Lietuvos teniso padangėje vis ryškiau spindi Edo Butvilo pavardė. Praėjusiais metais prestižinio Vimbldono jaunių turnyro dvejetų čempionu tapęs lietuvis šiemet ITF 18-mečių reitinge buvo pakilęs į 7-ąją poziciją.
Jaunių tenise tokias aukštumas iš lietuvių buvo pasiekęs tik Ričardas Berankis.
Klaipėdietis E. Butvilas su tenisu susipažino labai jauname amžiuje, mat jo tėtis Tomas Butvilas – šio sporto treneris. Natūralu, kad Edas greitai užsikrėtė šio sporto virusu ir su juo susiejo savo ateitį.
„Mes Edo nevedėme į darželį, todėl aš jį nuo mažens atsiveždavau į teniso aikštynus. Iš pradžių galvojome, jog svarbiausia yra tai, kad jis pabūtų, pažaistų su kitais vaikais, bet sūnus nuolat prašydavo dar ir dar. Taip atsitikdavo, kad atvažiuodavome į aikštyną kelioms valandoms, o pasilikdavome ten visą dieną“, – „Sportlandmagazine.lt“ sakė T. Butvilas.
Pasak trenerio, kai E. Butvilas kiek paaugo, jį išvaryti iš aikštelės tapo dar sunkiau. Atkaklus darbas atvėrė kelius į įvairias varžybas ir tuo pačiu – į pirmąsias pergales.
„Viskas vyko palaipsniui. Daug sportavome, pradėjome dalyvauti įvairiuose turnyruose, Lietuvos čempionatuose. Apetitas kilo beaugant. Pergalė sekė pergalę, vėliau išvykoje į Europą laimėjome porą turnyrų ir tenisininkas „užsivedė“. Atsirado noras žaisti dar ir dar“, – pasakojo T. Butvilas.
Daugiausiai Lietuvos tenisininkų išugdo Šiauliai ir Vilnius, kur yra sporto mokyklos ir didžiausios teniso bazės. E. Butvilas sugebėjo savo talentą atskleisti ir mažiau teniso tradicijų turinčiame uostamiestyje.
„Žinoma, kad neturėjome tokių sąlygų kaip Vilnius ar Šiauliai, bet mes niekada nesiskųsdavome. Tiesiog daug dirbome ir palaipsniui tobulėjome. Neslėpsiu, norėjome didesnio palaikymo iš miesto, bet tuo metu tokia buvo realybė. Visgi atsirado vieni draugai, kiti ir taip galėjome toliau sportuoti“, – teigė treneris.
T. Butvilas jau daug metų dirba su jaunais klaipėdiečiais. Specialistas sako, jog Edo talentas pasimatė gana anksti.
„Jis buvo kitoks. Aikštelėje jis nebuvo toks greitas ar šoklus kaip kiti, bet jis daugiau žaisdavo galva. Žaidimo metu jis mokėdavo priimti teisingus sprendimus. Svarbiausia, kad jis visą laiką labai norėdavo laimėti. Jis galėdavo sportuoti nuo ryto iki vakaro, kad tik pasiektų norimą rezultatą“, – teigė T. Butvilas.
Šiuo metu E. Butvilas yra trumpam atvykęs į Lietuvą, bet jo treniruočių bazė yra Alikantės regione Ispanijoje.
„Ispanija yra palanki dėl gerų oro sąlygų. Jis nuolat gali žaisti lauke, tiek ant grunto, tiek ant kietos dangos (hard). Taip pat vieta yra labai gera, nes aplinkui vyksta daug turnyrų. Sėdi į automobilį ir 300-400 km spinduliu visada bus koks nors turnyras. Taip pat ten yra daug gero sparingo – skirtingo lygio. Kuo daugiau yra žaidžiama su skirtingais žaidėjais, tuo automatiškai kyla paties lygis“, – pasakojo T. Butvilas.
Į tą pačią akademiją nuolat atvyksta sportuoti ATP 200-uko ar 300-uko žaidėjai. Čia yra treniravęsis ir ispanas Roberto Bautista-Agutas, kuris pasaulio reitinge buvo pakilęs į aštuntąją poziciją.
Kiekvienam teniso žaidėjui vienas svarbiausių karjeros etapų būna perėjimas iš jaunių į suaugusių tenisą. Artimiausiu metu šį etapą teks iškęsti ir E. Butvilui. Jo pirmasis treneris ir tėtis turi du svarbiausius palinkėjimus.
„Palinkėčiau kantrybės ir šaltakraujiškumo. Jaunių tenise tu gali blogai žaisdamas laimėti. Priešininkas gali nepasinaudoti tavo klaidom ir pralaimėti vieną, kitą geimą, todėl dažnai gali grįžti į kovą. Vyrų tenise blogai žaisti negali. Padarysi klaidą ir tau niekas nebeleis pasitaisyti. Toks būtų pagrindinis dalykas“, – pokalbį užbaigė T. Butvilas.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: iš asmeninio archyvo