Pirmadienį ištraukus 2022 m. pasaulio futbolo čempionato atrankos burtus paaiškėjo, jog Lietuvos futbolo rinktinė surems pajėgas su Italijos, Šveicarijos, Šiaurės Airijos ir Bulgarijos vienuolikėmis. Sėkmingus kalendorinius metus už nugaros palikusi Valdo Urbono komanda jau artėjantį kovą kausis su seniai regėtais varžovais.
Per pastarąjį dešimtmetį lietuviai minėtųjų keturių ekipų beveik netestavo – tik dusyk susitiko su šveicarais atrankoje į 2016 m. Europos čempionatą ir abu mačus pralaimėjo. Būsimus varžovus lietuvių sirgaliai matė itin retai ir pergalių prieš juos istorijoje dar nepasiekė, tad pažvelkime, ką 2021-aisiais patieks keturios pirmojo FIFA šimtuko rinktinės.
Italija
Roberto Mancini treniruojami italai pastaruoju metu išgyveno pasikeitimų periodą. 2016 m. Europos pirmenybėse pasiekusi ketvirtfinalį, į 2018 m. pasaulio pirmenybes rinktinė nepateko pralaimėjusi atkrintamųjų poroje Švedijai. Tuomet komandą supurtė permainos – trenerio poste neliko nelaimėlio Gian Piero Ventura, o apie karjeros pabaigą rinktinėje paskelbė Gianluigi Buffonas, Andrea Barzagli ir Daniele De Rossi.
Atsinaujinusioje rinktinėje į postą atvykus Roberto Mancini italai kardinaliai pakeitė žaidimo stilių. Dabar ši komanda yra vedama pajėgių centro saugų, tokių kaip Nicolo Barella, Jorginho ar Marco Verratti, kurie intensyvumu ir atakų užkūrimu puikiai kompensuoja nuviliančius puolėjus.
Tėvynės klubuose žibantys Ciro Immobile, Andrea Belotti ar Lorenzo Insigne prie stratego R. Mancini nėra tokie išreikšti lyderiai ir įvarčiais pernelyg nestebina. Vis tik tai netrukdė rinktinei atrankoje į Europos pirmenybes pademonstruoti puikų rezultatą ir iškovoti 10 pergalių iš 10 galimų ir ši tapo vos šeštąja rinktine istorijoje, pademonstravusia tokią sėkmingą seriją.
Vis dėlto net 37 įvarčius per 10 mačų įmušusioje rinktinėje aiškesnio lyderio puolime neišvydome – su keturiais smūgiais atrankoje lyderiavo A. Belotti.
Pasibaigusioje Tautų lygos grupių etapo fazėje Italija iškovojo tris pergales ir tris lygiąsias per šešerias rungtynes bei finišavo pirma savo ketverte. Puolimo lyderis neatsirado ir ten – dusyk pasižymėjo Domenico Berardi.
Šveicarija
Antrasis pasaulio čempionato kvalifikacijos Europos zonos krepšelis buvo negailestingas Lietuvai. Į Vilnių atvyksianti Šveicarijos rinktinė, žvelgiant į žaidėjų pasirinkimą, yra pajėgiausia krepšelio komanda. Tai atsispindi ir rezultatuose – nuo pat 2014 m. pasaulio čempionato, šveicarai visuose trijuose didžiuosiuose turnyruose prasimušė į aštuntfinalį.
Dalis laurų, be abejo, turi atitekti nuo 2014 m. komandoje dirbančiam strategui Vladimirui Petkovičiui. Taip, šveicarai neturi tokio kalibro žaidėjų, kuriais disponuoja pajėgiausios planetos rinktinės, tačiau visada sužaidžia pagal savo galimybes ir nuvilia retai – tokių futbolininkų kaip Ricardo Rodriguezo, Xherdano Shaqiri ar Hario Seferovičiaus vedama rinktinė bus sunkiai įkandama lietuviams.
Atrankoje į 2020 m. Europos pirmenybes šveicarai finišavo pirmi savo grupėje už nugaros palikdami Daniją ir Airiją bei pralaimėdami vos kartą per aštuonis mačus. Praėjusiame Tautų lygos turnyre šveicarai savo ketverte finišavo treti ir į priekį praleido Vokietiją ir Ispaniją, tačiau vokiečius sustabdė dusyk sužaisdami lygiosiomis, ispanus – sykį.
„Neturime priežasčių ko nors bijoti. Mūsų žaidėjai žaidžia geriausiose pasaulio lygose. Mes užkopėme arčiau pasaulio elito – dvejos lygiosios su Vokietija tai įrodo, tačiau taip pat galima pasakyti, kad mums vis dar kažko trūksta, jog negalime laimėti šių mačų“, – praėjusią savaitę FIFA kalbėjo šveicarų strategas V. Jankovičius.
Šiaurės Airija
Tris kartus šalies istorijoje į pasaulio čempionatą patekę šiaurės airiai paskutinį sykį pirmenybėse žaidė 1986-aisiais, o geriausią rezultatą pademonstravo 1958-aisiais, kai pasiekė ketvirtfinalį. Dabartinė rinktinė į tokius pasiekimus, žvelgiant į sudėtį, nepretenduoja, tačiau gali blykstelėti.
Neseniai finišavusioje Europos čempionato kvalifikacijoje šiaurės airiai išspaudė maksimumą – finišavo treti ir pirmyn praleido Vokietiją bei Olandiją, tačiau galiausiai krito prie galutinio barjero link Europos pirmenybių ir nusileido lemiamoje kovoje Slovakijai 1:2.
Senojo žemyno pirmenybėse šiaurės airiai debiutavo vos 2016-aisiais, kai turnyro komandų skaičius buvo padidintas iki 24. Ten šie nužygiavo iki aštuntfinalio, kur tik rungtynių pabaigoje 0:1 nusileido Velsui.
Vis tik debiuto Europoje kaltininkas dvikovos su Lietuva neišlaukė – beveik dešimtmetį rinktinę treniravusį strategą Michaelą O‘Neillą britai šiais metais pakeitė jaunimo rinktinę treniravusiu Ianu Baraclough, kuris per aštuonis mačus pagrindinėje komandoje dar nelaimėjo nė karto per 90 minučių.
Pagrindinės figūros šiaurės airių sudėtyje, kaip visada, bus gynėjai. Puolime ir saugų grandyje kukli rinktinė gali pasigirti „Premier“ lygos kalibro gynėjais Jonny Evansu, Stuartu Dallasu, Jamalu Lewisu bei „Championship“ pirmenybėse „Watford“ atstovaujančiu Craigu Cathcartu.
Bulgarija
Iš ketvirtojo krepšelio lietuviams kliuvę bulgarai turi kur kas daugiau stambių turnyrų patirties negu minėtieji šiaurės airiai. Bulgarų kraityje – du pasirodymai Europos čempionate ir septyni pasaulio pirmenybėse.
Geriausią rezultatą pietų europiečiai pademonstravo 1994 m. pasaulio pirmenybėse, kai, vedami šešis įvarčius įmušusio Hristo Stoičkovo, užėmė ketvirtą vietą.
Paskutinįsyk tarptautinėje arenoje bulgarai pasirodė 2004 m. Europos pirmenybėse – ten grupių etape įmušė vos vieną įvartį ir baigė pasirodymą be taškų.
Šių dienų Bulgarijos rinktinė – be abejo, be tokių rezultatų bei superžvaigždžių kaip „Barcelonai“ atstovavęs H. Stoičkovas ar buvęs „Manchester United“ puolėjas Dimitaras Berbatovas.
2020 m. rinktinė iškovojo vos vieną pergalę – 3:0 draugiškame mače su Gibraltaru bei pelnė dvi lygiąsias Tautų lygoje su Airijos vienuolike. 2019-aisiais pergalė taip pat buvo vos viena – Europos čempionato atrankoje 1:0 patiesta Čekijos rinktinė. Dabartinio pajėgumo komanda yra visiškai įkandama Lietuvai.
Dauguma Bulgarijos komandos futbolininkų žaidžia vietinėje lygoje, o išskirti galima nebent Herningo „Midtjylland“ atstovaujantį 23 m. atakuojantį saugą Božidarą Kraevą. Šį sezoną Bulgarijos futbolo viltis debiutavo Čempionų lygoje, kur keturis sykius pasirodė po keitimo mačuose su „Liverpool“, Amsterdamo „Ajax“ ir Bergamo „Atalanta“ ekipomis, tačiau prie tikslių Danijos ekipos atakų neprisidėjo.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix