Pastarąją savaitę futbolo pasaulis laikė užgniaužęs kvapą – net 21 metus „Barcelonoje“ praleidęs Lionelis Messi paskelbė paliekantis Kataloniją ir sukirto rankomis su Paryžiaus „Saint-Germain“ klubu. Argentinietis užvertė puslapį futbolo istorijoje ir užkrovė spaudimo ir buvusiems, ir būsimiems darbdaviams. Barselona vis dar turi išsikuopti skolas, o PSG privalo laimėti viską – kito kelio tiesiog nėra.
Vos prieš savaitę atrodė, jog ilgą laiką spinduliavęs noru likti Katalonijoje, L. Messi savo planus išpildys ir pasirašys naują kontraktą su „Barcelona“.
Tačiau praėjusį penktadienį viltis galutinai mirė – ją, bent jau klubo prezidento Joano Laportos tikinimu, nužudė „La Ligos“ vadovų sprendimas – pasirašydama naują kontraktą su argentiniečiu, „Barca“ pažeistų lygos nustatytą algų kepurę.
Kelis mėnesius trukusios derybos taip nutrūko be rezultato. Tačiau netrukus L. Messi ašaras nušluostė Paryžiaus „Saint-Germain“ mesta nosinaitė.
Net negalima teigti, jog argentinietis ieškojo naujo klubo. PSG strimgalviais žingsniais patys gavo, tai, ko užsigeidė, ir jau po keturių dienų, antradienį, vienas geriausių visų laikų futbolininkų matavosi tamsiai mėlynus marškinėlius „Parc des Princes“ stadiono centre.
L. Messi atvykimas į Paryžių sutraukė ir sutrauks dar neregėtą ažiotažą, tačiau dabar ir visų lūkesčiai PSG ekipai, jei dar nebuvo aukščiausi, išaugs iki kritinio taško.
Stambią žuvį nešti sunku
PSG Lionelį Messi nugvelbė itin tinkamu metu – kol likę planetos klubai dursto galą su galu pandemijai kaišant pagalius į ratus, ekipa pasinaudojo nuolankiu UEFA požiūriu į Europos komandų išlaidas.
Sąžiningo finansinio žaidimo (ang. Financial Fair Play) taisyklės kaip tik šią vasarą atlaisvėjo dėl pandemijos. Tai reiškia, jog klubai galėjo šį tarpsezonį išleisti daugiau negu siekia jų pajamos ir išvengti UEFA nuobaudų.
Todėl ir tokia agresyvi paryžiečių strategija yra šią vasarą. Vieną geriausių perėjimų langų futbolo istorijoje fiksuojantys prancūzai nemokamai pasikvietė ir Gianluigi Donnarumma, ir Sergio Ramosą, ir Georginio Wijnaldumą, ir L. Messi. Taip pat už daugiau nei 60 mln. eurų pridėjo ir Achrafą Hakimi.
Kataro finansuojamas klubas sužaidė kaip iš natų už aikštės ribų ir galima tik pagirti ekipos sporto direktorių Leonardo.
Tačiau dabar, įsigijus visas šias stambias žuvis, susistyguoti bus privalu ir futbolo aikštėje.
Nors L. Messi atvyksta į ne tiek fizišku ir intensyviu žaidimu paremtą futbolo lygą ir čia jo nelauks lygiaverčiai varžovai, spaudimas nuo to tik didėja ir žaidėjui, ir klubui.
Taip, PSG neišleido kosminių sumų už žaidėjų perėjimus, tačiau patys vardai ir jiems mokami atlyginimai pandemijos fone įpareigoja ekipą ne tik didele persvara susigrąžinti Prancūzijos čempionų titulą, bet ir pagaliau visus nublokšti UEFA Čempionų lygoje.
Turint visapusiškai stiprią komandą su L. Messi, Kyliano Mbappe, Neymaro ir Angelio Di Marios ketvertu kito kelio tiesiog nėra.
Atidirbus savo darbą klubo galvoms, dabar metas pasireikšti strategui Mauricio Pochettino. Iš to paties Argentinos miesto Rosario kaip ir L. Messi kilęs vairininkas, nors ir talentingas, nėra užprogramuotas laimėtojas, bent jau toks nebuvo savo trenerio karjeroje iki šiol.
Su Londono „Tottenham“ iki trofėjų kasmet jam pritrūkdavo sprindžio ar dviejų, o Paryžiuje praėjusiais metais taip pat nelydėjo sėkmė ir šis iškovojo vos vieną ir kol kas vienintelį karjeroje titulą – šalies taurę.
Tačiau argentinietis dabar disponuoja medžiaga, galinčia laimėti viską. Belieka ją sulipdyti ir iš savo futbolininkų pagauti nugalėtojų mentalitetą. Žaidėjams jo tikrai netrūksta.
