Praėjusį ketvirtadienį griausmingai užsivėrė NBA mainų langas – barzdotasis gynėjas Jamesas Hardenas iškeliavo į Filadelfijos „76ers”, o krepšininką paleidusi Bruklino „Nets“ užsiprašė įspūdingo paketo su australu Benu Simmonsu priešakyje. Balasto atsikračiusios ekipos dabar žvelgia tik aukštyn – sėkmingų paskutinės minutės sandorių praeityje apstu, o keli jų netgi virto čempionų žiedais.
Tačiau pirmiausia – apie pačius šviežiausius pokyčius. Kelias savaites trukusios spekuliacijos apie J. Hardeno miglotą ateitį Brukline pasitvirtino praėjusią savaitę, kai gynėjas rado naujus namus. Kartu su ilgamečiu lygos puolėju Paulu Millsapu, J. Hardeną „Nets“ ekipa išsiuntė į Filadelfiją.
Mainais į Brukliną atvyko šį sezoną ant parketo dėl psichologinių problemų dar neišbėgęs B. Simmonsas, karjeros sezoną žaidžiantis Sethas Curry, vidurio puolėjas Andre Drummondas ir du pirmojo rato NBA naujokų biržos šaukimai.
Ką ekipoms duos šie mainai? Pirmiausia, pavyko atsikratyti rūbinę slėgusių įnoringų krepšininkų. Rezultato prasme, J. Hardeno atvykimas į Filadelfiją gali sustiprinti ekipos šansus kovoje dėl aukštų pozicijų Rytuose. Savo ruožtu tris krepšininkus pridėjusi „Nets“ ekipa išplėtė rotaciją ir sieks užsitikrinti tvirtą vietą atkrintamosiose.
Mainų pasekmes kol kas galima tik spėlioti, tačiau sėkmingų paskutinės minutės sandorių pavyzdžių nuo 2000-ųjų apstu. Štai penki mainai, atlikti paskutinę lango dieną ir kardinaliai pakeitę lygos paveikslą.
Rasheedas Wallace’as į Detroito „Pistons“
2004-aisiais įvykę trijų komandų mainai palietė Detroito „Pistons“, Atlantos „Hawks“ ir Bostono „Celtics“ klubus.
Tuomet į Atlantą išvyko Chrisas Millsas, Željko Rebrača ir pirmojo rato šaukimas, „Celtics“ papildė Chucky Atkinsas, Lindsey Hunteris ir dar vienas pirmojo rato šaukimas, o „Pistons“, paleidusi eilę rolės žaidėjų, gavo dominuojantį lygos centrą Rasheedą Wallace‘ą ir gynėją Mike‘ą Jamesą.
Mainų įtaka pasijautė akimirksniu – kertinį žaidėją pridėjusi „Pistons“ ekipa dar tą patį sezoną tapo NBA čempione. Finalo serijoje Detroito klubas 4-1 sutrypė žvaigždžių pripildytą Los Andželo „Lakers“ komandą.
Savo ruožtu R. Wallace‘as Detroite praleido penkis sezonus, dusyk nužengė iki finalų ir dusyk dalyvavo Visų žvaigždžių rungtynėse.
Pau Gasolis į Los Andželo „Lakers“
2008-ųjų mainai tarp Memfio „Grizzlies“ ir Los Andželo „Lakers“ komandų įtraukė abu brolius Gasolius.
Į Los Andželą atvyko Pau ir antrojo rato šaukimas, o Memfis pasitiko Kwame Browną, Javaris Crittentoną, Aaroną McKie, du pirmojo rato šaukimus ir teises į Marcą Gasolį.
Tai yra bene sėkmingiausi paskutinės lango dienos mainai istorijoje. Po P. Gasolio atvykimo į „Lakers“ gretas, ekipa tris kartus iš eilės žengė į NBA finalus ir du sykius triumfavo pirmenybėse. Kobe Bryanto porininkas P. Gasolis tapo kertiniu ekipos krepšininku.
Savo ruožtu Memfis iš šių mainų galėjo džiaugtis tik broliu M. Gasoliu, kuris prie „Grizzlies“ prisijungė po sezono.
Carmelo Anthony į Niujorko „Knicks“
Nors šie 2011-ųjų mainai nevirto į Niujorko „Knicks“ išsvajotą NBA titulą, tačiau neįtraukti į sąrašą jų nevalia. Tai vienas didžiausių apsikeitimų žaidėjais lygos istorijoje – mainuose dalyvavo net 12 krepšininkų.
Epicentre – Carmelo Anthony. Niujorko „Knicks“ sugebėjo jį prisivilioti mesdama vertingus kozirius Denverio „Nuggets“ ekipai.
Į „Nuggets“ iškeliavo Wilsonas Chandleris, Raymondas Feltonas, Timofėjus Mozgovas, Danilo Gallinari ir trys pirmojo rato šaukimai.
„Knicks“ perėmė C. Anthony, Chauncey Billupsą, Sheldeną Williamsą, Renaldo Balkmaną, Anthony Carterį, Corey Brewerį ir antrojo rato šaukimą.
Mainuose taip pat sudalyvavo Minesotos „Timberwolves“, kuriai atiteko Eddy Curry ir Anthony Randolphas.
Monta Ellis į Milvokio „Bucks“
2012 m. mainai, kurie atrišo rankas „Splash“ brolių dominavimui. Tuometinis Golden State „Warriors“ duetas Stephenas Curry ir Monta Ellis sunkiai rado bendrą kalbą aikštelėje, todėl ekipa nusprendė pastarąjį paleisti į Milvokio „Bucks“ gretas.
Už M. Ellis, Kwame Browną ir Ekpe Udoh, „Warriors“ mainais gavo Andrew Bogutą bei Stepheną Jacksoną ir taip netiesiogiai pareiškė – komanda bus lipdoma aplink S. Curry.
Šis mainų manevras atlaisvino algų kepurę ir leido „Warriors“ pasikviesti Andre Iguodala bei išlaisvino ant suolo sėdėjusį Klay Thompsoną.
Kaip viskas vyko toliau? „Warriors“ tris kartus tapo NBA čempionais, o S. Curry įsitvirtino kaip geriausias metikas lygos istorijoje.
Marcas Gasolis į Toronto „Raptors“
2019-ųjų mainai, po kurių M. Gasolis apsivilko Toronto „Raptors“ marškinėlius, o į Memfio „Grizzlies“ pasuko Jonas Valančiūnas, C.J. Milesas, Delonas Wrightas ir antrojo rato šaukimas.
Tą sezoną Rytuose tarp lyderių žengusi „Raptors“ paskutinę mainų lango dieną nusprendė mesti pajėgas į Memfio pusę ir J. Valančiūną pakeisti gynybos ramsčiu M. Gasoliu.
Atėjus atkrintamosioms, tai buvo tikras Toronto laimėjimas – ispanas puikiai tvarkėsi su pajėgiais lygos centrais ir padėjo „Raptors“ nužygiuoti iki finalo.
Kawhi Leonardo vedama ekipa paskutiniame laiptelyje titulo link 4-2 nugalėjo Golden State „Warriors“ klubą ir pirmą kartą istorijoje pasidabino NBA čempionų žiedais.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix