Lietuvos biatlono federacija (LBF) prieš artėjančias Pjongčango žiemos olimpines žaidynes susilaukė papildomo dėmesio. Lietuvos biatlonininkai nuo šiol turės naują partnerį ir rėmėją – didžiausią sporto prekių ir atletiškos laisvalaikio mados prekybos tinklą Baltijos šalyse „Sportland”. Lietuvos biatlono rinktinės nariai ta proga simboliškai startavo Vilniaus „Akropolyje” esančios „Sportland” parduotuvės bėgimo trasoje ir ėmė dairytis juos sudominančių rūbų.
„Labai džiugu, kad tokia įmonė remia mus ir galime pasinaudoti galimybe išsirinkti reikalingus drabužius ar aksesuarus. Iš tiesų neseku aš mados naujienų, bet norisi turėti patogius, praktiškus drabužius”, – kalbėjo Lietuvos biatlono rinktinės narys Karolis Dombrovskis.
2018 metų vasari mėnesį vyksiančiose žiemos olimpinėse žaidynėse dalyvaus rekordinė Lietuvos biatlonininkų delegacija – net keturi sportininkai.
„Visi žmonės turi ambicijų, todėl ir mes norėjome daugiau, bet keturi kelialapiai yra optimalus skaičius. Gaila tų, kurie kovos atrankoje, bet neišvažiuos į olimpines žaidynes, bet toks yra sportas. Mes esame patenkinti, nes taip jau istoriškai susiklostė, kad Vankuveryje turėjome vieną olimpietį, Sočyje – du, o dabar – keturis. Progresas yra šimtaprocentinis”, – šypsojosi LBF prezidentas Arūnas Daugirdas.
Pasiruošimas – su naujovėmis
Pajėgiausi Lietuvos biatlonininkai olimpiniam sezonui pradėjo rengtis vos pasibaigus praėjusiam – gegužės mėnesį. Viena iš naujojo sezono naujovių yra ta, kad pagrindinė rinktinė buvo suskirstyta į A ir B grupes po penkis sportininkus, o su kiekviena grupe darbuosis po du trenerius.
A komandoje vyriausiuoju treneriu jau trečius metus iš eilės išlieka estas Meelis Aasmae, o B komandai diriguos buvęs garsus biatlonininkas iš Baltarusijos Olegas Ryženkovas, praeityje iškovojęs ne vieną medalį pasaulio ir Europos biatlono čempionatuose. A grupėje yra Sočio Olimpinių žaidynių atradimas Tomas Kaukėnas, Vytautas Strolia, Karolis Dombrovskis, Diana Rasimovičiūtė ir Natalija Kočergina. B grupėje sportuoja Rokas Suslavičius, Deividas Demkovas, Linas Banys, Natalija Paulauskaitė bei Gabrielė Leščinskaitė.
„Daug metų esu biatlone. Iki Sočio olimpinių žaidynių vyko smarkus sąlygų gerėjimas, tobulėjimas. Po olimpinių žaidynių staigus gerėjimas sustojo ir tobuliname atskiras sritis. Logistikos sprendimai yra gerokai patogesni nei anksčiau, jie leidžia sutaupyti daugiau jėgų. Apskritai, sąlygos yra aukšto lygio ir nuolat einame į priekį”, – kalbėjo T. Kaukėnas.
Sportininkai ir treneriai džiaugiasi, kad pasiruošimas sezonui vyko be traumų ir rimtesnių ligų.
„Sportininkai yra pasiruošę gana neblogai. Pats svarbiausias darbas padarytas, dabar liko tik patobulinti mažus niuansus. Traumų neturime, esame visi nusiteikę ir motyvuoti. Labai džiugu, kad olimpinėse žaidynėse dalyvaus po du vyrus ir dvi moteris. Vyksta konkurencija, o tai yra labai gerai”, – pabrėžė Lietuvos rinktinės treneris Aurimas Bučelis.
Galutinai nuspręsti, kurie keturi biatlonininkai vyks į olimpines žaidynes, LBF turi iki sausio 23 dienos. „Manau, kad apie sausio vidurį mes jau žinosime pavardes. Visada sakau, kad į olimpines žaidynes važiuos stipriausi”, – sakė A. Bučelis.
Sąlygos – aukšto lygio
Lietuvos biatlonininkai didžiąją laiko dalį sportuoja Lietuvoje. Biatlono bazė yra Ignalinoje, todėl būtent ten praleidžiama daugiausiai laiko. Vasaros pabaigoje sportininkai pradėjo sportuoti su riedslidėmis, vėliau vyko į stovyklas užsienyje.
LBG prezidentas Arūnas Daugirdas ypač džiaugėsi dėl to, kad viena geriausiu biatlono sporto bazių yra visai šalia Lietuvoje – Raubičių mieste Baltarusijoje. Vėliau Lietuvos biatlonininkai vyko į aukštikalnes, kur gerino ištvermę. Spalio mėnesį lietuviai sportavo viename iš Vokietijos kurortų, 2,7 km aukštyje.
„Šiais metais sąlygos tikrai geros. Lieka tik realizuoti save 100 proc.”, – pabrėžė K. Dombrovskis.
Lapkričio mėnesį finalinis pasiruošimo etapas vyks Norvegijoje. Jau lapkričio pabaigoje startuos varžybų sezonas.
„Pasiruošime nesklandumų nebuvo, viską padariau, ką ir buvau suplanavęs. Svarbiausia, kad pavyko išvengti ligų ir jau vasaros pabaigoje pavyko įgyti gerą formą. Tą parodė geri rezultatai atvirajame Baltarusijos vasaros čempionate ir atlikti tyrimai”, – sakė vienas Lietuvos biatlono rinktinės lyderių T. Kaukėnas.
Tarp moterų kova dėl olimpinių kelialapių turėtų vykti tarp D. Rasimovičiūtės, N. Kočerginos, N. Paulauskaitės ir G. Leščinskaitės. D. Rasimovičiūtei tai būtų net penktosios olimpinės žaidynės.
2013 metais G. Leščinskaitė sugebėjo Lietuvai padovanoti olimpinį medalį. Tiesa, ne suaugusių, o Europos jaunimo žiemos olimpinio festivalio. Vis dėlto, sportininkė prisipažįsta, kad į Pjongčangą greičiausiai vyks vyresnės jos komandos draugės, mat ji pat dar nesijaučia esanti pajėgi varžytis didžiausiame pasaulio žiemos sporto renginyje.
„Ši vasara man buvo kiek kitokia nei įprastai. Treniravausi su B komanda, todėl pas naują trenerį atsirado kitokia programa, treniruočių pobūdis. Viskas ėjosi gana sklandžiai. Visas pasiruošimo laikotarpis buvo skirtas formos palaikymui. Esu niekur neskubanti. Labai savęs nespaudžiu, po truputį dar turiu gerinti fizinį ir psichologinį pasirengimą, – kalbėjo G. Leščinskaitė. – Žinoma, kad yra galimybių iškovoti olimpinį kelialapį, bet susiklosčius tokioms aplinkybėms, aš supratau, kad tai dar nėra mano laikas. Nemanau, kad esu jau subrendusi olimpinėms žaidynėms. Nenoriu vykti į Pjongčangą žinodama, kad dar nesu pajėgi kovoti dėl aukštų pozicijų”.
Svajonėse – olimpinis dešimtukas
LBF prezidentas A. Daugirdas atskleidė, kad olimpinėse žaidynėse norėtųsi matyti bent vieną lietuvį tarp 20 geriausių. Į olimpines žaidynes nepateksiantys lietuviai dalyvaus atvirajame Europos čempionate, kuriame bus siekiama vietos dešimtuke.
„Visi svajoja apie medalius, bet mūsų sporto šaka yra tokia, kad net ir absoliutus lyderis prancūzas Martinas Fourcade’as prieš startą negali būti tikras, ar pavyks laimėti medalį. Manau, kad potencialas mūsų komandos yra didelis. Jau pagal dabartinę formą matau, kad rezultatai bus geresni nei pernai”, – sakė A. Daugirdas.
Sočio žiemos olimpinių žaidynių vyrų asmeninėse lenktynėse T. Kaukėnas buvo patekęs į visų pasaulio žiemos sporto mylėtojų akiratį. Mat po trijų šaudymo ruožų T. Kaukėnas šliuožė antroje pozicijoje ir artėjo prie olimpinės sensacijos. Vis dėlto, paskutinė šaudymo serija buvo nesėkminga ir lietuvis tenkinosi 23-iąja vieta.
„Sočio olimpinių žaidynių nepamiršiu niekada. Dažnai tas startas yra mano mintyse ir tai iš dalies man net trukdo, nes prisimenu, kad galėjau iškovoti medalį. Tas didelis noras kartais trukdo. Geriau būtų ruoštis be tų minčių, bet ištrinti to iš atminties nepavyksta”, – mintimis dalinosi T. Kaukėnas, pridūręs, kad pasaulio taurės varžybos jam bus kaip repeticijos prieš svarbiausią metų startą.
A. Bučelis sutiko, kad sportininkai yra ruošiami taip, kad būtų optimalios formos per olimpines žaidynes, tačiau iki to vyksiančios varžybose taip pat bus labai svarbios. Lietuvos rinktinės treneris tikisi, kad Pjongčange lietuviai galės kovoti dėl vietos 20-uke, o susiklosčius geroms aplinkybėms – ir dešimtuke.
„Svarbiausias sezono startas – olimpinės žaidynės. Stengsimės, kad sportinės formos pikas būtų jau Pjongčange. Tačiau mes privalome būti konkurencingi ir pasaulio taurės varžybose. Negalime būti autsaideriai, turime tobulėti. Sieksime, kad etapų individualiose distancijose patektume į 40-uką, o jei pavyktų užimti 15-20 vietas, tai būtų puiku. Olimpinėse žaidynėse svajojame apie dešimtuką, bet mus tenkintų ir 15-30 pozicijos”, – prisipažino A. Bučelis.
K. Dombrovskis mintimis apie olimpines žaidynes savęs dar neapkrauna. Svarbiausia kantriai dirbti pagal planą, o rezultatas ateis savaime.
„Šiuo metu apie olimpines žaidynes dar negalvoju, koncentruojuosi į tai, kad turiu atlikti savo darbą. Jeigu viskas pavyks taip, kaip esu suplanavęs, tada bus galima pradėti galvoji ir apie žaidynes”, – pridūrė K. Dombrovskis.
Tekstas ir nuotraukos: Dominyko Genevičiaus