Visi puikiai žinome, kad į treniruotę šiukštu ateiti alkanam, o taip pat – kad po gero sporto būname gerokai praalkę. Tačiau, ar kada domėjotės, ką valgyti prieš ir po sporto? Į šiuos du svarbius klausimus atsakys asmeninis treneris ir mitybos planų sudarinėtojas, sveikos mitybos specialistas Tadas Pocius.
Dažnai žmonės mano, kad prieš sportą persivalgyti yra negerai, tad apskritai nevalgo. Ką apie tai manote?
Viskas gerai, jei, pavyzdžiui, iš ryto planuojate padaryti nedidelę kardiotreniruotę – lengvai prasibėgti ar atlikti neintensyvią mankštelę – tokiu atveju net rekomenduotina nepusryčiauti. Tik nepamirškite prieš tai atsigerti skysčių. Jei kalbame apie intensyvią, ypač – jėgos, treniruotę, bent jau užkąsti prieš ją yra būtina. Jei prieš aktyvų sportą nepavalgysite, jausitės silpnai ir nepasieksite sportinio efektyvumo.
Ar vertėtų dalyvauti treniruotėje persivalgius?
Persivalgymas apskritai nėra gerai, o prieš sportą – juo labiau. Tačiau jei taip jau įvyko, treniruotę reikėtų labai palengvinti. Šiuo atveju tiktų izoliuotų (rankų, kojų) raumenų grupių treniruotė. O kad mes nepersivalgytume, reikėtų atidžiau susiplanuoti dieną. Idealu būtų pavalgyti 2-3 val. prieš treniruotę.
Ką būtų gerai valgyti prieš treniruotę?
Visų pirma, maistas turėtų būti lengvai virškinamas, kad iki treniruotė jis jau būtų suvirškintas. Puikiai tiktų lėto įsisavinimo angliavandeniai, tokie kaip: rudieji ryžiai, pilno grūdo makaronai, grikiai, vaisiai, baltyminiai produktai: žuvis, paukštiena, virti kiaušiniai, grūdėta varškė.
Ką daryti, jei nespėjome pavalgyti?
Galima vėliausiai pusvalandį prieš treniruotę suvartoti nedidelį užkandį, pavyzdžiui, kokį nors vaisių: obuolį, kriaušę, arbūzą – kokį nors saldų greitai pasisavinamų angliavandenių šaltinį. Jei ir to su savimi neturite, sporto klube įsigykite specializuotą batonėlį – nesportuokite alkanas.
O ką patartumėte valgyti po treniruotės?
Po treniruotės mums norisi kuo greičiau atstatyti energiją, todėl rekomenduočiau sportinėje rankinėje turėti bananą ar apelsiną, na o valandos bėgyje pavalgyti sočiau – geriausiai baltyminio maisto, kad atstatyti ne tik energijos atsargas, bet ir raumenų masę. Tai ir vėl galėtų būti virti kiaušiniai, žuvis, grūdėta varškė, paukštiena, paprasti makaronai ir balti ryžiai, graikiškas jogurtas.
Kokia Jūsų nuomonė apie gėrimų, skirtų sportuojantiems, vartojimą treniruotės metu?
Jeigu mes žinome, ką pirkti, tai yra gerai. Pavyzdžiui, papildyti elektrolitų atsargas po kardiotreniruotės, yra tikrai sveikintinas dalykas. Arba, jei treniruotės metu, matome, kad trūksta jėgų, tikrai geriau išgerti specializuotą gėrimą ar suvalgyti batonėlį, nei būti neefektyviems, bet tuo nereikėtų piknaudžiauti. Pavyzdžiui, natūralus būdas tonizuoti savo organizmą galėtų būti kava. Tik išgėrę kavos, nepamirškite sporto metu gerti dar daugiau vandens, nes kava iš organizmo sparčiau šalina skysčius.
O kokia Jūsų nuomonė apie įvairius papildus ir baltyminius kokteilius?
Aš asmeniškai manau, kad geriausia visas medžiagas yra gauti natūraliu būdu iš maisto, tačiau jei mums per skubėjimą to padaryti nepavyko, baltyminis kokteilis yra sprendimas. Kartais tikrai jį rekomenduoju. Tačiau svarbiausia yra nepamiršti kasdienės subalansuotos mitybos.
Kalbino Karina Sėrikova
Nuotraukos: iš asmeninio T. Pociaus albumo