Gegužės ir birželio mėnesiais Lietuvos laukia istorinis įvykis – pirmą kartą istorijoje Lietuvą galėsime išvysti besivaržančią stipriausio pasaulyje laivyno sudėtyje. Mūsų šalies buriuotojų komanda su jachta „Ambersail 2“ startuos aplink visą senąjį žemyną besidriekiančiose „The Ocean Race“ lenktynėse. Iš viso lenktynėse startuos net 7 iš 8 pasaulyje egzistuojančių ir vandenynų dakaro bolidais vadinamų „Volvo 65“ klasės jachtų. „Ambersail 2“ komanda varžybose kovos ne tik už nacionalinę garbę, bet ir už tvarią bei žalią pasaulio ateitį ir varžybose skleis Europos „Žaliojo susitarimo“ idėjas.
Lietuva – pirmą kartą stipriausiame pasaulio laivyne
„Tai – unikalus istorinis įvykis. „The Ocean Race“ vardas yra sportinio buriavimo Everestas, ne mažesnis nei Olimpinės žaidynės. Mums, Lietuvos buriuotojams, yra didelė garbė, kad Lietuva yra tarp tų 7 komandų, kurios startuos išskirtiniame „The Ocean Race Europe“ formate. Apie tokį dalyką neseniai būtų buvę galima tik svajoti, tačiau šiandien jis – jau aiškią vietą ir laiką turintis įvykis. Mes neabejotinai sieksime kiek įmanoma aukštesnio rezultato, tačiau jau pats dalyvavimas tokio masto įvykyje yra didelė pergalė Lietuvai“,- teigė „Ambersail 2“ projekto vadovas Raimundas Daubaras.
„The Ocean Race“ jau nuo 1973-ųjų kas trejus metus organizuoja visame pasaulyje žinomas lenktynes aplink pasaulį. Šios varžybos – tai viena didžiausių siekiamybių kiekvieno profesionalaus buriuotojo karjeroje, greta Olimpinių žaidynių ir „Amerikos taurės“ varžybų.
Nors dėl pasaulinės „Covid-19“ pandemijos „The Ocean Race“ lenktynių aplink pasaulį startą teko atidėti 2022 metams, šiuo sudėtingu laikotarpiu gimė unikalus ir vienetinis „The Ocean Race Europe“ formatas. Tai – sportinio ryžto ir pozityvių siekių rezultatas, kuris turėtų padėti suvienyti ir įkvėpti Europą šiuo visiems sudėtingu metu
Iš viso prie starto linijos, „The Ocean Race“ teigimu, kol kas planuoja stoti 7 „VO65“ klasės jachtos ir 5 IMOCA60 klasės jachtos.
Organizatorių teigimu, absoliučiai visi renginiai – tiek aukšto meistriškumo sportinės lenktynės, tiek renginiai sustojimų uostuose – vyks griežtai atsižvelgiant į vyraujančią situaciją dėl „Covid-19“ pandemijos ir užtikrinant tiek varžybų dalyvių, tiek žiūrovų saugumą.
Bekompromisė kova aplink Europos žemyną
Planuojama, kad lenktynės aplink Europą susidės iš dviejų dalių – „The Ocean Race Europe Prologue“ ir „The Ocean Race Europe“. Pirmoji varžybų dalis – tai Lietuvos ir Lenkijos komandų iniciatyva įgyvendintas projektas į šias varžybas įtraukti ir Baltijos jūros akvatoriją bei uostus. Šios dalies startas numatomas Lietuvos uostamiestyje Klaipėdoje gegužės 7-9 d. Dėl sudėtingų „Covid-19“ sąlygų regione į Baltijos jūroje vyksiantį Prologą atvykti galės 4 „Volvo 65“ jachtos. Kitos trys komandos prie lenktyniaujančio laivyno prisijungs nuo „The Ocean Race Europe“ starto Loriento mieste, Prancūzijoje, gegužės pabaigoje.
