Sporto medicinos tyrimų ir gydymo, reabilitacinę, mokslo ir edukacinę veiklą vystyti siekiantis centras praėjusių metų pabaigoje gavo licenciją ir pradeda darbus.
Gydytis į Kaune įsikūrusį sporto medicinos centrą turėtų atvykti ne tik nacionalinių vyrų bei moterų bei jaunimo rinktinių atstovai, bet ir Lietuvos aukščiausios futbolo lygos klubų žaidėjai. Vėlesniuose plėtros etapuose numatyta, kad medicinos centro klientais galės tapti ir kitų sporto šakų atstovai.
Kitų šalių patirtis
LFF prezidentas Edvinas Eimontas pasakojo, kad sporto medicinos centro idėja kilo prieš dvejus metus, bendraujant su kitų šalių futbolo federacijų atstovais.
Anot LFF vadovo, nuolat akcentuojama, kad tiek futbole, tiek praktiškai bet kurioje sporto šakoje, greičiai ir tempas auga, sparčiai keičiasi treniravimo metodikos, todėl tenka ieškoti būdų padėti sportininko organizmui efektyviai prisitaikyti.
„LFF yra atsakinga už futbolą, tad remiantis kitų šalių pavyzdžiais medicinos srityje, negalėjome sėdėti sudėję rankų. Kitos šalys irgi pradėjo steigti tokius centrus, o pasiekti rezultatai įrodė jų naudą, – aiškino E. Eimontas – Iki šiol turėjome nedidelį medicinos centrą, kuris dirbo su Kaune įsikūrusios LFF Nacionalinės futbolo akademijos nariais. Bet pastaruoju metu itin padaugėjo rinktinių bei klubų už kurias federacija yra atsakinga. Supratome, kad net jei nekalbame apie didelį medicinos centrą, tai bet kuriuo atveju reikalingi specialistai, kurie nuolat dirbtų su mūsų komandomis. Kai įvertinome poreikį, nebeliko abejonių, kad toks centras turi būti įkurtas.“
Darbai juda į priekį
Kaip pasakojo bendrovės „LFF Sporto medicinos centras“ administratorė Vita Klinkevičienė, jau yra pasirašyta sutartis su Respublikine Kauno ligonine, kuri pagal medicinos centro užsakymą atliks klinikinius laboratorinius, biocheminius laboratorinius tyrimus rinktinių nariams, taip pat ir Nacionalinės akademijos auklėtiniams bei futbolo bendruomenės nariams.
„Medicinos centre šiuo metu dirba trys kineziterapeutai ir sporto gydytoja. Intensyviai ieškomas Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, nes LFF padedanti vokiečių įmonė „Zimmer“ suteikė galimybę turėti medicinos prietaisus, kurių poveikis traumų gydymui yra didelis.
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas skirs gydymą, procedūras, gydomuosius masažus, kuriuos atliks mūsų kvalifikuoti kineziterapeutai. Specialistai sudarys visą reabilitacijos planą.
Mūsų specialistai užtikrins gerą sportininkų formą, funkcinių sistemų būklės nuolatinę ir tęstinę diagnostiką, sveikatos stiprinimą ir palaikymą, taikant pažangius terapijos, kineziterapijos metodus ir priemones“, – LFF sporto medicinos centro veiklą apibūdino V. Klinkevičienė.
Profesionalesnis požiūris
Maža to, bus renkami, analizuojami ir kaupiami duomenys apie kiekvieną konkretų centro klientą. Jų šiuo metu taip pat netrūksta. Pirmaisiais sporto medicinos centro klientais tapo Nacionalinės futbolo akademijos nariai (jų apie 50) ir įvairių amžiaus grupių rinktinių nariai (jų apie 200).
„Medicinos centras aptarnaus rinktinių stovyklas, specialistai dirbs per varžybas. Medicinos centro atstovai ir naujasis Lietuvos futbolo A lygos prezidentas Deividas Šemberas planuoja susitikimą dėl bendradarbiavimo su aukščiausios lygos komandomis, dėl medicininio jų aptarnavimo bei sveikatos būklės diagnostikos.
Vienas iš pagrindinių sporto medicinos centro tikslų – profesionalesnis požiūris į gydymą, traumas bei reabilitaciją. Todėl yra numatyti seminarai bei konferencijos fizinio rengimo treneriams, klubų gydytojams. Taip pat pasirašyta trišalė sutartis su Lietuvos sporto universitetu“, – artimiausius planus įvardijo V. Klinkevičienė.
