Lietuvos irkluotojams įsibėgėjusi žiema nereiškia poilsio ar galimybės pasidžiaugti snieguotais malonumais. Ir ne tik dėl to, kad Lietuvoje žiema dažnai primena vėlyvą rudenį arba ankstyvą pavasarį. Sportininkams žiemą prasideda intensyvus pasiruošimas naujam sezonui, kuris šiemet dar yra ir olimpinis.
Kelialapius į 2020 metų Tokijo olimpines žaidynes jau iškovojo porinę dvivietę valtį irkluojantys Saulius Ritter ir Dovydas Nemeravičius bei Milda Valčiukaitė ir Ieva Adomavičiūtė. Taip pat – vienvietę valtį irkluojantis Mindaugas Griškonis. Tiesa, komandų sudėtys dar gali keistis, o dar keletas Lietuvos irkluotojų dėl vietos olimpinėse žaidynėse kovos atrankinėse varžybose.
Po pasibaigusio praėjusio sezono Lietuvos irkluotojai galėjo kiek atsipūsti ir tuomet vėl kibo į darbus. Kol oro sąlygos leidžia, sportininkai irkluoja Trakuose, o vėliau pasiruošimą tęsia šiltesniuose kraštuose. Anksčiau lietuviai dažnai stovyklaudavo Graikijoje, bet šį sezoną nuspręsta aplinką pakeisti ir sezonui ruoštis Italijoje.
„Gruodžio mėnesį mes jau buvome Italijoje ir į Lietuvą grįžome dviem savaitėms šventiniu laikotarpiu. Dabar vėl išvykstame į Italiją, nes Lietuvoje jau nėra sąlygų tokiu metu sportuoti. Po to kokiai savaitei grįšime į Lietuvą, o tuomet vėl kažkur išvyksime. Taip ir vyks pasiruošimas kol ateis pavasaris ir galėsime irkluoti Lietuvoje“, – pasakojo 2018 metais pasaulio čempione su M. Valčiukaite tapusi I. Adomavičiūtė.
Ši žiema Lietuvoje yra tokia šilta, kad didesni vandens telkiniai neužšąla. Teoriškai irkluoti Trakuose galima ir šiuo metu, tačiau tokios sąlygos yra labai pavojingos sveikatai.
„Nors ežeras ir būna neužsalęs, be tokiu metų laiku yra šalta, vėjuota. Tai – nelabai tinkamos sąlygos sportuoti, nes labai lengva susirgti, pačios rankos labai nušąla. Tikrai daug geriau yra irkluoti tose šalyse, kur yra šilčiau“, – pridūrė I. Adomavičiūtė.
Pasak irkluotojos, pirmoji stovykla gruodžio mėnesį buvo įvadinė. Sausį treniruotės bus labiau įtemptos, nes irkluotojai turės parodyti savo galimybes, o treneriai dėlios komandos sudėtis.
„Mes su Milda jau kaip ir turime olimpinį kelialapį, bet kiti irkluotojai dar galės dėl jo kovoti, todėl darbas intensyvėja. Prasideda rimtas darbas ir jis tęsis iki sezono pabaigos“, – pabrėžė I. Adomavičiūtė.
Dar viena irkluotojų alternatyva žiemos periodu – treniruotės „Concept“ treniruokliais. Šie treniruokliai leidžia lavinti irklavimo judesius uždarose patalpose ir palaikyti formą šaltuoju metų laiku.
„Šiuos treniruoklius mes naudojame ištisus metus. Porą kartų į savaitę mes einame į salę, o ant „Concept“ treniruoklio irkluojame, kai oro sąlygos neleidžia sportuoti lauke. Net jeigu oras ir leidžia irkluoti lauke, mes bent kartą į savaitę dirbame su treniruokliu. Fizinis pasiruošimas pas mus turi būti labai geras“, – aiškino I. Adomavičiūtė.
I. Adomavičiūtė savo sugebėjimus su treniruokliais yra pademonstravusi ne kartą. 2017 metais ji varžybose JAV su „Concept 2“ treniruokliu pagerino pasaulio rekordą. Būtent žiemą ir vyksta įvairūs uždarų patalpų irklavimo čempionatai.
„Nepasakyčiau, kad pats maloniausias jausmas varžytis treniruokliais, bet visai įdomu. Šią žiemą pati paprašiau, kad man leistų sudalyvauti Lietuvos čempionate. Konkurencijos didelės nebuvo, bet man smagiau irkluoti su kitais sportininkais, nes atmosfera daug malonesnė nei sportuojant vienai, – kalbėjo I. Adomavičiūtė. – Šiais metais visas dėmesys olimpinėms žaidynėms, bet ateityje norėčiau pabandyti sudalyvauti uždarų patalpų pasaulio ir Europos čempionatuose. Būtų visai įdomu“.
Kadangi Lietuvos irkluotojai didžiąsias metų šventes galėjo praleisti gimtinėje, tai visi mėgavosi buvimu su artimaisiais ir sočiais patiekalais. I. Adomavičiūtė teigė, kad šventės jai praėjo ramiai, o ir sportinį režimą palaikyti nebuvo sunku.
„Kadangi alkoholį vartoju labai labai retai, tai didžiosios šventės man nėra didelė problema. Šv. Kalėdos ir Kūčios man yra šeimos metas, o ne galimybė daug gerti ir valgyti“, – šypsojosi irkluotoja.
I. Adomavičiūtė tiki, kad 2020 metai Lietuvos irkluotojams bus sėkmingi, o ji pati su M. Valčiukaite žada atiduoti visas jėgas, kad įgyvendintų savo olimpines svajones.
„Noriu palinkėti labai daug sveikatos, nes sportas to tikrai reikalauja. Norėčiau, kad išliktume susikaupusios ir kad viskas puikiai sektųsi“, – pokalbį užbaigė pašnekovė.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Virgaudo Leknicko, Rolando Samperna, Scanpix