami keitimai, žaidėjai gali bet kada pasikeisti ir vėl grįžti žaisti. Toliau viskas panašu kaip ir didžiajame futbole. Žaidžiama ant žolės arba dirbtinės žolės, su tokiu pačiu kamuoliu.
Šiemet Čempionų lygoje dalyvaus trys klubai. Kas lemia tokias galimybes ir ar tikrai turime tiek daug stiprių komandų?
Tikrasis pajėgumas pasimatys jau pasibaigus Čempionų lygai, pamačius, kokias vietas užims komandos.
Turime labai aiškų sportinį principą, kad į Čempionų lyga vykti teisę iškovoja Lietuvos mažojo futbolo čempionai, taurės laimėtojai arba komanda gali gauti vardinį kvietimą, bet vis tiek svarbus sportinis rezultatas.
„Klaipėda City“ yra 2021 m. Lietuvos čempionai, FK „Arsenalas“ laimėjo 2022 m. Lietuvos taurę, o „Hegelmann minifootball“ gavo kvietimą kaip 2021 m. Lietuvos vicečempionai.
Ar mažąjį futbolą žaidžia tik mėgėjai?
Žaidžia tik mėgėjai arba buvę profesionalai. Pvz., Mini futbolo lygoje Vilniuje žaidžia buvę profesionalūs futbolininkai Darvydas Šernas, Valentinas Baranovskis, seniau rungtyniavo Ramūnas Radavičius.
Bent Lietuvoje visi žaidėjai žaidžia tiek didžiajame futbole, tiek mažajame. Vienetai, kurie nežaidžia didžiajame. Panašiai turėtų būti ir kitose šalyse ir grynai profesionalų žaidėjų tikrai nėra, kaip yra salės futbole ar paplūdimio futbole.
Koks yra Lietuvos rinktinės lygis Europoje/pasaulyje? Kokius tikslus keliate jai?
Tarptautiniuose turnyruose dalyvaujame nuo 2013 metų. Labai didelių pergalių neiškovojome, o 2019 metais debiutavome pasaulio čempionate, kur tarp 40 dalyvių patekome į „Top-16“ etapą. Kitaip tariant, išėjome iš grupės, o aštuntfinalyje pralaimėjome anglams. Toks pasirodymas lėmė, kad reitinge esame 20 vietoje.
Tai iš esmės ir atspindi mūsų pajėgumą, esame stiprūs vidutiniokai. Sau šiemet irgi keliame tikslą išeiti iš grupių etapo, o ateityje – išlaikyti komandos branduolį, pastiprinti vienu kitu žaidėju ir su ta pačia komanda po kelių metų jau pakovoti ir dėl aukštesnių vietų.
2023 m. čempionatas vyks Vokietijoje, 2024 m. – Lenkijoje. Tad noras yra, kad 2024 metais būtų tas pats branduolys komandos, koks yra dabar. Taigi, komanda būtų jau ir susicementavusi, ir susižaidusi.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: LMFA