Ispanų rūpesčių virtinė
Žinoma, jei tie žaidėjai nesudaro dabartinės „Barcelonos“ ekipos. Nustekenta ir skolose paskendusi komanda pastaruosius kelerius metus tiesiog egzistuoja – jokių ambicingų tikslų ar protingų veiksmų perėjimų rinkoje ir toliau draskomas komandos veidas.
Senoji „Barcos“ karta nueina su ne itin solidžiais rezultatais ir skaudžiais išsiskyrimais. Iš ekipos, 2015-aisiais kėlusios Čempionų lygos trofėjų aukštyn, neliko praktiškai nieko.
Kadenciją pabaigusio prezidento Josepo Maria Bartomeu nusmukdytas klubas teikė neadekvačius kontraktus ir sumas už futbolininkus ir atėjo iki taško, kuriame negalėjo išsaugoti savo istorijos dalies L. Messio.
Klubą šiuo metu gaubia milijardą eurų viršijančios skolos, o algų biudžetą katalonai vis dar turi karpyti tam, jog sutilptų po Ispanijos lygos finansinių nuostatų skėčiu.
Todėl bent jau artimiausius metus ieškoti pamainos L. Messiui tiesiog nebus iš ko. Tačiau ir pastarųjų metų strategija tinkamo pakaitalo nežada – klubas švaistė šimtamilijonines sumas ant Philippe Coutinho, Ousmane Dembele ir Antoine‘o Griezmanno.
L. Messi išvykimas kirs ir per patį klubo prestižą ir gali būti sudėtinga pritraukti naujus rėmėjus, jei rezultatai ir vėl bus tik vidutiniai. Prezidentas J. Laporta kartą teigė, jog vien pats L. Messi klubui pritraukdavo trečdalį pajamų ir sunku įsivaizduoti kitą futbolininką šioje rolėje.
Juo netaps ir šios vasaros naujokai Sergio Aguero ar Memphis Depay, kurie dar net negali apsivilkti „Barcelonos“ marškinėlių oficialiose rungtynėse – klubas algų biudžeto vis dar neapkarpė užtektinai, kad galėtų įregistruoti naujus pirkinius.
Sulig L. Messi išvykimu katalonų vasaros darbai nesibaigs, jiems dar reikia atsikratyti keliais futbolininkais, tačiau misija sudėtinga –„Barcelonoje“ didelius atlyginimus gaunantys žaidėjai, vargu, ar pasirengę veržtis diržus svetur.
O garsių vardų Ispanijoje šį tarpsezonį nubyrėjo išties. Nereikia net L. Messio – neliko ir S. Ramoso, ir Raphaelio Varane‘o.
Pati „La Liga“, uždraudusi „Barcelonai“ sudaryti kontraktą su argentiniečiu, kito pasirinkimo neturėjo ir šovė sau į kojas. Išvykus L. Messi susidomėjimas Ispanijos pirmenybėmis kris, o tuomet kris ir pelnas.
„La Ligos“ ekipos pelno nuosmukį jau pajautė šią vasarą – itin kukliame perėjimų lange klubams daugiau nei 10 mln. eurų kainavo vos trys futbolininkai – Madrido „Atletico“ saugas Rodrigo de Paulas ir „Villarreal“ naujokai Juanas Foythas ir Boulaye Dia.
Akivaizdu, jog lygai po L. Messi išvykimo reikės naujų ryškių vardų, tačiau ne šį tarpsezonį – diržus veržiasi ir „Barcelona“, ir Madrido „Real“, ir likę 18 klubų.
Likęs futbolo pasaulis
Nepaisant skirtumų finansinėje situacijoje ar komandų pajėgume, vis tik vienas aspektas šį sezoną suvienys visas Europos ekipas – noras nugalėti Paryžiaus „Saint-Germain“.
Su L. Messi atvykimu į Paryžių ne Čempionų lygos nugalėtojai Londono „Chelsea“ yra ta ekipa, kurią žūtbūt parklupdyti sieks visi ir kurios pasirodymus narstys po kaulelį.
Su ryškių vardų būriu Paryžiaus ekipa yra ir taikinys, ir išankstinė favoritė triumfuoti visuose turnyruose, o lygiaverčių varžovų ant popieriaus – vos keli.
Tai Miuncheno „Bayern“ ir trijulė iš Anglijos: „Chelsea“, „Manchester City“ ir sveika „Liverpool“ sudėtis.
Jei ne Milano „San Siro“ stadione atsidariusi išparduotuvė, galbūt kalbėtume ir apie „Inter“ vaidmenį šioje pajėgiausiųjų grupelėje, tačiau ekipoje neliko trijų jos kertinių vardų.
O vieną jų nugvelbusi Paryžiaus ekipa vasarą triumfuoja. Belieka tik triumfas pavasarį.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix