Prieš dvejus metus Lietuvos lengvosios atletikos rinktinė dramatiškai, vos per 0,5 taško, išsikovojo teisę varžytis elitiniame Europos komandinio čempionato divizione. Šiais metais Lietuvos sportininkai pajuto elito jėgą – Madride (Ispanija) lietuviams teko tenkintis asmeniniais ir šalies rekordais. Bendroje šalių įskaitoje prilygti Europos grandams nepavyko.
Nuo pirmosios čempionato dienos Lietuvos lengvosios atletikos rinktinė buvo autsaiderė. Iš viso per keturias dienas lietuviai surinko 178,5 taško. Tai gerokai mažiau nei pas artimiausius varžovus – taip pat su Europos elitu atsisveikinusius suomius (220,5 tšk.) ir ukrainiečius (231 tšk.).
Pirmąsias tris vietas čempionate užėmė Italija (431.5), Lenkija (405.5) ir Vokietija (397).
Šiose varžybose kiekvienos šalies lengvaatlečiai varžosi visose rungtyse. Lietuviai viešai komunikavo, kad tikisi išsilaikyti elite, tačiau tai buvo beveik neįmanoma. Galima pastebėti, kad ne visi Lietuvos lyderiai pasiekė maksimalius rezultatus, o jaunesniems sportininkams net ir geriausi sezono rezultatai neleido prilygti elitiniams Europos lengvaatlečiams.
Dėl to sugrįžimas į antrą divizioną yra natūralus šios Lietuvos lengvosios atletikos kartos žingsnis. Patobulėjus bei surinkus geriausią sudėtį, po dvejų metų vėl bus galima siekti sugrįžimo į elitą. Būtent taip po savo pasirodymo Madride kalbėjo patyręs Lietuvos disko metikas Andrius Gudžius.
Pozityviausiai nuteikianti statistika – net 19 pasiektų arba pakartotų geriausių Lietuvos sezono rezultatų. Šeši lietuviai pasiekė savo asmeninius rekordus, o viena iš jų – Rugilė Miklyčiūtė užfiksavo naują šalies rekordą.

Ji šuolių su kartimi rungtyje peršoko kartelę, iškeltą į 4 m 30 cm aukštį ir ankstesnį šalies rekordą pagerino 4 cm. Verta pažymėti, kad Madride sportininkai varžėsi esant alinančiam ir 35 laipsnių temperatūrą viršijančiam karščiui.
„Jausmas nuostabus. Džiaugiuosi, kad galėjau parodyti dar ne pačią savo geriausią formą, bet netoli to. Manau, kad tokio lygio varžybose padariau viską, ką galiu. Jaudulio prieš startą buvo labai daug, bijojau atlikti tris neįskaitytus bandymus, bet stengiausi apie tai negalvoti. Man toks startas pridėjo daugiau patirties. Karštis manęs neišgąsdino, jis gal netgi padėjo pasirinkti kietesnę kartį ir aukščiau šokti“, – sakė R. Miklyčiūtė.
Asmeninius rekordus Madride fiksavo Nikodemas Laurynas (šuoliai su kartimi), Ema Rupšytė (100 m bėgimas), Lukas Šermukšnis (400 m barjerinis bėgimas), Simonas Bakanas (rutulio stūmimas) ir Lukrecija Sabaitytė (200 m bėgimas). Tiesa, net ir karjeros rekordai tokio lygio varžybose leido jiems užimti tik 13-16 vietas.
Aukščiausiai Madride pakilo ieties metikai – trečiąsias vietas užėmė geriausią šalies sezono rezultatą pasiekęs Edis Matusevičius (78 m 26 cm) ir Liveta Jasiūnaitė (58 m 88 cm).

E. Matusevičius prisipažino, kad rezultatas galėjo būti dar geresnis.
„Techniškai viskas buvo blogai. Skubėjau, trūko kantrybės, nejaučiau kūno. Jaučiausi tragiškai, tiesiog bėgau ir nieko nejaučiau. Niekas nebuvo atidirbta, todėl tokia ir savijauta. Dėl vietos smagu, pavyko uždirbti taškų komandai, bet jau jokio skirtumo – vis tiek grįšime į antrą divizioną“, – teigė E. Matusevičius, kuriam paskutinę birželio dieną sukako 29 metai.

Ketvirtąją vietą Madride užėmė Gabija Galvydytė (800 m bėgimas), penktąsias – Andrius Gudžius (disko metimas) ir ta pati G. Galvydytė (1500 m), šeštąją – Ieva Gumbs (disko metimas), aštuntąją – Dovilė Kilty (trišuolis), devintąją – Juozas Baikštys (šuoliai į aukštį), dešimtąsias – Gediminas Truskauskas (200 m bėgimas) ir Urtė Baikštytė (šuoliai į aukštį).

Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Alfredo Pliadžio