Atlikta galimybių studija
Bendrovės „LFF Sporto medicinos centro“ direktorius Jonas Braga džiaugėsi, kad nuo 2015 metų gruodžio 1-osios medicinos centrui buvo suteikta licencija, kuri leido pradėti vykdyti numatytą veiklą.
„Pasiruošimas užtruko, tačiau tikrai nenorėjome skubėti lyg akis išdegę. Siekiant rasti geriausius sprendimus, buvo atlikta didelė studija, kuri patvirtino, kad geriausia vieta įsteigti centrą yra Kaune. Buvo įvertinti patys įvairiausi niuansai – atstumai, plėtros galimybės ir t.t. Tad abejonių neliko, reikėjo tik dirbti toliau“, – pasakojo J. Braga.
Anot jo, nors mintis apie tokį sporto medicinos centrą kilo dar 2014 metais, bet vis kažko pritrūkdavo. „Mūsų tikslas artimiausiu metu tapti LFF priklausančių rinktinių bei futbolo klubų sporto medicinos centru. Iki šiol buvo samdomi specialistai su trumpalaike misija. Siekiame kad centre dirbantys specialistai ne tik padėtų konkrečios traumos atveju, bet ir sektų sportininko sveikatos būklę, profesionaliai parengtų reabilitacijos planą bei padėtų išvengti pakartotinių traumų“, – pasakojo J. Braga.
Pirmojo sporto medicinos centro įkūrimas Kaune yra tik pradinis etapas. Vėliau žadama išsiplėsti taip, kad pavyktų apimti visas Lietuvos futbolo akademijas. „Juk jose treniruojasi potencialūs Lietuvos nacionalinės rinktinės žaidėjai. Tad tikrai nebus apsiribota vienu regionu“, – pridūrė J. Braga.
Kaups duomenis apie sveikatą
Sporto medicinos centro direktorius pabrėžė, kad itin svarbu pradėti kaupti sportininkų sveikatos istoriją: „Tas galioja tiek profesionalaus sporto duris pravėrusiems asmenims, tiek pirmuosius žingsnius sporto pasaulyje žengiantiems vaikams. Juk treneriams tokie duomenys apie vaiko sveikatos būklę būtų itin vertingi bei leistų parinkti teisingus krūvius, sudaryti tinkamą treniruočių planą. Ateinantys sportuoti vaikai iš karto turi būti registruojami, kad galėtume domėtis jų sveikata.“
LFF sporto medicinos centro vadovas pabrėžė, kad bus siekiama užkirsti kelią sportininkų traumoms.
„Esminis faktorius tas, kad dirbama su kiekvienu sportininku. Fizinio parengimo treneriai vertins kiekvieną žaidėją individualiai. Laukia didelis darbas, nes jau dabar turime apie 250 potencialių klientų iš akademijos ir įvairių amžiaus grupių vyrų ir moterų futbolo rinktinių. Būtent jie taps pirmaisiais centro klientais, su kuriais bus užmegzti ryšiai. Seksime jų fizinę būklę ir padėsime siekti sportinių aukštumų“, – sakė J. Braga.
Anot centro direktoriaus, tiek žaidėjai, tiek treneriai yra susidomėję sporto medicinos centro veikla ir perspektyvomis: „Norime sudaryti jauniesiems futbolininkams geras sąlygas pasiruošti rinktinės lygiui. Maža to, mūsų tikslas nėra tik futbolo žaidėjai. Perspektyvoje yra paslaugų teikimas ir kitų sportų šakų atstovams. Planai yra sudėlioti keleriems metams į priekį. Norime suteikti kokybiškas paslaugas, todėl neketiname skubėti ir planą įgyvendinsime etapas po etapo.“
Didelis žingsnis į priekį
„Kai įvykdysime trečią etapą, sporto medicinos centre bus galimybė remtis ir moksliniais tyrimais. Tokių tyrimų duomenys leis atlikti kokybiškesnę reabilitaciją. Mūsų vienas pagrindinių tikslų – kuo greičiau pastatyti sportininką ant kojų. Taip pat užkirsti kelią, kad traumos nebesikartotų“, – pridūrė V. Klinkevičienė.
Anot jos, LFF sporto medicinos centro atsiradimas yra didelis žingsnis į priekį, mat pagaliau visa itin reikšminga informacija apie sportininkus bus vienoje vietoje: „Taip bus užtikrintas kokybiškas ir profesionalus gydymas.“
Tekstas: Audrius Bareišis
Nuotraukos: Valdas Knyzelis