Pradedame publikuoti kassavaitines futbolo aktualijų apžvalgas. Šią savaitę atkreipiame dėmesį į aikštėje ir už jos ribų pralaimintį anglų futbolą, Europos rinktines, dalyvaujančias kvalifikacijoje į pasaulio čempionatą bei prastą Madrido „Real“ žvaigždžių startą.
Londono „West Ham“ smuks dar žemiau
Šeštadienį po dar vieno beviltiško „West Ham“ pasirodymo „Premier“ lygoje buvo atleistas strategas Slavenas Biličius. Pralaimėjimas „Liverpool“ buvo paskutinis kroato pasispardymas klube, tačiau ekipos vadovų sprendimas Biličių atleisti po šeštadienio rungtynių buvo ypač keistas. Viena vertus, keista, jog strategas posto nepaliko po devintojo turo pažeminimo – pralaimėjimo 0-3 – namuose su „Brighton“. Kroatui buvo suteikta daugiau laiko ir sprendimas pasiteisino – „Carabao“ taurėje išvykoje nugalėtas „Tottenham“, o „Premier“ lygoje – tik paskutinę minutę paleista pergalė su „Crystal Palace“.
Keista, jog vienas pralaimėjimas prieš „Liverpool“ buvo tas kertinis lūžis – „West Ham“ kūrė progas, o kontraatakose priešininkams turint Sadio Mane bei Mohammedą Salah, su tokia gynybos linija prošvaisčių nebūtų komandą treniruojant net Jose Mourinho ar Pepui Guardiolai. Žaidėjų pavestam treneriui reikėjo duoti dar šiek tiek laiko, kadangi artėjančiose akistatose laukė ne tokie grėsmingi klubai – „Watford“, „Leicester City“ ar „Everton“.
Fanų numylėtinį Biličių „West Ham“ iškeitė į jau nuo pirmos minutės klube išjuokiamą Davidą Moyesą. Tokia reakcija pamatuota – paskutines savo tris darbovietes anglas paliko dėl nesėkmingų rezultatų. Su „Manchester United“ šešerių metų kontraktą dar 2013 metais pasirašęs Moyesas buvo atleistas po metų, toliau bandė laimę San Sebastiano „Real Socedad“ bei „Sunderland“ ekipose. Su pastarąja prieš pusę metų treneris iškrito iš „Premier“ lygos ir pats atsistatydino. Apie prastą anglo darbą byloja ir faktai – laimėta vos 15 iš paskutinių 65 rungtynių nacionalinėse lygose.
Istorija rodo, jog Moyesas nėra tinkamas kandidatas išsaugoti „West Ham“ nuo iškritimo į žemesnę lygą. Strategui bus sunku dirbti su pagal Biličiaus norus sukomplektuota komanda, o jis pats perėjimų languose didele išmone nepasižymi – nenustebkite, jei sausį išvysite „West Ham“ 20 milijonų eurų pasiūlymą už Marouane‘ą Fellaini – saugas brangiausių Moyeso pirkinių trejetuke užima dvi vietas.
„Arsenal“ vėl stebina taktiniais sprendimais
53 milijonus eurų kainavęs rezultatyviausias sezono futbolininkas ant suolo, o jo vietą aikštėje užima žmogus, iš kurio veiksmų galima suprasti, jog jis savo dabartiniame klube žaisti nori mažiausiai. Kas? Alexandre Lacazette bei Alexis Sanchezas. Arsenas Wengeras praėjusio savaitgalio rungtynėse su „Man City“ vėl pranoko save.
Pasitikėjimas čiliečiu nepasiteisino – Sanchezas aikštėje 15 kartų prarado kamuolį bandydamas atlikti perdavimą, o jo pasyvumas gynyboje badė akis – devyniems komandos draugams spaudžiant „Man City“ žaidėjus, Sanchezas dažniausiai pasirinkdavo statisto vaidmenį ir likdavo priešinininkų aikštės pusėje.
Wengero pasirinkimo klaidą Lacazette įrodė jau po devynių minučių nuo išėjimo į aikštę antrajame kėlinyje – suradęs skylę „Man City“ gynyboje iš dešiniojo krašto pasiuntė kamuolį į vartus, tačiau vieno prancūzo pastangų neužteko. „City“ puolamoji jėga šiuo metu yra per stipri bet kuriai „Premier“ lygos ekipai, o „Arsenal“, priėmę kitokį sprendimą galbūt būtų pasipriešinę daugiau nei paskutinį rungtynių pusvalandį.