Abi dalis apimanti lenktynių distancija drieksis aplink visą Europos žemyną, apjungdama Baltijos, Šiaurės, Viduržemio jūras bei Atlanto vandenyną. Lietuvos komandai šiose lenktynėse vadovaus olimpietis, pirmasis ir kol kas vienintelis Lietuvos buriuotojas, dalyvavęs „The Ocean Race“ lenktynėse aplink pasaulį, Rokas Milevičius.
„Dauguma mūsų konkurentų komandas formavo samdydami profesionalius buriuotojus. Mūsų komandos išskirtinumas tas, kad ji kone visa bus sudaryta būtent iš Lietuvos buriuotojų. Jos branduolyje bus 6 nuolatiniai, visuose etapuose plauksiantys buriuotojai, o kita komandos dalis kiekviename etape keisis – šią komandos dalį sudarys „Ambersail 2“ klubo nariai. Meluočiau jei sakyčiau, kad profesionalūs vandenynų buriuotojai tokiose varžybose nėra privalumas. Tačiau aš esu tikras, kad mūsų stiprybė yra mūsiškių vienybė, užsidegimas, motyvacija ir noras negailint atiduoti visas savo jėgas tam, kad Lietuvos vardas būtų matomas tokio masto renginyje“,- teigia „Ambersail 2“ komandos kapitonas R. Milevičius.
Pasak „The Ocean Race“ „Ambersail 2“ globalios programos vadovo Regimanto Buožiaus, jau pats šis dalyvavimas Lietuvai yra laimėjimas dar vienu aspektu.
„Dalyvavimas „The Ocean Race Europe“ yra iš tiesų pirmas tokio masto globalus mūsų komandos pasirodymas tarptautinėje buriavimo arenoje. Tai proga pristatyti „Ambersail 2“ komandą, jos siekius, ryžtą ir motyvaciją. Mums tai – dar vienas strateginis žingsnis ieškant pasaulinio masto komandos rėmėjų 2022 m. startuosiančioms „The Ocean Race“ lenktynėms aplink pasaulį“,- teigia R. Buožius.
Kovos ne tik už nacionalinę garbę, bet ir už tvarią bei žalią ateitį
Pasak buriuotojų, „The Ocean Race Europe“ tikslas nėra tik sportinės lenktynės, tačiau ir Europos „Žaliojo susitarimo“ idėjų sklaida, todėl šis įvykis svarbus ir globaliu politiniu aspektu.
„The Ocean Race“ varžybų buriuotojai savo pačių patirtimi gali paliudyti prastėjančią vandneynų ekologinę situaciją. Būtent dėl šios priežasties mes organizuojame „The Ocean Race“ konferencijas ir kitus renginius, kurių tikslas yra paskatinti vandenynams palankesnę politiką. Mes manome, kad pasaulis turi susivienyti ir žengti tvirtus žingsnius link sveikesnės ir švaresnės vandenynų būklės“,- teigia „The Ocean Race“ konferencijų vadovas Johnanas Stirdas.
Viso „The Ocean Race Europe“ projekto metu įvairiais renginiais bei aktyvacijomis bus siekiama vienam – „Žaliojo susitarimo“ – tikslui apjungti valdžios, mokslo, verslo ir sporto atstovus tam, kad ne tik žodžiais, bet ir asmeniniu pavyzdžiu bei konkrečiais darbais būtų didinamas visuomenės sąmoningumas, verslo bei valdžios institucijų įsipareigojimas bei mokslo nukreiptumas tvarumo problemoms spręsti.
The Ocean Race Europe ir Prologue etapai:
Klaipėda – Gdynė
Gdynė – Stokholmas
Stokholmas – Pietų Švedija
Lorientas – Kaškaisas
Kaškaisas – Ispanija
Ispanija – Genuja
Tekstas: Lietuvos buriuotojų sąjungos