Lietuvos alpinizmo čempionate – bene ilgiausiai trunkantis oficialus sportinis turnyras Lietuvoje. Galima sakyti, kad jis vyksta ištisus metus. Ir vyksta neakivaizdiniu būdu.
Alpinistai dalyvauti Lietuvos čempionate gali teikdami įkopimų ataskaitas. Jos yra įvertinamos teisėjų ir per apdovanojimų ceremoniją gruodžio viduryje yra paskelbiami čempionai. Savo įkopimus alpinistai gali fiksuoti visus metus.
Kopimai į kalnus, o taip pat ir ataskaitos yra skirstomos į penkias klases – uolinę, techninę, ledo, aukštuminę ir žygio. Teisėjų komisija stengiasi kiek įmanoma objektyviau įvertinti rezultatus, bet viskas remiasi pačių dalyvių pateiktomis ataskaitomis.
Įprastai Lietuvos čempionatui savo ataskaitas pateikia kelios dešimtys alpinistų. Jas gali siųsti ir komandos, kurias įprastai sudaro 2-5 žmonės.
„Konkurencija kiekvienais metais būna skirtinga. Pastaraisiais metais dalyvių skaičius sumažėjęs dėl pandemijos ir kelionių ribojimų. Įprastai didžiausia konkurencija būna techninėje klasėje. Ši klasė turbūt labiausiai atitinka žmonėms įprastą alpinizmą – kopimą į viršūnę su tam tikra įranga. Pasiekimai taip pat kasmet skiriasi. Vienais metais įvairiose klasėse būna labai įspūdingų kopimų, o kitais Lietuvos čempionate nugali paprasti įkopimai“, – sakė Lietuvos alpinizmo asociacijos (LLA) prezidentas Arūnas Kamandulis.
Kitos klasės yra sudėtingesnės. Uolinėje klasėse besivaržantys dalyviai kopia uoline siena, o ledo klasėje – ledo siena. Aukštutinėje klasėje dalyvauja alpinistai, kurie kopia į aukštesnius nei 6 km kalnus.
Daugiausiai lietuvių ataskaitas siunčia iš kopimų Alpėse. Natūralu, nes tai logistiškai patogiausia. Taip pat Lietuvos alpinistai nuo seno mėgsta Kaukazo kalnus ir įvairiose šalyse siekia užkopti į viršūnes. Kasmet atsiranda tokių, kurie nukeliauja į Nepalą ar Pakistaną.
„Turime dalyvių, kurie kopia į kalnus ir Šiaurės bei Pietų Amerikoje. Kone kasmet būna lietuvių, kurie sugalvoja kokią nors įdomesnę ir neįprastą kelionę“, – sakė A. Kamandulis.
Oficialiai šių metų Lietuvos alpinizmo čempionatas vyks gruodžio 11 d. viešbutyje „Novotel Vilnius Centre“.
Programoje numatytas čempionato nugalėtojų apdovanojimas, pasakojimai apie keliones ir neformalioji dalis.
„Tai svarbiausias mūsų metų renginys, kuriame susirenka alpinizmo bendruomenė. Teisėjai šiame renginyje paskelbia kiekvienos grupės Lietuvos čempionus bei prizininkus. Taip pat teisėjai savo nuožiūra gali išskirti alpinistą, kuris turėjo įdomesnę kelionę, kad ir be sudėtingo kopimo. Paskelbiame ir metų alpinistą. Čia jau yra apdovanojamas konkretus žmogus, nebūtinai pagal kopimų vertinimą. Dažniausiai metų alpinistu renkamas žmogus, per metus atlikęs daugiausiai arba sudėtingiausių kopimų“, – pasakojo A. Kamandulis.
Alpinizmo sporte rezultatų skaičiavimo skalė nėra apibrėžta, todėl rekordai čia nėra fiksuojami.
„Čia nėra konkretaus laiko ar atstumo, ką būtų galima palyginti. Yra maršrutų ar kopimų sudėtingumo kategorijos, kas suteikia kažkiek objektyvumo, bet visi suprantame, kad dažniausiai tai yra nuomonė, todėl pasirodymus griežtai lyginti yra sunku. Žinoma, kad jeigu būna kažkoks įspūdingas kopimas, kurio pastaruoju metu neteko girdėti, tai jis yra paskelbiamas, tačiau oficialiai kažką fiksuoti nebūtų labai objektyvu“, – teigė LLA prezidentas.
Bendruomenė nėra labai didelė, o nemaža dalis nesivargina siųsti ataskaitų. A. Kamandulis pabrėžia, kad LLA specialiai kasmet visai bendruomenei paskelbia apie vykstantį Lietuvos čempionatą, primena taisykles, bet didesnių raginimų nesiima, nes patys alpinistai turi nuspręsti, ar nori sudalyvauti čempionate, ar ne.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Lietuvos alpinizmo asociacijos