„10 tūkst. žingsnių per dieną“ iššūkis tapo populiarus visame pasaulyje, kai šį rezultatą pradėjo akcentuoti mobiliųjų telefonų gamintojai. Tačiau, kodėl būtent 10 tūkst. ir kokį teigiamą poveikį toks fizinis aktyvumas gali mums suteikti?
Dauguma sporto trenerių rekomenduoja nueiti tiek žingsnių dėl to, kad šis skaičius prilygsta maždaug 8 km, kuriuos skirtingai nuo pasirengimo lygio ir net kojų ilgio vidutiniškai nueiname per 1 val. 40 min. O taip pat 10 tūkst. žingsnių yra lygu 50 min. aukšto intensyvumo treniruotei, tokiai kaip: aerobika, intensyvus irklavimas, greitas važiavimas dviračiu, bėgiojimas ar varžybinis sportas, kaip tinklinis, futbolas ir pan. Be to, toks aktyvus pasivaikščiojimas suteikia daug naudos mūsų organizmui.
Pagerina širdies veiklą
Reguliarus fizinis aktyvumas padeda padidinti į raumenis siunčiamo deguonimi prisotinto kraujo kiekį, taigi – stiprina širdį ir gerina kraujotaką. Kuo aktyvesnį gyvenimo būdą gyvename, tuo daugiau deguonies gauname ir… dėl to yra lengviau treniruotis.
Sustiprina plaučius
Kasdienis judėjimas sustiprina plaučius ir aplink juos esančius raumenis. Didėjant įkvepiamo deguonies greičiui ir tūriui, didėja ir mūsų kūno galimybės efektyviai jį išnaudoti – tai vadinama VO2 max matu. Kuo aktyvesnį gyvenimo būdą gyvename, tuo aukštesnis mūsų VO2 max.
Pagerina susikaupimą
Fizinis aktyvumas skatina endorfinų – laimės hormonų išsiskyrimą, taip pat padidina kraujo tekėjimą į smegenis, o tai pagerina kognityvinę smegenų funkciją. Reguliariai judėdami, ne tik esame labiau atsipalaidavę, jaučiame mažiau streso ir nerimo, bet ir padidiname savo kūrybiškumą, produktyvumą bei susikaupimą.
Sustiprina kaulus
Fizinis aktyvumas, ypač pratimai, kurių metu reikia laikyti savo ar papildomą svorį, o taip pat bėgimas bei ėjimas, sukelia papildomą apkrovą mūsų kaulams, kas didina jų tankį ir sumažina riziką susirgti osteporoze.
Padeda formuotis raumenims
Nors kasdienis vaikščiojimas mūsų raumenis apkrauna minimaliai, tai vis tiek padidina raumenų augimą ir jėgą. Be to, priklausomai nuo jūsų svorio, 10 tūkst. žingsnių per dieną sudegina 250-600 cal.
Stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje
Kai esame fiziškai aktyvūs, raumenys sunaudoja daugiau gliukozės, esančios mūsų kraujyje. Aktyvus gyvenimo būdas taip pat padeda efektyviau dirbti mūsų kūne esančiam insulinui, kuris gliukozę keičia į energiją ir taip mažina cukraus kiekį kraujyje.
Gali sumažinti kraujo spaudimą
Fizinis aktyvumas yra puiki hipertenzijos prevencijos ir šios ligos kontroliavimo priemonė. Kasdien nueidami 10 tūkst. žingsnių, sustiprinsime savo kraujagysles ir tai leis kraujui tekėti laisviau, o kraujo spaudimas stabilizuosis.
Pagerina nuotaiką
Fizinis aktyvumas sukelia pagrindinių neurotransmiterių, tokių kaip endorfinai, serotoninas ir dopaminas, išsiskyrimą – visi jie vaidina svarbų vaidmenį, valdant nuotaiką.
Padidina lankstumą
Fizinis aktyvumas didina mūsų lankstumą, o tai savo ruožtu padeda pagerinti laikyseną ir sumažina traumų riziką.
Pagal readersdigest.ca straipsnį parengė Karina Sėrikova
Nuotraukos: pexels.com