Nemažiau „Arsenal“ fanus supykdė Sanchezo elgesys po finalinio švilpuko. Puolėjas prieš išeinant iš aikštės ėmė glėbesčiuotis su „Man City“ trenerių štabe dirbančiu, buvusiu ilgamečiu „Arsenal“ nariu Mikeliu Arteta.
Silpniausia Anglijos rinktinė istorijoje
Praėjusį penktadienį paskelbtas Anglijos futbolo rinktinės žaidėjų sąrašas draugiškoms rungtynėms su Brazilija bei Vokietija. Pirmą kartą į sąrašą pateko tokie futbolininkai kaip „Swansea“ puolėjas Tammy Abrahamas, „Liverpool“ krašto gynėjas Joe Gomezas bei „Crystal Palace“ saugas Rubenas Loftus-Cheekas. Jei pirmų dviejų futbolininkų pakvietimas suprantamas, žinant jų demonstruojamą žaidimą šį sezoną, tai Loftus-Cheeko ar po 3 metų į rinktinę sugrįžusio Ashley Youngo – ne. Pastarasis, atrodo, buvo pakviestas tik todėl, jog gavo daugiau žaidybinio laiko dabartiniame savo klube, ir todėl, jog kažkada praeityje demonstravo gerą formą.
Praėjus savaitei po sudėties paskelbimo, saugų linijos su įprastiniais rinktinės žaidėjais Dele Alli, Jordanu Hendersonu, Raheemu Sterlingu bei gerai šį sezoną atrodančiu Fabianu Delphu nebeliko. Pridėkime dar Harry Kane‘ą bei vartininką Jacką Butlandą. Visi futbolininkai iš rinktinės pasitraukė dėl traumų, o juos pakeitė atitinkamai „Swansea“ bei „Burnley“ saugai Jake‘as Livermore‘as bei Jackas Corkas. Kartu su minėtais Youngu, Loftus-Cheeku bei Jesse Lingardu ir Ericu Dieriu turime saugų liniją, kovosiančią su Vokietijos ir Brazilijos rinktinėmis: su Toni Kroosu, Ilkay Gundoganu, Mesutu Ozilu ir Casemiro. Nors į pasaulio čempionatą anglai su tokia sudėtimi nevyks, šią dviejų rungtynių sudėtį galime pakrikštyti kaip vieną silpniausių šalies istorijoje.
Kita vertus, ir su tokia sudėtimi buvo pasiektos lygiosios 0:0 su Vokietija.
Madrido „Real“ dueto startas Ispanijoje
Ispanijos čempionų smogiamasis duetas Cristiano Ronaldo bei Karimas Benzema išgyvena ne geriausius laikus. Verta paminėti, jog dėl Ronaldo diskvalifikacijos ir Benzema traumos futbolininkai kartu rungtyniavo tik nuo aštuntojo turo rungtynių su „Getafe“ – kaip tik abiejų žaidėjų įvarčiai padėjo iškovoti pergalę minimaliu rezultatu. Deja, tik šios rungtynės „Real“ duetui buvo sėkmingos įvarčių atžvilgiu – kol kas tai vieninteliai Benzema bei Ronaldo taiklūs smūgiai šio sezono „La Liga“ pirmenybėse, kuriose čempionai kol kas buksuoja – užimama trečioji vieta ir aštuonių taškų deficitas prieš pirmoje vietoje esančią „Barcelona“. Vis dėlto pats Ronaldo nesirūpina įvarčių sausra ir prašo kantrybės iš savo fanų.
„Real“ puolėjai tokia forma sezono starte jau nedžiugina ne pirmus metus – per pirmas septynerias praėjusio sezono Ispanijos čempionato rungtynes Ronaldo taip pat sukrapštė vos vieną įvartį. Benzema pridėjo keturis, tačiau sezono viduryje prancūzas baigė be įvarčių septynis mačus iš eilės, bet tai nesutrukdė „Real“ laimėti lygos titulo sezono pabaigoje.
Kvalifikacijos į pasaulio čempionatą atomazga Europoje
Europos ekipoms vietų į pasaulio čempionatą liko vos keturios, o dėl jų kovoja aštuonios komandos. Atkrintamųjų varžybų procesas įvyks greitai – jau antradienį žinosime visas Europos atstoves kitais metais Rusijoje vyksiančiose pirmenybėse.
Šiaurės Airija – Šveicarija
Šveicarų forma pirmame kvalifikacijos etape buvo labai gera, tačiau dalyvavimą papildomame atrankos etape nulėmė pralaimėjimas paskutinėse rungtynėse Portugalijai ir užimta antroji vieta tik dėl įvarčių santykio. Savo ruožtu šiaurės airiai sugebėjo sudėtingoje grupėje aplenkti sudėtimi stipresnes rinktines Čekiją bei Norvegiją.
Pirmosiose jau įvykusiose šios poros rungtynėse po teisėjo dovanos pergalę išvykoje šventė šveicarai. Po Corry Evanso galimo žaidimo ranka paskirtą 11 metrų baudinį antrojo kėlinio pradžioje realizavo gynėjas Ricardo Rodriguezas ir taip gerokai priartino savo šalį prie pasaulio pirmenybių. Deja, britų šalies trenerio Michaelo O‘Neilo keltas tikslas prieš pirmąsias rungtynes – nepraleisti įvarčio namie – nepasiteisino ir rinktinė Šveicarijoje turės ypač sunkią užduotį.
Atsakomosios rungtynės bus žaidžiamos sekmadienį.
Kroatija – Graikija
Po pirmosios akistatos, turbūt, jau galime konstatuoti, jog dėka puikių kroatų saugų pasaulio čempionate neišvysime graikų. Futbolo sirgaliams tai turėtų būti džiugi žinia, kadangi graikų propaguojamą gynybinį, lėtą futbolą mėgsta žiūrėti nedaugelis. Kroatai reikalus sutvarkė jau pirmose rungtynėse namie, rezultatu 4-1 sutriuškinę atakoje potencialo stingančią Graikiją. Rinktinei, kuri atrankoje daugiau nei tris įvarčius mušė tik Gibraltarui, atsakomosiose rungtynėse taip pat reikės įmušti tris ir nepraleisti nė vieno.
Kroatai į kitų metų pirmenybes nori labai, nes tai bus, ko gero, paskutinė proga vienai geriausių saugų linijų pasaulyje (Luka Modričiui, Ivanui Rakitičiui, Ivanui Perisičiui) bei puolėjui Mario Mandzukičiui sužaisti pasaulio čempionate ir įrodyti, jog gali nueiti toliau nei 2014 metais neįveiktas grupės etapas.
Atsakomosios rungtynės bus žaidžiamos sekmadienį.
Švedija – Italija
Jei italams abi akistatos nesusiklostys gerai, o pirmosiosios rungtynės susiklostė būtent taip – švedai laimėjo 1-0, tai bus Gianluigi Buffono pabaiga rinktinėje. Po pasaulio čempionato nacionalinėje komandoje karjerą baigsiančiam vartininkui nesinorėtų finišuoti pralaimėjimu jau atrankoje, todėl visai Italijos rinktinei tai turėtų būti papildomas stimulas.
Švedai vis dar be Zlatano Ibrahimovičiaus, tačiau su pozityvia nuotaika – rinktinės treneris Janne Anderssonas prieš kelias dienas teigė, jog jo vadovaujama komanda gali nugalėti absoliučiai bet ką. Strategas turi pagrindo kalbėti – vienoje kvalifikacinėje grupėje skandinavams teko rungtyniauti ir su Prancūzija, ir su Olandija – pastaruosius švedai paliko trečioje vietoje dėl geresnio įvarčių santykio, o prancūzus rezultatu 2-1 sugebėjo patiesti namuose.
Atsakomosios rungtynės bus žaidžiamos pirmadienį.
Danija – Airija
Danijos pranašumas šioje poroje išryškėjo dar labiau, kuomet airiai pirmajai akistatai neteko vieno savo lyderių Davido Meylerio. Vienas stabiliausią formą demonstravusių futbolininkų rungtynes Danijoje bus priverstas stebėti iš tribūnų dėl viršyto geltonų kortelių limito. Svečiuose airiai turės žaisti itin protingai ir atsargiai, kadangi toks pats Meylerio likimas gresia dar net dešimčiai futbolininkų.
Danai, turėdami kur kas ryškesnes pavardes, kaip „Premier“ lygoje žibantys Christianas Eriksenas, Andreasas Christensenas, Kasperas Schmeichelis ar Vigo „Celta“ rungtyniaujantis atakuojantis saugas Pione Sisto, yra šios poros favoritai.
Airių treneris Martinas O‘Neilas prieš atkrintamąsias teigia norintis lygiųjų Danijoje. Toks rezultatas pratęstų jau šešerias išvykos rungtynes trunkančią seriją be pralaimėjimų.
Pirmosios rungtynės žaidžiamos šiandien, o atsakomosios – antradienį.
Tekstas – Lauryno Puikio
Nuotraukos – Getty Images ir Sky Sports