Dalintis „Kokią lazdą rinktis“

Kokią lazdą rinktis

Golfo žaidėjai juokauja, kad jei lazda negraži, tai ji gerai nemuš. „Šis juokas atspindi esmę: lazda pirmiausia turi patikti, – šypsosi Lietuvos golfo federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Markevičius. – Tik tada gali tikėtis geriausio savo smūgio.“

Golfas irgi turi savas madas – ir aprangos, ir, žinoma, lazdų. Tad žinomiausi golfo inventoriaus gamintojai „Titleist“, „TaylorMade“, „Mizuno“, „Cobra“, „Ping“ ieško būdų, kaip suvilioti, nors pamėgtų lazdų golfo žaidėjai nekeičia metų metus, o kai kurių – ir visą gyvenimą.

Be to, net ir rimtesni mėgėjai, ne tik profesionalai, užsisako jiems asmeniškai pritaikytų lazdų. Jos parenkamos pagal ūgį, smūgio techniką ir net pirštų ilgį. Žinoma, paisant golfo lazdoms taikomų apribojimų.

Nors lazdų gali būti daugiau kaip šimtas variantų, išeidamas į lauką žaidėjas krepšyje jų nešasi 14. Kiekvienas komplektą susirenka pats. Vieni ima daugiau lazdų itin ilgiems smūgiams, kiti – trumpesniems, bet labiau kontroliuojamiems atlikti.

Pirmieji golfo žaidėjai mušdavo medinėmis lazdomis, tačiau ilgainiui jas pakeitė kaltinio plieno ir kito metalo bei anglies pluošto mišiniai. Esama gamintojų, kurie į lazdas įlydo volframo, aukso ar net platinos.

M. Markevičius papasakojo apie golfo lazdų, kitaip dar vadinamų riedmušomis, tipus.

Putter

Šia lazda atliekamas ridenimo smūgis – į kamuolį nesmūgiuojama, jis nekeliamas, o tiesiog siunčiamas į duobutę. Kitaip tariant, atliekamas paskutinis smūgis ties konkrečia duobute. Šia lazda atliekama maždaug pusė smūgių aikštyne.

Lazdos galva gali būti įvairių formų: didelė lyg kosminis laivas, maža, plona lyg skustuvo ašmenys. Kokią rinktis, priklauso nuo įpratimo ir skonio. „Žaidėjas turi pajusti, kuri lazda jam tinkamiausia, nes šiam smūgiui būtinas išskirtinis tikslumas. Jei reikia, kad kamuolys riedėtų 3 metrus, turi žinoti, kaip smūgiuoti, kad tiek ir riedėtų, o ne 4 ar 5 metrus. Yra žaidėjų, kurie šios lazdos nekeičia niekada, nes tinkamai prižiūrima ji nesidėvi“, – paaiškino M. Markevičius.

Wedge

Šiomis palyginti dažnai naudojamomis lazdomis paprastai atliekami trumpi, aukšti ir tikslūs smūgiai prie ridenimo aikštelės, bet dar ne joje. Pajėgiausi profesionalai šias lazdas naudoja rečiau, nes jiems dažnai neprireikia papildomo smūgio prie ridenimo aikštelės priartėti.

Kiekvienas žaidėjas pats nusprendžia, kiek „Wedge“ lazdų įsidėti į komplektą. Nuo lazdos galvos kampo priklauso, kokį atstumą pavyks įveikti ir kokia bus skrydžio trajektorija: ar kamuolys kils aukščiau, leisis stačiau ir greičiau stos, ar kils žemiau ir nusileidęs šokinės, riedės.

Galima atlikti trumpą kontroliuojamą smūgį, bet jei smūgis nekontroliuojamas (nors ir šiuo atveju žaidėjas žino, kiek nori mušti ir tiek muša), pažengę mėgėjai šiomis lazdomis, priklausomai nuo jų galvos dydžio ir kampo, gali mušti 50–120 metrų.

Iron

Tolimiems smūgiams skirtos lazdos. Skiriasi koto ilgis, galvos dydis ir kampas. Kuo mažesnis lazdos numeris, tuo tolimesniam smūgiui ji skirta. Dauguma žaidėjų šių lazdų komplektą renkasi pagal tai, kiek metrų ja gali mušti. Priklausomai nuo žaidėjo lygio ir lazdos, galima mušti 100–200 metrų. Yra žaidėjų, kurie geba numušti ir per 200 metrų.

Hibridas ir Wood

Hibridas

Tai tolimiems smūgiams skirtos giminingos lazdos. Lengvomis lazdomis tuščiavidure didele galva lengva mušti toli ir tiesiai. Kamuolys, smūgio metu atsitrenkęs į lazdos galvos membraną, ją įlenkia, susiploja kaip kiaušinis ir skrieja itin toli.

Metalinės „Iron“ lazdos sunkesnės. Hibridų ir „Wood“ kotas paprastai grafitinis, galva – tuščiavidurė.

Wood

Hibridų, kaip ir „aironų“, galvos gali būti įvairių kampų, smūgiuojant reikia mažiau fizinės jėgos, jos atlaidesnės nei „Iron“, nes centras, vadinamasis „sweet spot“, didesnis – prastai smūgiavus „aironu“ klaidą išduoda smūgis per rankas. Smūgiuojant hibridu tokios reakcijos nėra.

Hibridu pažengę mėgėjai muša maždaug 140–230 metrų, „Woodu“ – 170–250 metrų.

Driver

Kitaip dar vadinama pirmuoju „Woodu“. Dažniausiai naudojama tik pirmajam smūgiui atlikti. Tai didžiausią galvą turinti lazda. „Labai nedaug žaidėjų šią lazdą renkasi smūgiuoti, tarkime, nuo žolės, nes sunku tokia didele galva smūgiuoti tiksliai. Vieni tai daro, kad pasirodytų, kiti, nors tai reta, moka tikrai tiksliai ja smūgiuoti“, – sakė M. Markevičius.

Pirmajam smūgiui naudojama vinutė kamuoliukui padėti, todėl gerokai lengviau pataikyti lazdos galvos centru. Pažengusieji šia lazda muša 180–300 metrų ir toliau. Priklauso nuo lygio, technikos ir sprogstamosios jėgos.

Tekstas: Birutė Pakėnaitė
Nuotraukos: gamintojų

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Sesuo ir brolis Kančiai: „Mes esame puiki komanda“

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį