Šimtametes tradicijas skaičiuojantis golfas – vienas labiausiai mitais apipintų žaidimų pasaulyje. Jei tikėtume visais stereotipais, atrodytų, kad tai turtingų senjorų žaidimas, nuo kurio net nesušylama. Tačiau Lietuvos golfo federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Markevičius šiuos įsitikinimus greit sumala į miltus – visą sezoną galima žaisti vos už kelis šimtus eurų, žaidėjai per keturias valandas nueina apie 10 kilometrų, o pradėti žaisti reikėjo jau vakar.
Nuo ko pradėti? Pirmiausia reikia išsiaiškinti, koks aikštynas yra arčiausiai žaidėjo namų. Lietuvoje iš viso yra penki 18 duobučių aikštynai, kiekviename jų yra trenerių, inventoriaus, akademija ir įvairių treniruočių programų.
Žalioji kortelė. Be jos savarankiškai žaisti aikštynuose niekas neleistų. Tai sertifikatas, patvirtinantis, kad žaidėjas išklausė pradžiamokslio pamokų ciklą ir įgijo pagrindinių žinių apie smūgiavimo techniką, taisykles, etiketą, išmoko orientuotis aikštyne. Paprastai ši įžanga trunka apie aštuonias valandas.
Naujoko biudžetas. Nudžiuginsiu, kad golfas tikrai nėra labai brangus. Kaip mes juokaujame, brangiausias yra laikas. Kursai žaliajai golfo kortelei gauti kainuoja nuo 60 iki 150 eurų. Žinoma, eiti kartu su bičiuliais, ką mes rekomenduojame, smagiau, o ir kaina mažėja. Trijų keturių žmonių kompanija yra optimaliausias skaičius dirbant su treneriu. Mokantis suteikiamas visas inventorius ir galimybė po treniruočių likti ir neribotą laiką dirbti savarankiškai. Narystė golfo klube kainuoja nuo 500 iki 1000 eurų. Tai reiškia, kad visą sezoną (maždaug nuo balandžio iki lapkričio pradžios) golfą galima žaisti neribotai. Žinoma, yra įvairiausių galimybių sutaupyti, kai kurie klubai siūlo narystę už 300 eurų. Tiesa, ši narystė galioja tik dienos metu ar tik vasaros mėnesiais, tačiau tiems, kurie patys planuoja dienos darbus, tai labai pigu ir patogu.
Inventorius. Įrangą rekomenduojama įsigyti, nes prie jos priprantama. Aukšto meistriškumo žaidimui pritaikytos lazdos yra brangios, tačiau naujokas to skirtumo nejaučia ir pradžiai lazdų rinkinį gali įsigyti už 100–200 eurų. Jeigu aktyviai nežaidžia ir labai stipriai netobulėja, lazdų jam užteks iki gyvenimo galo. Aš su savo lazdomis žaidžiu jau šeštą sezoną.
Apranga. Egzistuoja etiketas, kurio mes Lietuvoje dalinai laikomės. Nors aprangos kodas liberalėja, tačiau džinsai ar treningai nėra pageidaujami, reikėtų vilkėti marškinėlius su apykakle ir kelnes su kilpomis diržui įverti. Vis dėlto šiais laikais ir patys gamintojai dažnai kelnių medžiagą renkasi panašią į sportinių kelnių – elastingą ir patogią. Kalbant apie avalynę, galima žaisti su bėgimo bateliais, tinkamais bėgti gruntu. Jeigu žaidėjas ketina investuoti, gali nusipirkti specialiai golfui pritaikytus batus, kurie kainuos nuo 50 eurų, o specialūs spygliukai padės tvirčiau stovėti ant žemės.
Mados. Čia atskira tema! Golfo žaidėjai labai mėgsta spalvas. Pavyzdžiui, jeigu žaidėjas vilkės raudonas kelnes, žalius marškinėlius ir geltoną diržą – žmonės tikrai pastebės, tačiau tai niekam nepasirodys keista.
Naujokų sunkumai. Golfas yra techniškai sudėtingas sportas, visi nori mušti toli, todėl naujokams dažniausiai trukdo įsitikinimas, kad reikia mušti stipriai. Tačiau greitį suteikia viso kūno judesių sujungimas. Kitas dalykas – greitų rezultatų siekimas. Dažniausiai vieną sezoną reikia skirti technikai tobulinti, o jau tada visą gyvenimą bus galima mėgautis golfu.
Klaidingi įsitikinimai. Pirmiausia, kad brangu. Antra, kad tai pagyvenusiems žmonėms skirtas sportas ir pradėti žaisti reikia sulaukus garbaus amžiaus. Pradėti žaisti reikėjo vakar, nes visi, kurie išbando ir pasilieka pažaisti bent mėnesį, gailisi, kad to nepadarė anksčiau. Dar viena klaidinga nuostata, kad golfas nėra sportas. Nemažai žmonių amerikietiškuose filmuose mato, kad golfo žaidėjai iki duobučių vyksta golfomobiliu ir praktiškai nejuda. Golfomobiliais važinėjama golfo kurortuose arba JAV. Europoje tai daroma rečiau, čia labiau įprasta nueiti visus tuos kilometrus ir lazdas neštis. Per tris keturias valandas žaidėjas nueina apie 10 kilometrų.
Žiema. Yra uždarų patalpų treniruočių centrų, o tie, kurie turi didesnį rūsį, nedidelį treniruočių centrą įsirengia namie. Uždaruose centruose naudojami specialūs simuliatoriai, kurių radaras seka kamuoliuką ir ekrane atkuria tai, ką gautume lauke. Be to, golfas yra puikus kelionių partneris, todėl žiemą išvykus į šiltuosius kraštus būna labai smagu pažaisti.
Kur žaisti
Lietuvoje yra šeši veikiantys golfo aikštynai:
Sostinių golfo klubas, Elektrėnų sav.
Europos centro golfo klubas, Vilniaus r.
„National Golf Resort“, Klaipėdos r.
„The V Golf Club“, Vilniaus r.
Vilkės golfo klubas, Druskininkų sav.
„Aluona golf and country club“, Trakų r.
Uždarų patalpų golfo treniruočių centrai:
„Golf City“, Vilnius
„Arnas Kaunas golf training center“, Vilnius
Tomo Pranevičiaus golfo treniruočių centras, Kaunas
Tekstas: Lina Motužytė