Dalintis „Kitoks rankinis“

Kitoks rankinis

Nors paplūdimio rankinis Lietuvoje dar tik skinasi kelią į populiarių sporto šakų gretas, jau turime kuo džiaugtis – paplūdimio U18 merginų rankinio rinktinė kasmet vis geriau pasirodo Europos jaunių čempionatuose. Šios rinktinės narės jau pasiruošusios dalyvauti moterų čempionate. O rinktinės vadovas Klaidas Janeika teigia, kad sporto aikštelėse ginančiųjų Lietuvos garbę gretas jau papildė dvi naujos – vaikinų ir merginų – jaunių rinktinės.

Pasak Klaido Janeikos, nors salės ir paplūdimio rankinis yra giminingos sporto šakos, tarp jų nemažai skirtumų. Pagrindinis, suprantama, tas, kad paplūdimio rankinis žaidžiamas ant smėlio.

„Kadangi nuo smėlio nepavyktų atmušti tradicinio rankinio kamuolio, paplūdimio rankinio kamuolys taip pat skiriasi. Be abejo, mažesnė ir komandos sudėtis. Ekipą sudaro iki dešimties žaidėjų, kurių žaidimas ir keitimas – ypač intensyvus. Trumpesni ir rungtynių kėliniai – po 10 minučių, tad žaidimas neprailgsta“, – lygino komandos vadovas.

Pasak K. Janeikos, patraukliausia paplūdimio rankinio dalis yra ta, kad net pralaimėjus pirmąjį kėlinį išlieka didelė galimybė laimėti mačą.

„Žaidžiant paplūdimio rankinį antrasis kėlinys pradedamas rezultatu 0:0. Antrąjį kėlinį laimėjus pirmajame nugalėtai komandai, rezultatas tampa 1:1 Jeigu abi komandos laimi po vieną kėlinį ir rezultatas būna 1:1, tuomet rengiama baudinių serija. Abi komandos atlieka po penkis metimus. Laimi ta komanda, kuri pelno daugiausiai įvarčių. Tokios taisyklės labiau motyvuoja žaidėjus stengtis. Ir žiūrovams įdomiau stebėti labiau įtemptas rungtynes, nei kai nuo pirmųjų minučių visą valandą pirmauja viena komanda“, – paaiškino pašnekovas.

Traukia efektyviais elementais

Būtent paplūdimio, o ne salės rankinis žiūrovams patrauklesnis ir dėl kitos priežasties – žaidžiant rankinį paplūdimyje vienu smūgiu galima pelnyti daugiau nei vieną tašką.

„Pavyzdžiui, jeigu žaidėjas, prieš įmesdamas kamuolį į vartus, padaro 360 laipsnių apsisukimą ore atsispirdamas nuo dviejų kojų, skiriami du taškai. Taigi šiame žaidime galima išvysti įvairių efektyvių elementų, tokių kaip šuoliukai, suktukai ir panašūs“, – pasakojo K. Janeika.

Be to, kadangi paplūdimio rankinio aikštelė yra dvigubai mažesnė nei salės – vos 27×12 m, žaidimas greitas ir kovingas. Tačiau nepaisant vietos trūkumo ir greičio šiurkštūs veiksmai čia neleistini ir yra laikomasi garbingo žaidimo principų.

Problema – treniruočių bazių trūkumas

Lietuvoje ši sporto šaka dar nėra tarp populiariausiųjų, galbūt todėl kelerius metus turėjome tik vieną rinktinę – merginų, kuri pradėjo varžytis nuo U17 čempionato.

„Mūsų rinktinė jau trejus metus dalyvauja savo amžiaus grupės Europos čempionatuose. Deja, tik kartą merginoms pavyko patekti į aštuntuką. Pirmą kartą Portugalijoje buvo juntamas, palyginti su kitomis komandomis, ryškus pasiruošimo skirtumas, vėliau, manau, pritrūko sėkmės“, – tikino komandos vadovas.

Tačiau šios 2000–2001 m. gimusios merginos jau pribrendo atstovauti Lietuvai moterų Europos čempionate, tad šiemet, K. Janeikos teigimu, jaunių čempionate startuos dvi naujos – vaikinų ir merginų U17 paplūdimio rankinio rinktinės.

„Tikimės užauginti dar dvi stiprias rinktines, tačiau tą sunku padaryti, kai šaltuoju periodu neturime kur treniruotis: valstybinės bazės neatitinka reikalavimų, o privačiose neleidžiama iš tinklinio aikštelės pašalinti tinklui pakabinti skirtų stulpų, – paaiškina pašnekovas. – Laimei, nuo šių metų sausio veiklą pradėjo Lietuvos paplūdimio rankinio asociacija, po kurios vėliava stengsimės rašyti projektus.“

Šaltuoju periodu komandos, žinoma, nesitreniruos, tačiau atšilus orams rankininkai važiuos į treniruočių stovyklą Melnragėje, taip pat treniruosis prie Pilaitės ežerų bei prie buvusio Lietuvos edukologijos universiteto esančioje tinklinio aikštelėje.

Pasak K. Janeikos, yra daug vilčių, kad 2024 m. paplūdimio rankinis bus įtrauktas į olimpinių žaidynių programą, tad laiko pasiruošti dar yra, juolab kasmet ši sporto šaka populiarėja ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje.

Istorija

Paplūdimio rankinio taisyklės buvo sukurtos 1992 m. Italijoje. 2002 m. surengtas pirmasis Europos čempionatas, vėliau pradėti rengti ir pasaulio čempionatai. Šio žaidimo lydere laikoma Brazilija.

Tekstas: Karina Sėrikova
Nuotraukos: iš komandos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Ant Baltijos bangos

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį