Lietuvos šiuolaikinė penkiakovei 2021 metai vėl buvo pažymėti pergalėmis. Olimpinis Lauros Asadauskaitės-Zadneprovskienės sidabro medalis buvo tarsi vyšnia ant torto, tačiau nepaisant to, šio sporto valdžia spalio mėnesį išgyveno permainas.
Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos (LŠPF) prezidentu kiek netikėtai išrinktas verslininkas Aistis Baronas. Naujuoju generaliniu sekretoriumi tapo žinomas Lietuvos penkiakovininkas Justinas Kinderis.
Pastarasis prisipažįsta, kad priprasti prie naujų pareigų reikia laiko, todėl pačiam sportui jo lieka mažiau.
„Neslėpsiu, nėra lengva. Sportui lieka mažiau energijos. Nors dirbant kabinete fiziškai per daug nepavargsti, bet galva pavargsta ir vis sunkiau prisiversti nueiti į treniruotę. Sportavimas tampa ribotas. Iš kitos pusės, sportas nuima stresą ir padeda atsigauti. Galbūt organizmas yra taip pripratęs prie krūvių, kad jis pats jų prašosi. Režimas iki šiol yra sportinis ir organizmas vis dar nori iš sporto pasigaminti laimės hormonų“, – „Sportlandmagazine.lt“ pasakojo J. Kinderis.
Daugkartinis Europos ir pasaulio čempionas J. Kinderis prisipažįsta, kad šiuo metu svarsto įvairius variantus ir neskuba priimti sprendimo dėl tolimesnės karjeros.
2021 metais Lietuvos penkiakovininkai pasaulyje spindėjo kone visose amžiaus grupėse. Europos suaugusių čempionate triumfavo Ieva Serapinaitė, o mišrių porų varžybose ji su J. Kinderiu pelnė sidabro medalius. Pasaulio taurės etape Budapešte trečia buvo Gintarė Venčkauskaitė. Iš pasaulio bei Europos U21 čempionatų medalius į Lietuvą parvežė Elzbieta Adomaitytė, o iš U17 pirmenybių – Lukas Gaudiešius ir Nojus Chmieliauskas.
J. Kinderis sutinka, kad pasiekti rezultatai federacijai suteikia stabilią finansinę pusę. Vis tik jis mato vietų, kur galima pasitempti.
„Yra dvi pusės. Geri rezultatai leidžia tikėtis stabilaus finansavimo. Iš kitos pusės, pavyzdžiui, Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, po Paryžiaus olimpinių žaidynių tikriausiai baigs karjerą, todėl reikės siekti, kad ta sportininkų užkelta kartelė nekristų. Už rezultatus, kurie bus pasiekti artimiausiais metais, jau bus atsakinga naujai išrinkta valdžia. Norėtųsi, kad gal ne ateinančiose, o dar kitose olimpinėse žaidynėse mūsų darbas duotų kažkokį apčiuopiamą rezultatą“, – kalbėjo J. Kinderis.
Pirmieji tikslai – kontaktų užmezgimas su visais LŠPF nariais ir elitinių sportininkų lyderystė.
„Visi kartu komandiškai turime judėti į priekį. Suprantame, kad be jaunimo nieko nebus, todėl sieksime išlaikyti dabartinį branduolį šiuolaikinėje penkiakovėje. Dabartiniai lyderiai gali įkvėpti jaunimą ir suteikti daug žinių“, – aiškino LŠPF generalinis sekretorius.
Pasak jo, daug dėmesio reikia skirti bazėms, nes daug kas remiasi būtent į jas. Taip pat jau yra numatyta kaip būtų galima į šį sportą pritraukti daugiau žmonių. LŠPF sieks bendradarbiauti su plaukimo federacija, kuri turi savo mini centrus didžiausiuose Lietuvos miestuose.
„Yra tokia vizija, kad kai kuriems sportininkams galbūt netiks plaukimas ir jie galėtų išbandyti penkiakovę. Panašiai galėtume bendrauti ir su triatlono federacija. Jauname amžiuje visi pradeda sportuoti nuo bėgimo ir plaukimo. Tik tada šiuolaikinėje penkiakovėje atsiranda kiti žingsniai – šaudymas, fechtavimas. Šiuo metu dar yra klausimas, kaip bus su penkta rungtimi“, – sakė J. Kinderis.
Po eilinio skandalo olimpinėse žaidynėse su jojimo rungtimi, Pasaulio šiuolaikinės penkiakovės federacija (UIPM) paskelbė, kad po Paryžiaus olimpinių žaidynių ši rungtis bus pakeista. To reikalauja ir Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC), jau ne pirmą kartą iškėlęs klausimą dėl šiuolaikinės penkiakovės egzistavimo olimpinėje programoje.
J. Kinderis įsitikinęs, kad pavojus šiuolaikinei penkiakovei būti pašalintai iš olimpinių žaidynių negresia, nes viskas daroma bendradarbiaujant su IOC ir atsižvelgiant į reikalingus pokyčius.
„Stringame tik dėl jojimo rungties. Kvaila būtų jei mes pasikeistume ir mus tada išbrauktų iš olimpinių žaidynių programos. Panašiai buvo ir ankščiau, kai atsirado lazeriniai šautuvai, buvo sujungtos bėgimo ir šaudymo rungtys. Pokyčiai vyksta ir dabar, todėl manau, jog viskas bus gerai. Mūsų rungtis tikrai bus patraukli, o nauja rungtis turėtų leisti padidinti sporto šakos plėtrą pasaulyje“, – pabrėžė J. Kinderis.
Nauja rungtis, kuri pakeis jojimą, turėtų paaiškėti jau šiemet. Yra kalbama apie dviračių sportą, laipiojimą ir kitas šakas, bet konkretūs variantai viešai įvardinti dar nėra.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Kipro Štreimikio ir Vytautaso Dranginio